میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۰
 
 
آغاز به کار تنش‌آمیز ولیعهد سعودی
کودتاچی خشت اول‌ را کج نهاد
کودتاچی خشت اول‌ را کج نهاد
 

بن‌سلمان در حالی با کودتایی آشکار به مقام ولیعهدی رسید که شواهد از آغاز به کار بحرانی وی حکایت دارد چنانکه مراسم بیعت با «محمد بن‌سلمان» ولیعهد جدید عربستان سعودی برگزار شد، با حاشیه‌ای همراه بود که گمانه‌زنی‌ها در مورد اختلافات درونی در آل‌سعود را تقویت کرد.
در این مراسم که در قصر پادشاهی در مکه مکرمه برگزار شد، اعضای خاندان سلطنتی و سران قبایل برای بیعت با ولیعهد جوان صف کشیده و یک به یک با او دست می‌دادند. بسیاری بر این عقیده‌اند که مخالفت‌ها با ولیعهدی بن‌سلمان شدت گرفته و این کشور به سمت چالش‌ها و حتی درگیری داخلی پیش می‌رود.
لازم به ذکر است رسانه‌های صهیونیستی با ابراز خشنودی از ولیعهدی پسر شاه عربستان سعودی از دیدارهای محرمانه او با مقامات اسرائیلی طی ۲ سال گذشته خبر دادند. لازم به ذکر است در ادامه حذف مخالفان بن‌سلمان منابع خبری در عربستان می‌گویند که نیروهای پلیس عربستان سعودی، دو ساختمان را که احتمال می‌رود، تروریست‌هایی در آنها مخفی شده باشند، محاصره کرده‌اند. همزمان با ولیعهدی بن‌سلمان در اقدامی که نشانگر رادیکالیسم شدید در سعودی است آسوشیتد‌پرس لیست ۱۳گانه شروط کشورهای عربی برای قطر را که شامل قطع روابط با ایران و لزوم برچیدن پایگاه نظامی ترکیه است، منتشر کرد که شامل قطع تمام هرگونه روابط دیپلماتیک با ایران و حزب‌الله، تعطیلی کامل شبکه الجزیره و برچیدن پایگاه نظامی ترکیه از خاک این کشور است.
یک روزنامه اماراتی در اعترافی دیرهنگام که این هم ناشی از اختلافات عربستان و امارات با قطر است، اذعان کرد که علامه سرشناس سوری براساس فتوای «قرضاوی»‌ ترور شد که اکنون در قطر است. خبر دیگر آنکه شبکه الجزیره قطر با انتشار ویدیوئی، از ورود دومین گروه از نظامیان ترکیه خبر داد. وزارت دفاع قطر اعلام کرد که نیروی دریایی این کشور با نیروی دریایی فرانسه رزمایش مشترک نظامی در آب‌های منطقه در شمال قطر برگزار کردند.
در این میان از یمن خبر می‌رسد که در ادامه ناکامی ولیعهد تازه به قدرت رسیده منابع یمنی از شلیک یک فروند موشک «زلزال۲» به سمت مواضع شبه‏نظامیان وابسته به ائتلاف سعودی در جازان خبر دادند. در ادامه فاجعه انسانی که سعودی به راه انداخته وزارت بهداشت یمن ضمن هشدار نسبت به خطر شیوع وبا در این کشور، خواستار افزایش تلاش‌های داخلی و کمک‌های بین‌المللی برای مقابله با این بیماری شد.
جالب توجه آنکه طبق اعلام مرکز بین‌المللی دیده‌بان حقوق‌بشر و در حالی که مشارکت ابوظبی در حملات به یمن ادامه دارد، امارات عربی متحده حداقل دو «تاسیسات غیررسمی بازداشت افراد» در یمن دارد و بازداشت‌شدگان را به اریتره منتقل می‌کند. نکته دیگر این خبر آنجا است که طبق برخی گزارش‌ها، اماراتی‌ها بازداشت‌شدگان در یمن را به پایگاهی در کشور آفریقایی اریتره منتقل می‌کنند.

کد مطلب: 99785
 
Share/Save/Bookmark