میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۰
 
 
راهپیمایی‌ آزادی شیخ زکزاکی به خاک و خون کشیده شد
پاسخ خونین ارتش نیجریه به مردم
پاسخ خونین ارتش نیجریه به مردم
 

مردم برای آزادی و درمان شیخ زکزاکی راهپیمایی مسالمت‌آمیز در چند شهر برگزار کردند اما پلیس با مداخله، به مردم تیراندازی و عده‌ای را شهید و مجروح کرد.
یک منبع نزدیک به خانواده شیخ زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه گفت که مهم‌ترین مطالبه اکنون درخواست درمان توسط پزشکان مطمئن و متخصص است.
این منبع گفت: شیخ زکزاکی در بازداشت دولت است و مسئولان به او اجازه نمی‌دهند به دکتر یا بیمارستان دسترسی داشته باشد. دیروز او گلایه می‌کرد که دیگر نمی‌تواند برخی از حروف را، به خصوص وقتی که به رکوع یا سجده می‌رود، تلفظ کند. وی با بیان اینکه شیخ زکزاکی هم در دست و هم پاهایش احساس ضعف می‌کند، گفته بود به نظر می‌رسد که او در صحبت‌کردن هم با مشکل مواجه شده است و علائم بیماری در حال افزایش است.
این منبع در تازه‌ترین خبرها گفت: شیخ زکزاکی به پزشک نیاز دارد و این مسأله‌ای است که دولت نیجریه قبلا با آن موافقت کرده بود اما اجرا نمی‌کند. وی افزود، دیروز راهپیمایی در حمایت از زکزاکی برگزار شد که مورد حمله ارتش قرار گرفت و حداقل یک نفر و احتمالا سه یا چهار نفر تاکنون شهید شدند. دیروز هم در شهر‌های مختلف نیجریه مانند کانو، کدونا سوکوتو، کثینا و غیره به دلیل بیماری شیخ زکزاکی و برای آزادی وی و همسرش و برای معالجه‌اش، تظاهرات برگزار شد که با حمله پلیس مواجه و دو نفر شهید و چند نفر مجروح شدند اما هنوز تعداد مجروحان مشخص نشد. یک دانشجو در شهر کادونا برای شرکت در راهپیمایی مسالمت‌آمیز برای آزادی زکزاکی با شلیک پلیس کشته شد. این منبع همچنین گفت که پلیس در شهر زاریا هم به حامیان زکزاکی حمله و از گاز اشک‌آور استفاده کرد اما تیراندازی صورت نگرفت.
یکی از فرزندان رهبر جنبش اسلامی نیجریه گفت: شیخ زکزاکی شدیداً بیمار است و دچار سکته مغزی شده اما شرایط درمانی برایش از سوی حکومت نیجریه فراهم نشده است. نصیبه زکزاکی فرزند شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه گفت شرایط جسمانی شیخ زکزاکی نامناسب است و برای درمان هرچه سریع‌تر وی نیاز به پزشک وجود دارد. فرزند شیخ زکزاکی گفت، لازم است مردم جهان درباره شرایط نیجریه و شرایطی که برای شیخ زکزاکی به وجود آمده است، آگاهی یابند. وی افزود، شیخ زکزاکی سکته مغزی کرده است و درمان وی نیازمند ویزیت پزشکان متخصص است اما خانواده و اطرافیان وی به پزشکانی که احتمالا حکومت برای شیخ زکزاکی فراهم می‌کند، اعتمادی ندارند.
این فرزند شیخ زکزاکی در ادامه گفت، چند روز پیش نشانه‌هایی از سکته مغزی در شیخ زکزاکی وجود داشت و بنابراین از حکومت درخواست پزشک شده بود اما متاسفانه تا کنون این درخواست برآورده نشده است و هنوز شیخ زکزاکی شرایط جسمانی مناسبی ندارد.
وی گفت شیخ زکزاکی اکنون شدیدا بیمار است و افراد زیادی در سراسر نیجریه برای زکزاکی تظاهرات کرده‌اند و در برخی شهرها پلیس به مردم حمله‌ور و با مردم درگیر شده و تعدادی از معترضان را کشته و عده‌ای را مجروح کرده است.
وی گفت نیجریه کشوری است اکثر مردم برای درمان و جراحی باید به خارج از این کشور سفر کنند و از آنجایی که شیخ زکزاکی احتمال زیاد نیاز به جراحی دارد باید برای درمانش شرایط برای خروج وی از نیجریه فراهم شود تا جراحی بر رویش انجام بگیرد. وی تصریح کرد، فکر نمی‌کند این امکان برای شیخ زکزاکی فراهم شود تا برای درمان به خارج از کشور سفر کند چرا که حکومت نیجریه وی را آزاد نخواهد کرد و بنابراین اجازه خروج از کشور را هم به او نخواهد داد. نصیبه زکزاکی گفت، روز گذشته سه نفر کشته و خیلی‌ها زخمی شدند و همچنان اعتراضات ادامه دارد و پلیس به آن‌ها حمله می‌کند یا گاز اشک‌آور پرتاب کرده است.

کد مطلب: 102656
 
Share/Save/Bookmark