میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۹
 
 
نگاهی به وضعیت کودک همسری در اولین مدعی حقوق بشر
کودک همسرهای آمریکایی و تولد ۳۵۰ هزار نوزاد
کودک همسرهای آمریکایی و تولد ۳۵۰ هزار نوزاد
 

آمریکایی‌ها در حالی کشور‌های دیگر را به داشتن قوانین خاص برای ازدواج زیر ۱۸ سال، محکوم می‌کنند که در ایالت‌های مختلف این کشور، کودک همسری مجاز تلقی می‌شود و سالیانه ۳۵۰ هزار نوزاد حاصل این ازدواح‌هاست..
بنابر اعلام مرکز آمار آمریکا، سالانه حدود ۲ میلیون و ۲۳۶ هزار نفر در آمریکا ازدواج می‌کنند که این رقم، ۶.۹ مورد به ازای هر یک هزار نفر جمعیت است.
همچنین سالانه نزدیک به ۷۸۷ هزار و ۲۵۱ فقره در ۴۵ ایالتی که آمار آن‌ها گزارش شده است، منجر به طلاق می‌شود که نسبت آن ۲.۹ مورد به ازای یک هزار نفر است. اما در این بین آمار قابل توجه دیگری هم وجود دارد که واشنگتن پست درباره آن اینگونه نوشته است: بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ تقریبا ۲۴۸ هزار مورد کودک همسری ثبت شده است که بیشتر آن‌ها دخترانی بوده اند که برخی از آن‌ها ۱۲ سال داشتند و به ازدواج مرد‌ها درآمده اند. بر اساس گزارش "فرانت لاین"، ۶۷ درصد این کودکان۱۷ سال، ۲۹درصد آنها، ۱۶ سال، ۴درصد این کودک همسر‌ها ۱۵ سال و کمتر از ۱ درصد آن‌ها هم ۱۴سال و پایین‌تر بوده اند.این گزارش می‌افزاید به طور کلی ۵۱ مورد ازدواج افراد ۱۳ ساله و ۶ مورد ازدواج افراد ۱۲ساله وجود داشته است. مطابق آنچه که در تارنمای اونچاینداتلست" unchainedatlast"آمده، جوانترین دخترانی که در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ ازدواج کردند، سه دختر ۱۰ ساله تنسی بودند که در سال ۲۰۰۱ با مردان ۲۴، ۲۵ و ۳۱ ساله ازدواج کردند. جوانترین پسر هم یک ۱۱ ساله بود که در سال ۲۰۰۶ در همان ایالت با یک زن ۲۷ ساله ازدواج کرد.طبق تعریف یونیسف، کودک همسری شامل زوج‌هایی می‌شود که حداقل یکی از آن‌ها که معمولا دختران هستند، کمتر از ۱۸ سال داشته باشند.
این تعریف در آمریکا هم وجود دارد، اما در قوانین آن که البته بین ایالت‌ها متفاوت است، کودک همسری به رسمیت شناخته شده است و در بسیاری از موارد با رضایت والدین یا دادگاه امکان رسمی شدن آن وجود دارد.
در حال حاضر بیشتر ایالت‌های آمریکا سن ازدواج را افزایش داده اند که برای دختران ۱۶ سال تعیین شده است و البته بیشتر آن‌ها هم منوط به رضایت والدین یا دادگاه است، اما هرگونه ازدواج از سن ۱۸ سالگی، یا ازدواج دوم زیر ۱۸ سال، نیازی به رضایت این دو قیم، ندارد.با این حال هنوز در ۲ ایالت آمریکا، معافیت‌هایی صادر شده و ازدواج زیر این سن حتی ۱۴ سال و کمتر را هم با اجازه والدین یا دادگاه مجاز دانسته اند. از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹، ۱۳ ایالت آمریکا حداقل سن مجاز برای ازدواج را افزایش داده اند و در برخی ایالت‎ها همسران کودک نمی‌توانند به صورت قانونی، طلاق بگیرند یا همسرشان را ترک کنند.
اجازه ازدواج زیر سن قانونی هم در اکثر ایالت‌ها به جز دو ایالت نیوجرسی و دلاویر شرایط استثنایی قایل شده اند تا ازدواج زیر سن قانونی، ممکن شود که عبارتند از:
رضایت یک دادیار یا قاضی دادگاه (گاهی اوقات رضایت یک قاضی دادگاه عالی به جای یک قاضی محلی لازم است)
رضایت والدین یا سرپرستان قانونی کودک
اگر یکی از طرفین باردار باشد
اگر فرد کودک، فرزند به دنیا آورد
اگر فرد کودک، مستقل و رها باشد
از ماه مه ۲۰۱۹ با احتساب همه این معافیت‌ها و اقداماتی که ایالت‌های آمریکا انجام داده اند، کمترین سن ازدواج‌هایی که رخ داده، به شرح زیر است: در ۲ ایالت، ازدواج حداقل سن ۱۴ سال به ثبت رسیده است. در ۴ ایالت، ازدواج حداقل سن ۱۵ سال، دیده می‌شود. در ۲۰ ایالت، حداقل سن ازدواج، ۱۶ سال و در ۸ ایالت هم، کمترین سن ازدواج ۱۷ سال بوده است. در ماساچوست آمریکا اگرچه به طور عمومی سن ازدواج، ۱۸ سال است، اما ممکن است کودکان هم بر اساس رضایت دادگاه ازدواج کنند و هیچ محدودیت حداقل سن، وجود ندارد. یک نظر کلی در این ایالت وجود دارد که دختران از ۱۲ سالگی و پسران از ۱۴ سالگی می‌توانند ازدواج کنند.
در نیوهمشایر هم بر اساس قوانین محلی، دختران از سن ۱۳ سالگی و پسران از سن ۱۴ سالگی مجاز به ازدواج هستند.
در مناطق خودمختار و همچنین منطقه فدرال همچون کلمبیا، پورتوریکو، گوام و جزایر ویرجین هم قوانین به گونه‌ای تعریف شده است که ازدواج را از سن ۱۶ سالگی و حتی ۱۴ سالگی ممکن دانسته اند. فقدان محدودیت در حداقل سن ازدواج، دست برخی از مهاجران یا حتی سوداگران را هم باز گذاشته است تا با وعده مهاجرت، دختران کم سن و سال را برای ازدواج برگزینند. ان بی سی نیوز در گزارشی با اشاره به اسناد موجود در سنای آمریکا اعلام کرده است بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷، اداره مهاجرت آمریکا بیش از پنج هزار و ۵۰۰ دادخواست از بزرگسالان را داشته است که خواهان آوردن کودک همسران یا کودک نامزد‌های خود به ایالات متحده آمریکا بوده اند و از این تعداد، نزدیک به ۳ هزار درخواست، مورد موافقت قرار گرفته است. بر اساس این گزارش، ۹۵ درصد این کودک همسران را دختران تشکیل داده اند. در این گزارش، یکی از منتقدان این قانون آمریکا گفته است: آمریکا کودک همسری را در خارج از مرز‌های خود محکوم ممی کند، اما ما برای محکوم کردن این اتفاق در داخل مرز‌های خود، هیچ گامی برنمی داریم. این شبکه خبری در ادامه افزود: سال گذشته، "بابی راش" نماینده دموکرات ایالت ایلینویز، طرحی را برای پایان دادن به ازدواج کودکان در ایالات متحده پیشنهاد کرد، اما این طرح، هرگز از کمیته مربوطه بیرون نیامد. بر اساس آمار‌های منتشر شده از وزارت بهداشت آمریکا، سالانه بیش از ۳۵۰ هزار نوزاد، از مادران نوجوان به دنیا می‌آیند و بیش از ۵۰ هزار نفر از این‌ها، نوزادان دوم مادران نوجوان هستند. در سال ۲۰۱۸ در آمریکا حدود ۳ میلیون و ۷۸۸ هزار و ۲۳۵ کودک به دنیا آمده اند.
کودکان کار در آمریکا
هزاران کودک آمریکایی به دلیل فقر، مجبور به کار در مزارع دخانیات آمریکا هستند که پاشیدن سموم آفت کشی بر بدن و تأثیر بر تنفسی آن و استفاده از قیچی‌های بزرگ از جمله موارد خطرناک است که سلامتی این کودکان را به ویژه در گرمای تابستان تهدید می‌کند. دیده بان حقوق بشر با انتشار گزارشی، از وضعیت بد بهداشت کودکان شاغل در مزارع آمریکا انتقاد کرد و در خصوص سلامتی آنان ابراز نگرانی کرد. هزاران کودک آمریکایی به دلیل فقر، مجبور به کار در مزارع دخانیات آمریکا میباشند که پاشیدن سموم آفت کشی بر بدن و تأثیر بر تنفسی آن، و استفاده از قیچیهای بزرگ از جمله موارد خطرناک است که سلامتی این کودکان را به ویژه در گرمای تابستان تهدید می کند و بسیاری از آنان را مریض می‌کند. این وضع در ایالت ویرجینیا بیشتر به چشم می آید. حکومت محلی این ایالت، هنوز قانون ممنوعیت استخدام کودکان برای کارهای طاقت فرسا را به تصویب نرسانده است. طی مصاحبه دیدهبان حقوق بشر با ۱۴۱ کودک زیر ۱۸ سال در سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴، حدود ۷۰ درصد از آنان دچار تهوع، استفراغ، سرگیجه و یا سردرد شده اند. این گزارش با اشاره به اینکه کودکان نسبت به بزرگسالان در مقابل نیکوتین‌های سمی آسیب پذیر هستند،
وی می افزاید: نتایج تحقیقات اخیر نشان داده است که نیکوتین در جلوگیری از رشد مغز بسیار اثرگذار است. با توجه به اینکه کودکان در حال رشد می باشند، کار در این گونه مزارع برای آنان بسیار نگران کننده می باشد.
دیده بان حقوق بشر با ابراز تأسف از این که در قوانین کار فدرال استخدام کودکان برای کار در ساعت های نامحدود مجاز است، می افزاید: دولتهای محلی نباید منتظر اقدامی قانونی از سوی دولت مرکزی بوده و میبایست هرچه سریعتر قوانینی را در خصوصی غیرمجاز شمردن استخدام کودکان در مزارع دخانیات تصویب کنند. دولت محلی ایالت تگزاس، قصد تصویب لایحه ای را دارد که در آن به معلمان اجازه داده می شود تا با هر وسیلهای دانش آموزان خاطی را مورد ضرب و شتم قرار دهند.
بر اساسی این لایحه، معلم مجاز است تا در صورت لزوم از ابزارهای مرگبار مانند اسلحه علیه دانش آموزان در دفاع از خود استفاده کند. نکته جالب توجه قانون مذکور این است که تشخیص وضعیت خطر بر عهد معلم گذاشته و برای آن هیچ گونه مصداقی تعیین ننمود است. لذا، هر زمان که معلم تشخیص دهد مورد تهدید واقع شده است، میتواند به سمت دانش آموز شلیک کند. این لایحه که "قانون حمایت از معلمان" نام دارد، در صورت قتل یک دانش آموز توسط تگزاس هشتمین ایالت در آمریکا خواهد بود که به معلمان اجازه حمل سلاح در مدرسه و استفاده از آن را خواهد داد. بسیاری از کارشناسان مسائل حقوقی و اجتماعی نسبت به تصویب این قانون انتقاد نموده و آن را نقض حقوق دانش آموزان مدرسه با در نظر گرفتن شرایط خود، اجازه حمل سلاح را به معلمین بدهد. اداره زندانهای ایالت میشیگان آمریکا با طرح یک دعوی از سوی زندانیان زندان های این ایالت روبه رو شده که در آن از قصور و بی توجهی مسئولان، نگهبانان و دیگر کارمندان این زندان ها در جلوگیری از تجاوز جنسی به کودکان زندانی که با افراد بزرگسالی در یک بند هستند، شکایت شده است. طبق این دادخواست، کودکان زیر ۱۸ سال مجبور می شوند تا با سایر زندانیان و کارکنان زندان روابط جنسی داشته باشند. وکیل این زندانیان طی مصاحبه ای اعلام کرد که مسئولان اداره زندان ها با این اقدام آگاهانه، یک جهنم سوزان را برای افراد نوجوان در زندانهای این ایالت به وجود اورده اند. این مورد، نماد آشکار بی تفاوتی و بیدقتی عامدانه و اگاهانه می باشد. وی همچنین اظهار نمود با توجه به اینکه شرایط جسمی، روحی و تغذیه ای نوجوانان با افراد بزرگسالی متفاوت است، لذا با زندانی نمودن نوجوانان در زندان های مربوط به افراد بزرگسالی، صدمات جبران ناپذیری به این افراد وارد می شود. پیش از ای نیز و در سال ۲۰۰۹ صدها زن از زندان "واشتنای " همین ایالت طی شکایتی اظهار داشتند که بارها توسط نگهبانان و کارکنان این زندان مورد تجاوز و آزار جنسی قرار گرفته اند که این ادعای آنان نیز در دادگاه به اثبات رسید. 

کد مطلب: 110756
 
Share/Save/Bookmark