میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۴۸
 
 
رسیدن به راهکارهای نهایی

سوریه به عنوان یکی از محورهای کلیدی تحولات منطقه با زنجیره‌ای از تحولات داخلی و بیرونی همراه است. در حوزه سیاسی نشست سوچی به عنوان یکی از اقدامات موثر در روند سیاسی سوریه با همگرایی ایران، روسیه و ترکیه برگزار شد تا از یک‌سو این کشور مولفه‌های امنیت منطقه باشند و از سوی دیگر ابتکار عمل‌های جدیدی برای حل بحران سوریه صورت گیرد. عدم حضور آمریکا و کشورهای غربی در نشست سوچی برگرفته از عدم صداقت آنها در حل بحران سوریه و اصرار آنها بر حمایت از تروریسم و بحران سازی در منطقه بوده است که نشانگر اراده کشورهای منطقه برای حل بحران‌ها بدون مداخلات غربی است.
در همین حال حضور جریان‌های سیاسی در روند سیاسی نشانه اعتماد سراسری به نظام سوریه و میانجی گری نشست سوچی است در این میان گروه‌های مخالف روند سیاسی دشمن مردم سوریه و حامی تروریسم بوده که راهی جز مقابله نظامی با آنها نیست. در حوزه میدانی سوریه نیز چند اصل مشاهده می‌شود. دستاوردهای ارتش سوریه در مناطق مختلف از جمله در مرزهای اردن در حمایت از مردم بوده که تکمیل کننده روند مبارزه با تروریسم است. در این میان حضور ارتش سوریه در جولان مسئله‌ای ملی بوده و حق این کشور در حفظ و حراست از خاک خویش است لذا تجاوز رژیم صهیونیستی به سوریه تجاوز به عضو سازمان ملل است و این سازمان باید به دلیل سکوتش در این زمینه بازخواست شود. نکته مهم دیگر در تحولات سوریه بازگشت آوارگان سوری از لبنان بوده که برگرفته از دستاوردهای ارتش سوریه و متحدانش از جمله حزب‌الله در برقراری امنیت است. بازگشت سوری‌ها به وطن نشانه اعتماد آنها به نظام سوریه و مقاومت است.
نکته دیگر اصرار آمریکا به ادامه رفتارهای منفی و بحران‌ساز در قبال سوریه است چنانکه نقش منفی ائتلاف آمریکایی و کشتار مردم سوریه توسط آنها به عنوان سندی بر عدم صداقت آنها بوده چنانکه اسناد و شواهد عینی حمایت آمریکا و شرکای منطقه‌ای آن از تروریست‌ها باز نشر داده شود. اخیرا آمریکا در منطقه دیروالزور اقدام به بمباران غیر نظامیان کرده که ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشته است. در این میان حمایت‌های گسترده از نقش ایران در امنیت منطقه قابل توجه است. حضور نظامی ایران در سوریه در قالب مستشاری و به درخواست سوریه بوده و کاملا قانونی و حضور نیروهای غربی تجاوز به خاک عضو سازمان ملل است چون بدون درخواست دمشق است. نقش ایران در امنیت منطقه از جمله در روند سیاسی و مستشاری به عنوان سند واهی بودن ادعای نقش منفی ایران در منطقه است.
در جمع‌بندی نهایی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت که روند تحولات سوریه به سوی بهبود شرایط است بویژه اینکه چنانکه بشار اسد تاکید کرده دستاوردهای ارتش توطئه‌های صهیونیستی - آمریکایی را یکی یکی خنثی ساخته و امنیت و اقتدار را برای سوریه به همراه داشته است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 105446
 
Share/Save/Bookmark