میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۸
 
 
انگیزه‌های سفر به هند
کاخ سفید در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که ترامپ طی روزهای پنجم و ششم اسفند به هندوستان سفر خواهد کرد. این سفر در حالی صورت می‌گیرد که...

کاخ سفید در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که ترامپ طی روزهای پنجم و ششم اسفند به هندوستان سفر خواهد کرد. این سفر در حالی صورت می‌گیرد که نخست وزیر هند نیز سپتامبر سال گذشته به واشنگتن سفر و با ترامپ دیدار و گفت و گو کرده بود. حال این سوال مطرح است که اهداف طرفین از این سفر چیست؟ در باب اهداف ترامپ از این سفر همچون بسیاری از سفرهایش اهداف اقتصادی را دنبال می کند چنانکه سفر ترامپ به هند در حالی صورت خواهد گرفت که به گفته منابع مطلع هندیف دهلی نو در آستانه این سفر طی قرارداد ۲.۶ میلیارد دلاری تجهیزات نظامی جدید از جمله بالگردهای پیشرفته‌ای را از شرکت آمریکایی «لاکهید مارتین» خریداری کند. هند که به دنبال تبدیل شدن به یک قدرت منطقه‌ای و جهانی است اهداف نظامی را نیز در دستور کار دارد و به دنبال تنوع در بازار خرید‌های تسلیحاتی است چنانکه در کنار روسیه به آمریکا و کشورهای اروپایی نیز روی آورده است.
تقویت توان نظامی در برابر پاکستان و چین محور این طراحی را تشکیل می‌دهد. نکته مهم دیگر در سفر ترامپ اقدامات وی برای مقابله با جایگاه چین و روسیه و البته روابط هند با جمهوری اسلامی ایران است که با برخی مشوق‌های اقتصادی و البته تهدیدات حقوق بشری نظیر مسئله کشمیر به دنبال آن می‌باشد. در این میان ترامپ که در عرصه داخلی شرایط مطلوبی ندارد تلاش دارد با موفق نشان دادن عرصه دیپلماسی‌اش از فشارهای داخلی بکاهد. نکته مهم در سیاست خارجی ترامپ از جمله در قبال هند را اهداف رژیم صهیونیستی تشکیل می‌دهد.
آمریکا در حالی با معامله قرن خود را خدمتگذار بزرگ صهیونیست‌ها معرفی کرده که در هند نیز به دنبال تقویت پایه‌های قدرت صهیونیست‌ها در هند است چنانکه اخیرا منابع خبری از خرید‌های تسلیحاتی دهنی نو از تل‌آویو خبر داده‌اند. در نقطه مقابله دولتمردان هند نیز بر این تصورند که بتوانند از روابط با آمریکا برای تقویت قدرت اقتصادی خود بهره گیرند و در مواردی نیز شاید بتوانند از معافیت‌های تحریمی آمریکا علیه سایر کشورها برخوردار شوند در حالی که آمریکا رفتاری در نقطه مقابل این خواسته دارد و سعی دارد تا هند را به مولفه‌ای ثابت در اعمال فشار علیه سایر کشورها مبدل سازد. نکته‌ای که در عملکردهای هند مشهود است تقلای آنها برای عضویت دائم در شورای امنیت است که بخشی از اهداف آنها در روابط با قدرت‌های بزرگ برگرفته از این سیاست است.
در کنار تمام این اقدامات یک اصل مهم وجود دارد و آن نارضایتی مردم هند از روابط کشورشان با آمریکا و رژیم صهیونیستی است چنانکه سفر مقامات آمریکایی به این کشور همواره با تظاهرات ضد آمریکایی مردم همراه بوده است و اکنون نیز سفر ترامپ موجی از اعتراض‌های مردم و جریان‌های سیاسی را به همراه داشته است. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 112952
 
Share/Save/Bookmark