میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۴
 
 
۲۰ میلیارد تومان خسارت و چندین کشته؟!
تفریحی به قیمت جان
تفریحی به قیمت جان
 

چه کسی باور می‌کند بیست میلیارد تومان برای یک شب ضرر اقتصادی کنیم و چندین کشته و مجروح و مصدوم و نقص عضو روی دستمان بماند برای تفریح؟! چرا از بیرون به این اتفاقی که متاسفانه هر ساله با آن مواجهیم توجه نمی‌کنیم؟! آیا نظر افکار عمومی جهان برایمان مهم نیست؟! شمایی که خوشحال می‌شوید از اینکه ایران را جزو پرطرفدارترین کشورهای دنیا در واکنش‌های مردمی می‌دانند، شماهایی که از به توافق رسیدن برجام تا برد تیم‌ملی فوتبال و قهرمانی کشتی برای ابراز شادی به خیابان می‌آیید و سرآمد جهان در واکنش سریع به حوادث اقتصادی و سیاسی و اجتماعی هستید چرا یک روز چهارشنبه‌سوری همه وجهه خوبی که از خود ساخته‌اید را به باد می‌سپارید؟! برای جانت؛ مدیریت اندوخته‌ات و آرامش سرزمینی که حاضری برای وارد نشدن خدشه‌ای به آن جان‌دهی، برای وجهه بین‌المللی کشورت لطفا کاری نکن که بعد از دیدن صحنه‌های پخش شده از رسانه‌ها خجل باشی. چرا رسم‌های کهنه و قدیمی را ترک کرده و به جای آن به کارهای عجیب و غریبی می‌پردازی که با هیچ رسم و قانون و آیین همخوانی ندارد و برای عموم جامعه مورد تقبیح است.
متاسفیم که می‌نویسیم، از چند شب قبل از آخرین چهارشنبه سال، به خصوص در شهرهای بزرگ نه تنها بیماران بیمارستان‌ها و سالمندان از دست سر و صدای رسم آخر سال ایرانیان در امان نیستند بلکه بسیاری از مغازه‌داران و مردم نیز از ترس آن که بی‌احتیاطی برخی هموطنان بلایی برای جان و مال آنان شود زودتر کسب و کار خود را تعطیل می‌کنند و به خانه خودشان برمی‌گردند.
این وضعیت در این شب خاص بدتر می‌شود و علاوه بر سر و صدای ترقه‌ها صدای آمبولانس‌ها نیز آرامش شهر را در برمی‌گیرد.
رئیس اورژانس کشور در گفت‌وگو با ایسنا آمار فوت‌شدگان حوادث چهارشنبه‌سوری در سال گذشته در مقایسه با سال‌های قبل از آن کاهش داشته است اما نسبت‌ به سال‌های ۹۲ و ۹۱ کاهش زیادی داشته است چراکه در سال ۹۲، ۹ تن و در سال ۹۱ ،۱۹ تن جان خود را از دست داده‌اند.
در میان حادثه‌دیدگان بیش از ۱۰ مورد قطع عضو دیده شده است و مقایسه آمار مصدومان اورژانس پیش‌بیمارستانی با سال گذشته از کاهش ۵۰ درصدی تعداد این افراد حکایت دارد، سال گذشته بیش از ۵۰۰ تن توسط عوامل اورژانس به بیمارستان انتقال داده شدند که این آمار امسال به ۲۵۹ مورد رسیده است. به گفته وی، استان‌های تهران و فارس، بیشترین مصدومان حوادث چهارشنبه‌سوری را داشته است.
یک نفر مردی ۴۵ ساله در رباط‌کریم بود که به خاطر شوک ناشی از انفجار دچار ایست قلبی شده و جان خود را از دست داد. مورد دیگر جوان ۲۴ ساله در استان قزوین بود و یک نوجوان نیز در شهر رشت جان خود را از دست داد و تعداد فوت‌شدگان چهارشنبه‌سوری به ۳ تن رسید.
پاسداشت این رسم ایرانی که هویت اولیه آن اکنون مبهم و آشفته است و مبنای عقلانی ندارد نه تنها از سوی بسیاری از روشنفکران زیر سوال برده نمی‌شود بلکه دلیلی بر هویت اصیل ایرانی نیز خوانده می‌شود. دیگر در این ایام نه مانند ماه رمضان خبری از همدردی روشنفکرانه با فقرا می‌شود و نه مانند محرم نذری‌های هیئات مختلف با بهانه کمک به نیازمندان زیر سوال برده می‌شود و هشتگی در محکومیت این خرج‌های بیهوده داغ می‌شود.
با گذری کوتاه در بازار تهران می‌توان به راحتی به مواد محترقه دست پیدا کرد، موادی که البته از ۲ هزار تومان هم شروع می‌شوند و تا ده‌ها هزار تومان یافت می‌شوند. اما وجه دیگر این اسراف ملی هزینه‌ای است که بابت این مراسم از سوی مردم پرداخت می‌شود. اگر به طور متوسط ۷۰ درصد ۲۱ میلیون خانوار ایرانی یعنی حدود ۱۵ میلیون خانوار تنها هر کدام ۱۵ هزار تومان خرید کنند با رقمی عجیب مواجه خواهیم شد که می‌تواند در امور عام‌المنفعه بسیاری خرج شود. در واقع حتی با این تخمین دست پایین می‌توان گفت که خانوارهای ایرانی حداقل در این شب بیش از ۲۱ میلیارد تومان از درآمدهای خود را به خرید مواد محترقه اختصاص می‌دهند.

بازداشت یک ماهه هنجارشکنان
در همین راستا و برای مهار این اتفاق معاون امنیتی و انتظامی فرماندار تهران با بیان اینکه دستورالعمل لازم برای برخورد با هنجارشکنان چهارشنبه آخر سال صادر شده است، گفت: افرادی که با هنجارشکنی در چهارشنبه آخر سال دستگیر شوند تا انتهای تعطیلات نوروزی در بازداشت به سر خواهند برد.
علی‌اصغر ناصربخت به تسنیم گفته که اقدامات و برنامه‌ریزی‌های لازم در حوزه اورژانس، آتش‌نشانی، بیمارستان‌ها، هلال‌احمر و نیروی انتظامی انجام گرفته و تمامی این تمهیدات برای پیشگیری از خطرات احتمالی حوادث چهارشنبه آخر سال در نظر گرفته شده است.
وی افزود: فرماندهی انتظامی تهران بزرگ هم بر اساس وظایف قانونی خود با جرمهای مشهود در روز چهارشنبه‌ آخر سال برخورد خواهد کرد و هنجارشکنان یا کسانی که آسایش عمومی را از مردم سلب کنند برابر قانون مجازات خواهند شد.
معاون امنیتی انتظامی فرماندار تهران اظهار کرد: خانواده‌ها می‌توانند نقش بازدارندگی را برای فرزندان خود ایفا کنند و امیدواریم امسال نیز با توجه به رشد آموزشهای لازم، شاهد کاهش آسیبهای چهارشنبه آخر سال باشیم.
دلخوشیمان تنها این است که شاید امسال شهادت آتش‌نشانان و اطلاع‌رسانی‌های رسانه‌ها باعث شود، مردم دست از این اسراف ملی بردارند و این ۲۰ میلیارد تومان را در صدها راه شادی و خیر مصرف کنند و با اعصابی آرام و بدون مشکلات جسمی و تبعات عجیب و غریب انفجار به پیشواز سال جدید بروند.

سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 98795
 
Share/Save/Bookmark