میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۳۳
 
 
رئیس شورای اسلامی شهر تهران:
بعد از قالیباف شهردار شدن سخت است
بعد از قالیباف شهردار شدن سخت است
 

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه بعد از قالیباف شهردار شدن سخت است، گفت: شورای چهارم تا ۲۶ مرداد ادامه دارد.
مهدی چمران در آخرین نشست خبری خود در چهارمین دوره شورای شهر تهران اظهار داشت: تا روز گذشته ۳۶۵ جلسه برگزار شده است و شاید چهار یا پنچ جلسه دیگر را داشته باشیم.
وی افزود: ۵۲۵ مصوبه عمومی در شورای شهر تهران داشتیم که ۱۱ عدد از آن دو فوریتی بوده و ۷۰ لایحه و طرح یک فوریتی داشتیم و بقیه به صورت عادی مورد بررسی قرار گرفته و ۸۸۳ نامگذاری در دوره چهارم انجام شده است.
چمران اظهار داشت: ۲ هزار میلیارد تومان از بودجه درآمد پایدار شهرداری تهران با عنوان مالیات بر ارزش افزوده کاسته شده است که این رقم نقدی و بزرگی بوده که هر سه ماه به سه ماه شهرداری تهران دریافت می‌کرد. وی با اشاره به اینکه کاسته شدن درآمد پایدار شهرداری به بودجه آسیب وارد کرد و سال‌های ۹۴ و ۹۵ با میزان کمتری درآمدها محقق شد.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران بیان داشت: در شورای چهارم طرح‌ها با زیرساخت‌های فرهنگی به تصویب رسید. وی درباره بعضی از پروژه‌های شاخص شهرداری تهران که در روزهای آخر مدیریت شهری به بهره‌برداری رسید، گفت: تونل شهدای غزه از زیر جنگل و فضای سبز چیتگر می‌گذرد و اگر این اقدام صورت نمی‌گرفت باید هزاران درخت قطع می‌شد و با این تونل مسیر نیز امن‌تر شد.
چمران درباره بزرگراه شهید همدانی نیز گفت: همدانی از شهدای بزرگوار و شهید مدافع حرم بود که ادامه بزرگراه حکیم به نام وی زده شد و سومین بزرگراه اتصال غرب به شرق در تهران برای کاهش ترافیک ایجاد شد. رئیس شورای اسلامی شهر تهران به دیگر پروژه‌های احداث شده در سطح شهر تهران اشاره کرد و گفت: مجموعه باغ کتاب پروژه بی‌نظیری در خاورمیانه است و این مجموعه قابل مقایسه با مجموعه‌های به روز در سایر کشورهای توسعه‌یافته است.
چمران گفت: در شورای چهارم با توجه به تضارب آرا در مسائل مختلف ولی همکاری و همفکری خوبی داشتیم و به موضوعات شهری به صورت تخصصی پرداخته می‌شد و با مطالعات و برنامه‌ریزی به مصوبات رأی می‌دادند. وی یادآور شد: گزارش کمیسیون‌های مختلف چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران به صورت مکتوب در حال چاپ است و در این دوره برنامه‌های خوبی برای توسعه شهر تهران اتفاق افتاد.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران، افزود: شورا همچنان به کار خود ادامه می‌دهد و حتی دیروز نیز بر اساس توصیه بنده در رابطه با تاورکرین‌ها که تاکنون ۲ تا ۳ حادثه و تلفات جانی نیز داشته است و آیین‌نامه‌ای در کشور در این خصوص نداشتیم قرار شد آیین‌نامه آن نیز تنظیم شود.
وی افزود: کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری نیز مصوبات خوبی را در این دوره داشتند که از جمله آن تعطیلی کارخانه‌های شن و ماسه و بررسی موضوعات مختلف زیست‌محیطی و سلامت شهروندان بوده است.
چمران بیان داشت: دوره چهارم با تنوع فکری که وجود داشت توانست پروژه‌های کلیدی و مهمی را در سطح شهر اجرایی کند البته بعضی از مسائل و تنش‌هایی را داشتیم ولی با همفکری و همکاری موجب به دوستی و صمیمت شد و مقرر شد جلسه خصوصی درباره صحبت‌های خودمانی نیز برگزار شود.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران، افزود: همه اقداماتی که در سطح شهر صورت گرفته در مقابل مردم شهرمان و خوبی‌هایی که داشتند کاری نبوده است و باید اقدامات بیشتری را انجام می‌دادیم. وی درباره امضای قراردادهایی که جدیداً اتفاق می‌افتد این موضوع را تکذیب کرد و گفت: قرارداد کلانی در سطح شهر تهران منعقد نشده است و قراردادهای عادی به امضا رسیده که طبیعی است.
چمران بیان داشت: با توجه به ترکیبی که شورای پنجم دارد امیدواریم در این مسیر موفق باشند و برای آنها آرزوی موفقیت می‌کنیم چراکه به شهر و مردم خدمت می‌کنند. بنده نیز تجربیات خود را قطعاً در اختیارشان قرار می‌دهم و امیدوارم شهرداری توانمند و پرکار انتخاب کنند چراکه بعد از قالیباف شهردار شدن سخت است. وی درباره برنامه‌های خود در آینده نیز گفت: بنده هم کارهای دانشگاهی و فرهنگی را ادامه خواهم داد.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران درباره سیاسی شدن شورا افزود: تلاش بنده این بود که نه در شورای عالی استان‌ها و نه در شورای شهر تهران خط سیاسی را مطرح نکنم و بنده نام اصولگرایی و اصلاح‌طلبی را حتی یک بار هم در صحن شورا مطرح نکردم.
چمران ادامه داد: شورای شهر جایی برای کارهای تخصصی است و نباید آن را با خط و خطوط سیاسی بشناسیم. وی درباره بدهی شهرداری، اظهار داشت: آنچه که تاکنون قطعی و مقرر شده این است که بدهی شهرداری تاکنون ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده و اعداد و ارقامی که بیش از این مطرح می‌شود را مورد قبول مدیریت شهری نیست.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران درباره نحوه انتخاب محمود احمدی‌نژاد به عنوان شهردار تهران، گفت: در سال ۸۱ انتخاب شهردار از لیستی ۱۰۰ نفره بود و در ۹ اسفندماه انتخاب شهردار آغاز شد و بر همین اساس جلسات کارشناسی با ۱۵ نفر از اعضای شورا تشکیل و از لیست ۱۰۰ نفره ابتدا ۶۴ نفر، بعد ۳۰ نفر و پس از آن چندین نفر برای شهرداری تهران مطرح شدند که در بین آنها مهندس ترکان نیز وجود داشت و در نهایت با رأی‌گیری تمامی اعضا محمود احمدی‌نژاد شهردار تهران شد. وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا امروز از انتخابی که کرده‌اید پشیمان نیستید، گفت: هر چیزی را باید در موعد خود بررسی کرد. پس از ۹ ماه که از شهرداری احمدی‌نژاد می‌گذشت به دیدار مقام معظم رهبری رفتیم و آنجا رهبر انقلاب فرمودند رایحه خوش خدمت در شهر استشمام می‌‌شود. به این صورت در آن موقع کسی پشیمان نبود بلکه خوشحال هم بودند و وضعیت فعلی را نباید نگاه کرد.
چمران درباره بازشماری نتایج پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران نیز افزود: بنده به نتیجه بازشماری نمی‌اندیشم و فکر نمی‌کنم در شورای پنجم نیز قرار بگیرم ولی عده‌ای مشکوک به تخلف هستند و این باور نباید به وجود بیاید و تثبیت شود. چرا بایستی از بازشماری هراس داشته باشیم در صورتی که یک موضوع قانونی است. وی افزود: اگر بازشماری در تغییر نتیجه انتخابات نیز تأثیری نداشته باشد ولی ما باوری داریم که نباید به آن خدشه‌ای وارد شود و آن نیز اصل صحت انتخابات است.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به پرسشی مبنی بر دادگاه یاشار سلطانی و حکیمی‌پور نیز گفت: درباره دادگاه اطلاعی ندارم ولی قطعاً نتیجه آن اعلام خواهد شد. وی درباره ساخت ساختمان پلاسکو نیز اظهار داشت: مشکلی برای ساخت پلاسکو وجود ندارد و عده‌ای معتقدند که نباید در آنجا ساختمان بلندمرتبه‌ای ساخته شود البته در طرح تفصیلی نیز در آن مکان در ساختمان بلندمرتبه پیش‌بینی نشده است و به نظر بنده کل خیابان آنجا باید بازسازی و نوسازی و طراحی هماهنگ شود.
چمران گفت: اگر این شهر را بگوییم سوخته است شهرهای دیگر را چه بنامیم. شهر تهران تحول چشمگیری داشته است. وی درباره زمان آغاز به کار شورای پنجم نیز اظهار داشت: دولت از امروز مهلت دارد تا نسبت به اعلام آغاز رسمی شورای پنجم اقدام کند ولی پیش‌بینی می‌شود تا ۲۶ مرداد شورای چهارم به فعالیت خود ادامه دهد و جلسات رسمی و غیررسمی خود را برگزار کند.
وی افزود: من بعد از شورا قصد دارم به فعالیت‌های دانشگاهی و فرهنگی بپردازم. چمران بیان داشت: اولین دغدغه من در ورود به شورا این نبود که تهران پول ندارد بلکه نداشتن طرح جامع و تفصیلی دغدغه‌ام بود. چمران در ادامه آخرین نشست خبری‌اش با خبرنگاران افزود: سعی کردم در شورا خط و خطوط سیاسی را تا حدودی دنبال نکنم به طوری که حتی یکبار هم نام اصولگرایی و اصلاح‌طلبی را در شورا نبردم.
چمران در مورد تذکرات اعضای شورا و عدم رسیدگی و نافرجامی این تذکرات گفت: اعضای شورا در این دوره ۳۲۳ مورد تذکر داده‌اند. هیات رئیسه تمامی تذکرات اعضا را به مراجع رسیدگی ارسال کرده و برای دریافت جواب هم اقدامات لازم را انجام داده است. در مورد سمن‌ها و شورایاری‌ها تذکرات به شهرداری ارتباطی پیدا نمی‌کرد بلکه مسئله مرتبط به کمیسیون فرهنگی شورا بوده است که باید خود دوستان به مسائل رسیدگی می‌کردند که البته برخی مواقع موضوع را به صحن شورا می‌کشاندند.
چمران افزود: تثبیت مدیریت یکی از ارکان موفقیت شورای شهر بوده است همانگونه که در شهر‌های بزرگی مانند اصفهان و تبریز این امر صورت گرفت.بنابراین با تغییر مکرر شهردار نمی‌توان به موفقیت رسید. رئیس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به اینکه گفته می‌شود تهران شهری سوخته است گفت: عبارت شهر سوخته یک جک است.
وی بیان داشت: تهران تحول چشمگیری در این چند سال به خود دیده است البته تحولات خوبی هم در شهر‌های دیگر رخ داده و من این را از برکات شورا می‌دانم.امروز هر گوشه تهران یک پروژه و برنامه در حال اجرا است.
چمران اظهار داشت: ما باید شورای کل مدیریت‌های شهر باشیم نه تنها شورای شهرداری ولی قانون بر ما حدود تعیین کرده که شورای شهرداری باشیم.گرچه در قانون اساسی می‌گوید که سایر نهادها باید مکلف به اجرای تصمیمات شورا باشد. وی افزود: همیشه می‌گفتیم شهردار عضو ۳۲ یا ۱۶ شورا باشد و تعامل با شورا داشته باشد و این تعامل بود.
وی یاد آور شد: شهرداری بیش از ۱۰۰ شرکت و سازمان داشت ما در شورای سوم اینها را به ۲۰ عدد رساندیم و یکی از افتخارات ما است.بسیاری از این شرکت‌ها حیات خلوت عده‌ای بودند. چمران افزود: در شورای شهر چهارم ۳۲۳ تذکر داده شده که تنها یک مورد به سوال رسید آن زمان هم من رئیس نبودم.

کد مطلب: 100342
 
Share/Save/Bookmark