میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۷
 
 
دادگاه استیناف آمریکا درخواست ترامپ درباره مهاجران را رد کرد
برتری قانون بر رئیس‌جمهور
برتری قانون بر رئیس‌جمهور
 

دادگاه استیناف آمریکا درخواست وزارت دادگستری این کشور برای لغو حکم قاضی واشنگتن درباره تعلیق فرمان اجرایی «دونالد ترامپ» درباره مهاجران را رد کرد تا باردیگر این اصل اثبات شود که قانون اساسی کشور بر خواست رئیس جمهور برتری دارد.
ترامپ در حالی قدرت را در دست گرفت که تصور برتری بر قانون را در سر داشته و تمام اقداماتش را بر این اساس صورت می‌داد. اما دیری نپایید که این توهم از هم پاشید و برتری قانون بر رئیس جمهور آشکار شد. در همین حال این نکته بیشتر مشخص شد که در ساختار آمریکا این قوانین هستند که در اولویت هستند و نه افراد و احزاب و سیاست‌ها به صورت پیش نوشته شده اجرا می‌شوند و افراد نمی‌توانند در آنها تغییراتی ایجاد کنند.
دادگاه استیناف حوزه نهم آمریکا اعلام کرد که اقدام اضطراری وزارت دادگستری آمریکا برای صدور توقف اضطراری حکم موقت قاضی ایالت واشنگتن در خصوص به تعلیق درآوردن فرمان اجرایی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر ممانعت از ورود مهاجران مسلمان از هفت کشور جهان از جمله ایران به خاک آمریکا را رد می‌کند.وزارت دادگستری آمریکا رسماً خواستار تجدید نظر در حکم دادگاهی شده که دستور اجرایی دونالد ترامپ برای منع موقت ورود اتباع هفت کشور مسلمان به خاک آمریکا را متوقف می‌کند. وکلای ایالت واشنگتن‌ و مینه‌سوتا که این چالش را به دادگاه سیاتل آورده بودند تا ساعت ۲۳:۵۹ به وقت اقیانوس آرام زمان داشتند تا به درخواست وزارت دادگستری آمریکا پاسخ دهند و بعد از آن وزارت دادگستری تا امروز دوشنبه ساعت ۱۵:۰۰ به وقت اقیانوس آرام وقت دارد تا یک پاسخ کوتاه آماده کند.
وکلای وزارت دادگستری در شکایت خود استدلال کرده بودند که این حکم قاضی واشنگتن یک نوع زیاده‌روی است و انتقاد از فرمان فرمانده کل قوا یعنی ترامپ می باشد.ترامپ در واکنش به حکم قاضی واشنگتن در پیام توییتری خود نوشته بود که با تصمیم این قاضی، تعداد زیادی افراد خیلی بد وارد آمریکا می‌شوند.مردم در شهر «فیلادلفیا» در ایالت پنسیلوانیای آمریکا علیه دستور ترامپ برای منع مسافرت اتباع ۷ کشور به آمریکا تظاهرات کردند.تظاهرات در فیلادلفیا علی‌رغم آن برگزار شد که وزارت امنیت داخلی و وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده‌اند که اجرای دستور ترامپ را معلق کرده‌اند.
اقدام این دو وزارتخانه پس از آن صورت گرفت که دادگاه فدرال امریکا دستور ترامپ را با صدور حکمی از سوی «جیمز روبارت»، قاضی سیاتل، به حالت تعلیق درآورد.هزاران نفر از مردم آمریکا در اعتراض به فرمان رئیس‌جمهوری این کشور مبنی بر جلوگیری از ورود اتباع ۷ کشور جهان از جمله ایران به خاک آمریکا در مقابل املاک «مارالاگو» ترامپ در ایالت «فلوریدا» تظاهرات کردند.روزنامه آمریکایی «یو اس ای تودی» گزارش کرد، حدود دو هزار نفر از مردم آمریکا مقابل میدان ترامپ تجمع کردند و حدود ۲.۵ مایل به سمت
«فلگلر درایو» راهپیمایی کردند.رئیس‌جمهور آمریکا با تکرار ادعای خود در خصوص بروز تقلب گسترده در انتخابات اخیر این کشور، گفت مهاجران غیرقانونی و مردگان، رأی خود را به صندوق ریختند!به نقل از وبسایت هیل؛ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در یک مصاحبه جدید بار دیگر از ادعای خود در خصوص بروز تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ این کشور سخن گفت. او مدعی شد مهاجران غیرقانونی و «مردگان» در سراسر آمریکا برای رأی‌گیری ثبت‌نام کرده بودند.
ترامپ در این مصاحبه – که قرار است نسخه کامل آن امروز از شبکه فاکس نیوز پخش شود – به مجری گفت: «خب، بسیاری از مردم آمده‌اند و گفته‌اند حق با من است. شما این موضوع را می‌دانید.»
زمانی که مجری به ترامپ خاطرنشان کرد او برای اثبات این ادعا که ۳ میلیون مهاجر غیرقانونی در انتخابات رأی دادند به داده‌های مناسب نیاز دارد، ترامپ بر این نکته که «وضع بدی» در خصوص تقلب در انتخابات وجود دارد پافشاری کرد و گفت: «بگذارید به شما بگویم. وقتی مهاجران غیرقانونی را می‌بینید، افرادی که شهروند نیستند و نامشان برای رأی دادن ثبت شده است، ... ببینید... به افراد ثبت‌نام‌شده نگاه کنید... مهاجران غیرقانونی و افراد مرده را می‌بینید... این وضعی بسیار بد است.» ترامپ ماه گذشته نیز تهدید کرده بود برای تقویت قوانین مرتبط با رأی‌گیری، در خصوص تقلب گسترده در انتخابات تحقیق و تفحص انجام دهد؛ اما از آن زمان کاخ سفید هنوز درباره ساز و کار این تفحص اطلاعاتی منتشر نکرده است.ترامپ در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «من به پوتین احترام می‌گذارم. من به افراد زیادی احترام می‌گذارم. او رهبر کشورش است و به همین دلیل برای او احترام قائل هستم. من بارها گفته‌ام بهتر است همراه روسیه باشیم و اگر روسیه بتواند به ما در مبارزه با داعش و مبارزه با «تروریسم اسلامی» در سراسر جهان کمک کند، این به نفع ما خواهد بود.»
رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به سوال مجری فاکس‌نیوز که از او پرسید "آیا به نظر شما پوتین یک قاتل نیست"، گفت: «ما هم قاتل‌های زیادی داریم. آیا به نظر شما کشور ما خیلی بی‌گناه است؟»چند دادگاه ایالتی، مقامات شهرهای پذیرای آوارگان و حتی دانشمندان آمریکایی به جمع مخالفین دستور جدید مهاجرتی "دونالد ترامپ" پیوسته و نسبت به عواقب منفی این حکم هشدار داده‌اند.
مقامات محافل لیبرال آمریکا نیز دستورات مهاجرتی ترامپ را محکوم کرده و آنها را نقض آشکار حقوق بشر می دانند. در ایالات مختلف آمریکا تظاهرات در اعتراض به دستورات رئیس جمهوری جدید و حمایت از مهاجرین مسلمان برگزار شده است. شبکه های اجتماعی آمریکایی نیز با این تصمیم دونالد ترامپ مخالف هستند.بسیاری از استاتید دانشگاهی و دانشمندان آمریکایی هم در دفاع از دانشجویان مسلمان خویش با تصمیم جدید ترامپ مخالفت کرده‌اند. برخی از دانشجویان مسلمان در آمریکا در زمان صادر شدن این دستور، در کشورهای مادری خود بسر می‌بردند و اکنون نمی‌توانند برای ادامه تحصیل به آمریکا بازگردند.
به عقیده دانشمندان آمریکایی، تشدید قوانین مهاجرتی برای هزاران دانشجو و محقق ایرانی، عراقی و ۵ کشور دیگر گنجانده شده در فهرست ممنوعیت ورود به خاک آمریکا مشکلات جدی بوجود می‌آورد. به گفته آنها این مسئله بیش از ۱۷ هزار دانشجو از کشورهای نامبرده را شامل می‌شود.

کد مطلب: 98434
 
Share/Save/Bookmark