میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۵
 
 
واقعیت یک خروج
ارتش آمریکا طی روزهای اخیر از آغاز خروج بخشی از نیروهایش از غرب آسیا خبر داده است. آنها بر این ادعایند که بخشی از نیروهای آمریکایی از افغانست

ارتش آمریکا طی روزهای اخیر از آغاز خروج بخشی از نیروهایش از غرب آسیا خبر داده است. آنها بر این ادعایند که بخشی از نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند و در عین حال تعدادی از نیروها نیز از عراق و سوریه خارج خواهند شد. حال این سوال مطرح است که چرا این خروج انجام می‌شود و چه اهدافی در ورای‌ آن دنبال می‌شود؟ آنچه از سوی محافل و دولتمردان آمریکایی به عنوان دلیل این خروج عنوان می‌شود از یک سو توافق با طالبان برای خروج بخشی از نیروهای آمریکایی از افغانستان است و در مورد سایر نقاط نیز آمریکا آن را برگرفته از وعده ترامپ برای کاهش نظامیان آمریکا عنوان می‌کنند. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که از یک سو آمریکایی‌ها بر حضور بلند مدت در افغانستان تاکید دارند و همزمان نیز افزایش تحرکات داعش در این کشور مشاهده می‌شود.
در حوزه غرب آسیا آمریکایی‌ها برای ماندن در سوریه و عراق طرح‌های متعددی اجرا کرده‌اند که ایجاد فضای ناامنی در منطقه و توسعه مناطقی مانند پایگاه عین الاسد نمودی از آن است. با توجه به این شرایط می‌توان گفت که این خروج‌ها با اهداف و دلایل دیگری در حال اجراست از جمله اینکه ترامپ خود را برای انتخابات آتی آمریکا آماده می سازد در حالی که مباحثی همچون شیوع بیماری کرونا و ناتوانی وی حمایت از مردم آمریکا در این زمینه انتقادهای گسترده‌ای را علیه او به همراه داشته است. با این تفاسیر می‌توان گفت که ترامپ با اقدامات نظامی همچون خروج از افغانستان و غرب آسیا به دنبال انحراف افکار عمومی به حاشیه‌هاست در حالی که با ادعای فردی با تحقق وعده‌هایش طرح‌های انتخاباتی‌اش را اجرا می سازد. نکته دیگر آنکه در افغانستان آمریکا رسما با شکست مواجه شده و مصالحه آن با طالبان نیز به همین دلیل بوده است.
در غرب آسیا نیز آمریکا با موج مطالبات دولتها و ملت‌ها برای خروج نیروهایش مواجه شده که مصوبه پارلمان عراق نیز در این چارچوب بوده است. بر این اساس خروج نیروهای آمریکایی اقدامی از روی اجبار بوده تا هم شکست در افغانستان پس از ۱۹ سال اشغالگری را پنهان سازد و هم افکار عمومی را حقیقت غرب آسیا یعنی مطالبات گسترده برای اخراج آمریکا منحرف سازد. بر این اساس می‌توان گفت که اقدام آمریکا نه از روی پیروزی و یا بشر دوستی که برگرفته از ناچاری و اجبار این کشور برای فرار از افغانستان و غرب آسیاست که با ژست‌های تبلیغاتی به دنبال پنهان سازی این حقایق است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 113159
 
Share/Save/Bookmark