میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۰
 
 
ابعاد جدیدی از جنایات ائتلاف عربستانی –آمریکایی همزمان با تبادل اسرا فاش شد
سعودی سارق و فروشنده اعضای بدن اسرای یمنی
سعودی سارق و فروشنده اعضای بدن اسرای یمنی
 

همزمان با تبادل اسرا که برگ برنده‌ای برای مقاومت بوده، در ادامه افشای جنایات ائتلاف سعودی، معاون وزیر اطلاع رسانی دولت نجات ملی یمن فاش کرد که سعودی‌‌ها برخی از اسرای یمنی را می‌کشتند و اعضای بدن آنها را می‌فروختند.
چند ساعت پس آغاز بزرگترین فرایند تبادل اسرا میان دولت نجات ملی یمن و ائتلاف سعودی، «فهمی الیوسفی» معاون وزیر اطلاع‌رسانی دولت نجات در گفت‌و‌گو با شبکه «المیادین» جزئیاتی از پرونده تبادل اسرا را فاش کرد.معاون وزیر اطلاع‌‌رسانی یمن در این خصوص گفت که متجاوزان سعودی اسرای یمنی را شکنجه و قتل‌عام می‌کردند. او در ادامه افزود: «در زندان‌های عربستان سعودی تعدادی از اسرا کشته شدند و اعضای بدن آنها فروخته شد».فهمی الیوسفی ادامه داد: «طرف مقابل، در اجرای توافقات حیله‌گری می‌کند. ‌بی‌اعتباری از جانب طرف مقابل، بیانگر آن است که طرف سعودی تمایلی به توافق ندارد و همانطور که در میدان‌ [نبرد] حیله‌گری می‌کند، [در فرایند تبادل اسرا] نیز این کار را انجام می‌دهد».این اظهارات پس از آن است که بزرگترین توافق تبادل اسرا میان دولت نجات ملی (صنعاء) و دولت مستعفی (مقیم ریاض) اجرا و اولین گروه از اسرای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن وارد فرودگاه صنعاء شد.
پس از اتمام مرحله دوم تبادل اسرا میان دولت نجات ملی یمن و ائتلاف سعودی، رئیس هیأت مذاکره‌کننده در دولت نجات ملی اعلام کرد که اسرای یمنی به انواع اشکال شکنجه شده‌اند بطوریکه برخی از آنها در زندان‌های دشمن کشته شده‌اند.
«محمد عبدالسلام» رئیس هیأت مذاکره‌کننده یمن گفت که استقبال مردمی و رسمی از اسرای آزادشده بیانگر آن است که این افراد جزئی از نبرد آزادی و استقلال هستند و از طرفی دیگر، این مراسم‌ ثابت کرد که در پس تک تک این اسرا، امتی ایستاده است که آن را تنها رها نخواهد کرد. رئیس هیأت مذاکره‌کننده یمن در ادامه اظهاراتش با تأکید بر این مسئله که ائتلاف سعودی دین و اخلاق نمی‌شناسد، گفت که طرف مقابل، مسئول بیمار شدن اسرا، سوءتغذیه و اعمال شکنجه علیه آنهاست.
در این میان در اقدامی ظاهر سازانه برای پنهان سازی شکست سعودی در برابر مقاومت یمن،دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، عملیات تبادل اسرا در یمن را گامی مهمی برای حل و فصل سیاسی در این کشور قلمداد کرد. «نایف الحجرف» دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه‌ای با استقبال از عملیات تبادل اسرا در یمن، این اقدام را گامی در جهت صلح در این کشور دانست. صلیب سرخ جهانی اعلام کرد که عملیات تبادل اسرا که طی دو روز صورت گرفت، با آزادی ۱۰۵۶ اسیر از هر دو طرف به پایان رسید. رئیس کمیته ملی امور اسرا در دولت نجات ملی یمن فاش کرد، نیروهای مسلح یمن هزاران اسیر از مزدوران سعودی و سودانی در اختیار دارد و برای آزادی همه اسرای خود تلاش می‌کند.
در همین ارتباط «عبدالقادر المرتضی» رئیس کمیته ملی امور اسرا در دولت نجات ملی یمن در گفت‌وگو با شبکه «المسیره» جزئیات بیشتری از این عملیات و به طور کلی پرونده اسرا را فاش کرد.وی گفت، یکی از سران ائتلاف متجاوز در مأرب با آزادی ۱۰ اسیر ارتش و کمیته‌های مردمی مخالفت کرد بنابراین صنعاء نیز آزادی ۱۰ اسیر تابع این شخص را نپذیرفت.وی ادامه داد: ما لیستی از ۱۵۰۰ اسیر از نیروهای ائتلاف متجاوز در جبهه‌های مرزی، مأرب و الجوف ارائه دادیم اما آنها فقط با ۴۰ نفر موافقت کردند؛ ائتلاف بر روی آزادی اسرا و مجروحان حزب «اصلاح» (وابسته به دولت مستعفی) به علاوه هسته‌های جنایتکار دخیل در بی‌ثباتی امنیتی در صنعاء و دیگر استان‌ها و عناصر تکفیری تمرکز دارد.
همچنین سخنگوی نیروهای مسلح یمن در واکنش به انتشار خبر فروش اعضای بدن اسرای یمنی از سوی ائتلاف عربستان سعودی تصریح کرد،اخلاق و دین ایجاب می‌کند، با اسرا با احترام برخورد شود.‌
«یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن، در گفت‌‌و‌گو با شبکه «المسیره» بر لزوم برخورد توأم با احترام با اسرا تأکید کرد. خبر دیگر از یمن آنکه شورای نجات ملی جنوب یمن، در بیانیه‌ای به مناسبت سالروز انقلاب علیه استعمار انگلیس، خواستار خیزش مردم جنوب یمن علیه دولت سعودی و امارات شد.

کد مطلب: 115751
 
Share/Save/Bookmark