میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۹
 
 
وضعیت بحرانی مسلمانان در غرب همچنان رو به گسترش است
هشدار سازمان ملل درباره تصمیم اسلام‌ستیزانه هلند

اسلام ستیزی در میان سران غرب در حالی همچنان ادامه دارد و در حال گسترش است که گزارشگر ویژه سازمان ملل اعلام کرد ممنوعیت استفاده از پوشیه در هلند در جامعه‌ای که مدعی احترام به برابری جنسیتی است، معنایی ندارد.
تندای آکیومی، کارشناس امور مبارزه با نژادگرایی سازمان ملل متحد، ضمن انتقاد از ممنوعیت استفاده از پوشش‌های چهره شامل روبند در ملا عام در هلند تاکید کرد چنین قانونی در جامعه تحمل‌پذیر این کشور معنایی ندارد.او افزود، ممنوعیت استفاده از روبند سبب بازتاب گسترده‌ای از تقویت اسلام‌هراسی در هلند شده است.در پی تصویب قانون ممنوعیت روبند از سوی پارلمان هلند در سال گذشته میلادی، استفاده از اینگونه پوشش‌ها در ساختمان‌های عمومی و حمل و نقل ممنوع اعلام شد.
آکیومی بر اساس سفر یک هفته‌ای خود به هلند برای بررسی موضوع حقیقت‌یابی گفت چنین قانونی در جامعه‌ای که به برابری جنسیتی افتخار می‌کند، معنایی ندارد.او با اشاره به مناظره سیاسی مربوط به چگونگی قانونی کردن موضوع روبند گفت: به خوبی نشان می‌دهد هدف از این اقدام زنان مسلمان بوده است و حتی چنانچه چنین تصمیمی غیرعمد و به دور از نیت خاصی بوده بدیهی است که این کار پیامد‌های خود را بر جای خواهد گذاشت.
به موجب قانون منع استفاده از روبند، مردم باید به خوبی در فضا‌های عمومی قابل رویت و شناسایی باشند و استفاده از کلاه ایمنی یا لباس‌های کلاه‌دار نیز مشمول پرداخت ۱۶۵ دلار جریمه است.این کارشناس سازمان ملل متحد معتقد است، به نظر می‌رسد آن گونه که بار‌ها در این کشور از جمله پارلمان ملی هلند نشان داده شده اسلام مخالف هویت ملی هلند است.
آکیومی همچنین با بیان آنچه وی آن را «تناقض هلند» می‌نامند معتقد است درک این کشور از خودش به عنوان جامعه‌ای با تحمل مانع از هرگونه پیشرفت خواهد شد.او افزود این تناقض در هلند نشان می‌دهد برابری و شکیبایی که پیشتر در این کشور وجود داشته است در حقیقت به عنوان مانعی برای رسیدن به برابری و شکیبایی بیشتر عمل خواهد کرد.گزارشگر ویژه سازمان ملل خاطر نشان کرد در بسیاری از حوزه‌های زندگی شامل گفتمان سیاسی و اجتماعی و حتی از طریق برخی قوانین و سیاست‌ها این پیام تقویت می‌شود که «هلندی‌های واقعی از نژاد سفید و غربی هستند». آکیومی در سال گذشته میلادی، انگلیس را به عنوان دشمن همه اقلیت‌های نژادی معرفی کرد.
سابقه حضور مسلمانان در این کشور به اوایل قرن ۱۷ میلادی برمی گردد. در اوایل این قرن، فرماندار هلند با اعزام هیاتی به مراکش از سلطان این کشور خواست که پیمان اتحادی را علیه اسپانیا با این کشور منعقد کند. سلطان وقت مراکش نیز در سال ۱۶۰۸ فرستاده ویژه ای را به هلند اعزام کرد و در نهایت دو کشور در ۲۴ دسامبر ۱۶۱۰ قرارداد تجارت آزاد را امضاء کردند. این قرارداد، اولین پیمان رسمی کشور هلند با یک کشور غیرمسیحی بود و موجب شد جریان حضور مسلمانان در این کشور شکل بگیرد. با این وجود، اصلی ترین جریان ورود مسلمانان به این کشور در قرن ۱۹ و مربوط به مسلمانان اندونزیایی است که در دوره تسلط هلند بر این کشور و جنگ های خونین استقلال، از اندونزی فرار و به هلند مهاجرت کردند. در فاصله دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ که هلند به سرعت مسیر توسعه و پیشرفت را طی می کرد، این کشور نیاز شدیدی به نیروی کار داشت و این نیاز منجر به فراهم شدن بستر قانونی و مقرراتی ورود مهاجران به این کشور به ویژه از مبدا کشورهای مسلمان شد. انعقاد قراردادهای دوجانبه اشتغال با کشورهای ترکیه و مراکش در این دوره، این روند را تشدید کرد.
روند افزایش تعداد مسلمانان در هلند تا سال ۲۰۰۷ ادامه داشت، ولی در این سال مرکز آمار این کشور اعلام کرد که تعداد مسلمانان این کشور کاهشی بسیار کم داشته است به گونه ای که گفته می شد حدود ۵۰ هزار نفر از تعداد مسلمان در این کشور کم شده اند . در حال حاضر، ترکیب مسلمانان این کشور را به ترتیب اتباع کشورهای ترکیه، مراکش، بوسنی، سومالی، عراق، افغانستان، ایران و پاکستان و ... تشکیل می دهند. تونس و الجزایر نیز از دیگر کشورهایی هستند که اتباع آنها در هلند حضور دارند. آمستردام، روتردام، لاهه و اوترخت مهمترین شهرهایی هستند که میزبان اقلیت مسلمان این کشور هستند.تردیدی نیست که آمار رسمی این کشور مبنی بر کاهش جامعه مسلمانان هلند،بی دلیل نیست. این روند کاهشی می تواند یا با خروج واقعی مسلمانان از این کشور اتفاق افتاده باشد و یا اینکه مسلمانان این کشور از اعلام و ابراز دین واقعی خود خودداری کرده باشند تا از آسیب ها و تبعیض های بعدی که در این سیستم بر آنها وارد می شود، جلوگیری کرده باشند. هر یک از این دلایل که واقعی باشند، نشان دهنده تشدید وضعیت نامطلوب مسلمانان در این کشور است. خروج احتمالی مسلمانان از این کشور و یا خودداری آنها از اعلام علنی دین خود، متاثر از تشدید روند اسلام ستیزی و اسلام هراسی در این جامعه است. روندی که نه تنها در هلند، بلکه در بسیاری از کشورهای اروپایی طی سالهای اخیر شکل گرفته و تشدید شده است.
تشدید شرایط سخت گیرانه علیه جامعه مسلمانان، طی سالهای اخیر رو به افزایش بوده است. نقطه شروع این روند را می توان در اقدامات و برنامه ریزی های هدفمند حزب حاکم در این کشور دانست.ارایه پیشنهادات محدودیت ساز و قانونی کردن این پیشنهادات، حمایت از ساخت فیلم ها و تهیه گزارشات ضداسلام و ضد مسلمانان، همگی موجب تزریق و ترویج روحیه ضدمسلمانان در میان جامعه هلند و در نتیجه ایجاد ذهنیت منفی و اسلام هراسی در میان مردم جامعه می گردد. در واقع، در دو سطح "سیستم سیاسی" و "افکار عمومی جامعه" شاهد این روند هستیم که سیستم سیاسی با جهت دهی افکار عمومی به نگاه توام با هراس و ترس از جامعه مسلمانان، به دنبال پیاده کردن اهداف و برنامه های افراطی خود در اداره امور این کشور است. البته طبیعی است که بخشی از این وضعیت در هر دو سطح مذکور متاثر از فضای کلی ضداسلام در اروپا است که متاسفانه بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا روند رو به گسترشی داشته است.
تشدید این وضعیت علیه مسلمانان به گونه ای نهادینه و گسترده شده است که حتی برخی شخصیت های سرشناس یهودی نیز نسبت به آن معترض شده اند. "یوب کوهن" ، رهبر سابق حزب کارگر هلند، در این ارتباط معتقد است: مسلمانان هلند مانند یهودیان در جنگ جهانی‌ دوم به تدریج در حال محروم شدن از شرکت در جامعه شده اند. مادر بزرگ یهودی من در جنگ جهانی دوم با چیزی شبیه رفتار کنونی جامعه با مسلمانان روبرو بوده است. یهودیان آن زمان به تدریج از شرکت در جامعه محروم شده و بنده اکنون مشابهت‌هایی میان مسلمانان و یهودیان در جنگ جهانی‌ دوم می بینم. با مسلمانان گفتگو کنید و خواهید دید که آنان چنین احساسی‌ دارند . حتی این سخنان که گویای واقعیت های امروز حاکم بر سیستم سیاسی هلند است نیز با واکنش های تند راست گرایان افراطی این کشور روبرو شده است. "یوب کوهن" در ادامه با اشاره با اقدامات حزب راستگرای افراطی آزادی، اینگونه می گوید: حزب آزادی از مسلمانان می‌خواهد که کشور را ترک کنند. مسلمانان از شرکت ویلدرز در قدرت سیاسی هلند ترسیده اند.
رهبر سابق حزب کارگر هلند می افزاید: "شهردار سابق آمستردام طی‌ مصاحبه‌ای با روزنامه "فری ندرلند" گفت: از زمانی‌ که حزب آزادی وارد قدرت سیاسی در هلند شده است، ترس مسلمانان افزایش پیدا کرده است". مجموعه اقداماتی که به صورت سیستماتیک توسط ساختارهای اداری نسبت به غیرهلندی ها به ویژه مسلمانان صورت می گیرد، زمینه تبعیض شدیدی را در این کشور بر پایه دین و اعتقاد شهروندان این کشور ایجاد می کند. کمیسر اروپایی حقوق بشر نیز بعد از سفر خود به هلند و بازدید از این کشور، در گزارش خود نسبت به اعمال تبعیض های مبتنی بر اعتقاد و مذهب ابراز نگرانی کرده است. وی در این گزارش به صراحت در فصلی مستقل و مفصل به تبعیض های مختلف در هلند اشاره می کند و معتقد است که این تبعیض ها براساس جنسیت، توانایی های جسمی، سن و نژاد و بیش از هر چیز مبتنی بر اعتقاد و باور افراد صورت می گیرد. او در گزارش خود به نقل از دادستانی هلند اعلام می کند که تعداد شکایات مربوط به تبعیض در این کشور ۲۵ درصد رشد داشته است. براساس این گزارش، با اینکه پلیس شروع به ثبت جرایم مرتبط با تبعیض کرده، با این وجود به نقل از دادستانی اعلام کرده است که تخمین می زند سالانه بین ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ مورد شکایت مربوط به موارد تبعیض اتفاق افتاده باشد. براساس این آمار، در فاصله ژانویه تا ژوئن ۲۰۰۸، تعداد ۱۵۱۲ مورد شکایت در این ارتباط ثبت شده و پیش بینی شده که این تعداد تا پایان این سال دو برابر شود.

کد مطلب: 111142
 
Share/Save/Bookmark