میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۳
 
 
«خستگی» یا «بیکاری» علت تعطیلی یک هفته‌ای شورای شهر تهران
خسته نباشید!

اعضای شورای شهر تهران با گذشت ۱۴ ساعت جلسه علنی طی ۷ جلسه شورای شهر به تعطیلی تابستانی رفتند که این تصمیم شاید به خاطر خستگی و یا بیکاری در جلسات باشد و در آستانه مهر تصمیم آنها جای سوال دارد.
به گزارش تسنیم، در حالی اعضای ۲۱ نفره شورای شهر تهران،ری و تجریش از این هفته به تعطیلی تابستانی خواهند رفت که انتقادات به این تصمیم همچنان ادامه دارد.
علاوه بر انتقادات اعضای سابق شورای شهر تهران، شهروندان تهرانی نیز این تصمیم اعضا را نادرست خوانده و خواستار توجه اعضای شورا به موضوعات شهری و رفع مشکلات شهر شدند.
اعضای شورای شهر تهران در ۷ جلسه گذشته خود در دوره پنجم به جز تعیین تعدادی از نمایندگان شورا در سازمان‌ها و دستگاه‌ها و همچنین ارائه گزارش نصفه و نیمه از سوی چند تن از معاونان شهردار تهران، موضوع مهمی را در دستور کاری خود نداشتند.
این در حالی است که در حال حاضر روسای دو ستاد سمن‌ها و شورایاری‌ها همچنان بلاتکلیف هستند و فعالیتی در این دو مجموعه انجام نمی‌گیرد.
در حالی که آغاز جلسات شورا در این دوره از‌ ۸:۴۵ قید شده است اما جلسات با تأخیر ۱۵ دقیقه‌ای از ساعت ۹ آغاز و باید رأس ساعت ۱۱ به پایان برسد ضمن اینکه محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران چنانچه از زمان جلسه از ساعت ۱۱ بگذرد برای ادامه جلسه و تمدید آن از اعضا‌ رأی اخذ می‌کند.
اعضای شورای شهر تهران در حالی به استقبال تعطیلی تابستانی می‌روند که مدیریت شهری در همین زمان برنامه‌های خود را برای استقبال از بهار آماده و رصد می‌کرد.
در همین زمینه زهرا نژاد‌بهرام عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران درباره تعطیلی تابستانی شورا اظهار کرد: چندی پیش اعضای درخواستی را در این زمینه مطرح کردند و در جلسه روز پنج‌شنبه این موضوع مطرح و تصمیم‌گیری شد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا بهتر نبود با توجه به آغاز رسمی شورای پنجم تعطیلی شورا در این مدت انجام نمی‌شد، افزود: اعضای شورا پس از مشخص شدن آرای انتخاباتشان به صورت غیررسمی جلسات شورا را شروع کردند و در آن زمان حدود ۳۰ جلسه برگزار کردند ضمن اینکه جلسات کمیسیون‌ها نیز در کنار آن برگزار شد.
عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: با توجه به درخواست اعضا، دو جلسه علنی شورا تعطیل شده اما جلسات کمیسیون‌ها، بازدیدها و... در همان زمان تعطیلی برگزار خواهد شد.
نژادبهرام همچنین به تعیین دستور جلسات شورای شهر تهران اشاره کرد و گفت: طی ۷ جلسه گذشته انتخاب نمایندگان شوراها در سازمان‌ها و دستگاه‌ها در دستور کار قرار گرفته است که این موضع از جهات مختلفی اهمیت داشته است.
وی افزود: با تعیین بیش از ۴۰ ‌نماینده از شورای شهر در سازمان‌ها و دستگاه‌ها، شرایط کاری در این مجموعه تسهیل شده و در واقع به ادامه کار خود ادامه می‌دهند ضمن اینکه با پایان یافتن تعیین نماینده‌ها شورا در سازمان‌ها دستورات جلسات شورا در آینده تغییر پیدا خواهد کرد.
نکته قابل توجه در این بین آن است که تعدادی از راه‌یافتگان به شورا و همچنین منتقدان شهردار سابق پایتخت مدعی تحویل گرفتن شهری سوخته از قالیباف بودند که باید این ۱۲ سال را جبران کنند. حالا با اعلام این تعطیلی این سوال پیش می‌آید که آیا این افراد دروغگو بودند یا با مدیریت جهادی! خود یکی دو هفته‌ای تمام مشکلات پایتخت را به سرانجام رسانده‌اند.

سؤال از شهردار تهران در دستور کار قرار می‌گیرد
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: در صورتی که شهردار تهران مجدداً به وعده خود درخصوص استفاده از بانوان و جوانان در سطوح مدیریت شهری عمل نکند سؤال از نجفی را از طریق هیئت رئیسه پیگیری می‌کنیم.
ناهید خداکرمی با اشاره به اینکه شهردار تهران هنوز به وعده خود درخصوص به‌کارگیری ۳۰ درصد از بانوان و جوانان در سطوح مدیریت شهرداری عمل نکرده است، اظهار کرد: انتصاب معاون و مدیران شهری حق طبیعی شهردار تهران است و ما خیلی ورود نمی‌کنیم اما انتظار داریم آقای نجفی به قولی که دادند عمل کنند. وی افزود: آقای نجفی در زمان ارائه برنامه خود برای حضور در شهرداری تهران وعده‌هایی داد که انتظار می‌رود به آنها عمل کند به‌طوری که وی اعلام کرد ۳۰ درصد از پست‌های مدیریت شهری را به بانوان و جوانان اختصاص خواهد داد.
خداکرمی ادامه داد: طی سال‌های گذشته تعداد قابل توجهی از جوانان و بانوان ما فرصت حضور در پست‌های دولتی و حتی شهری را نداشتند و این شرایط باید برای آنها فراهم شود و کسب تجربه کنند.
عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: البته شهردار تهران درخصوص به‌کارگیری بانوان و جوانان در سطح مدیریت شهری چالش بزرگی پیشِ‌رو دارد و یک مقدار حق می‌دهیم به آقای نجفی که به‌خاطر این چالش‌ها از افراد باتجربه استفاده کند که البته این هم راه‌حل دارد و می‌توان از ترکیب تجربه پیشکسوتان و جوانان استفاده کرد. وی اضافه کرد: ما همچنان بر انجام وعده شهردار تهران تأکید داریم چراکه این موضوع مطالبه اعضاء شورای شهر تهران به‌عنوان نمایندگان شهروندان است.
خداکرمی در پاسخ به این پرسش که در صورتی که شرایط انتصابات تغییر نکند شورا چه تصمیمی خواهد گرفت، بیان کرد: طبیعی است که روند سؤال را به‌صورت شفاهی و کتبی از طریق هیئت رئیسه پیگیری می‌کنیم.
بنابر این گزارش، در حالی هفته‌های اخیر تعدادی از اعضاء شورای شهر تهران به نحوه انتصابات نجفی در شهرداری ایراد گرفته‌اند که وی در آخرین مصاحبه خود در برنامه افتتاح نمایشگاه زنان و تولید ملی اظهار کرد: در انتصابات آینده از زنان استفاده می‌کنم. وی گفت: در روزهای اخیر انتقادات درباره انتصابات اخیرم، به‌خصوص درباره عدم‌به‌کارگیری زنان مطرح شده که آنها را می‌پذیرم و به قول خودم درباره توانمندسازی مدیریتی زنان در شهرداری متعهدم.
نجفی تأکید کرد: قول می‌دهم در پایان دوره چهارساله حداقل ۳۰ درصد مدیریت در شهرداری تهران از زنان باشند.
شهردار تهران ضمن اشاره به اینکه انتصابات در شهرداری یک روند اداری دارد، گفت: در انتصابات جدید در روزهای آینده به‌شرط رسیدن پاسخ استعلام‌ها شاهد حضور زنان در مناصب مدیریتی خواهید بود ضمن اینکه در حال شناسایی زنان توانمند و متخصص برای مناصب مدیریتی در تهران هستیم.

کد مطلب: 100955
 
Share/Save/Bookmark