میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۶
 
 
پیشنهاد سخنگوی دولت به منتقدین برجام برای ارائه طرحی جایگزین!
دوباره می‌خواهید اشتباه محاسباتی کنید؟
دوباره می‌خواهید اشتباه محاسباتی کنید؟
 

درحالی سخنگوی دولت دوازدهم در یادداشتی در واکنش به منتقدین برجام ارائه طرحی جایگزین را خواستار شده است که به باور ناظران سیاسی این خسارت محضی که ناشی از توافق نامه هسته‌ای تحمیل ملت ایران شده است نتیجه اشتباه محاسباتی دولت یازدهم و دوازدهم است و حالا برای جبران، به جای پیشنهاد برای طرح‌های جایگزین، باید به فکر اقدام انقلابی و پاسخ قاطعانه به رویکرد ضد ایرانی آمریکا و متحدانش باشند
علی ربیعی سخنگوی دولت در یادداشتی تحت عنوان مناقشه یا مفاهمه؛ بدانگاری برجام را مورد توجه قرار داده است؛ چنانچه در این یادداشت آمده؛ پرسشگری مجلس یک حق مسلم و پذیرفته شده در چارچوب قانون اساسی است. پرسشی که در یادداشت سخنی با کمیسیون‌ها مطرح کردم این بود: مصداق روشن شعار‌هایی نظیر انقلابی‌گری، مدیریت جهادی و پرانگیزگی در سیاست‌های پولی و بانکی چیست و دوستان کدام طرح مکتوب و مشخص برای اعمال این سیاست‌ها را پیشنهاد می‌کنند؟» اکنون نیز این پرسش مطرح است که کدام طرح مکتوب و مشخص برای سیاست خارجی پیشنهاد می‌شود؟ ارائه طرح مکتوب برای برون رفت از وضعیت سخت و گاه طاقت سوزی که در آن به سر می‌بریم یک ضرورت مبرم است. آن واکنش احساسی و هیجانی که برخی در جریان سخنرانی ظریف به نمایش جهانی گذاشتند متأسفانه فاقد عنصر برنامه‌ای بود. اگر برخی از دوستان حقیقتاً به آن چیزی که علیه برجام می‌گویند اعتقاد دارند چه طرح جایگزینی دارند و چرا آن را مکتوب نمی‌کنند که به شکل یک سیاست و راهبرد مدون در معرض ارزیابی قرار گیرد؟ بهتر است چنین طرحی ارائه و به منظر افکار عمومی رسانده شود و تکلیف برجام و آژانس و…- همانند اف‌ای تی اف که روشن شد - مشخص شود.
اتفاقاً ارائه چنین طرحی و در معرض افکار عمومی قرار دادن آن بسیار بهتر از اتهاماتی از قبیل دروغگو یا هم‌کنارسازی برجام با معاهدات ننگین معاصر است که گاه متأسفانه اشکال پیشرفته‌تر آن برچسب‌ها در ادبیات وزارت خارجه‌ای امریکا و اتاق فکر‌های وابسته مطرح می‌شود.
هدف و برنامه ترامپ از خروج از برجام با تصور خروج فوری متقابل ایران بود. تصمیم هوشمندانه ما در باقی ماندن در برجام نوعی مقابله با برنامه ترامپ برای امنیتی‌سازی ایران بود. در اینجا قصد ندارم در مقابل آنان که به بی‌خاصیتی برجام اشاره می‌کنند به خاصیت‌های برجام بپردازم و علل وضعیت امروز ما را فارغ از نیات شوم ترامپ برشمارم. برجام توافقی مبتنی بر خواست عمومی جامعه ایران و مورد تفاهم همه ارکان حاکمیت بود که قطعاً برای دیروز، امروز و فردای ما فواید بسیاری داشته و خواهد داشت. یادمان نرفته که قطعنامه ۱۹۲۹ در سال ۹۰ بدترین قطعنامه علیه ایران بود؛ از زمان تشکیل سازمان ملل متحد چنین قطعنامه‌ای علیه ایران صادر نشده بود. امروز هم من معتقدم بزرگترین تلاش بدخواهان این است که ما را وارد دام شورای امنیت سازمان ملل کنند. گرچه ما از سال ۹۴ تا امروز به سلامت عبور کرده‌ایم. سخنگوی دولت دوازدهم در واکنش به منتقدین برجام ارائه طرحی جایگزین را از آنها خواستار شده است که باید بگوییم دستاورد تقریبا هیچ واقعا چه طرح جایگزینی دارد؟ توافق نامه برجام تا الان چه قابلیت اجرایی داشته است که حالا روی گزینه‌های دیگر آن فکر منتقدان و دلسوزران فکر کنند؟ بطورحتم توافقی که اعضای طرف مقابل آن به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرده‌اند بطور حتم این توافقی شکست خورده است وهیچ طرحی جایگزین آن نخواهد شد.
نکته قابل تامل اینکه وقتی طرف‌های برجام روی هیچ تعهدی نماند چرا جمهوری اسلامی ایران در این توافق بدون دستاورد بماند؟ البته این موضوع نیز بابد یادآور شود گزینه‌هایی برای واکنش و پاسخ از سوی ملت ایران وجود دارد، چنانچه می‌توان به خروج از پروتکل الحاقی و خروج از ان.پی.تی اشاره کرد.
به باور ناظران سیاسی این خسارت محضی که ناشی از توافق نامه هسته‌ای تحمیل ملت ایران شده است نتیجه اشتباه محاسباتی دولت یازدهم و دوازدهم است و حالا برای جبران، به جای پیشنهاد برای طرح های جایگزین باید به فکر اقدام انقلابی و پاسخ قاطعانه به رویکرد ضد ایرانی آمریکا و غرب باشند.

کد مطلب: 114446
 
Share/Save/Bookmark