میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۱۱
 
 
حماس و شکسته شدن بازدارندگی ارتش اسرائیل
بازدارندگی را مهار نظامی دشمن با سلاح‌های مخرب واثرگذار به‌طوری‌که حریف جرئت حمله به کشور را از تفکرخود خارج نماید...

بازدارندگی را مهار نظامی دشمن با سلاح‌های مخرب واثرگذار به‌طوری‌که حریف جرئت حمله به کشور را از تفکرخود خارج نماید؛ می نامند. دراین میان، رژیم صهیونیستی از ابتدای تولد نامشروع خود درسرزمین های اشغالی با دست یابی به سلاح هسته ای بدون توجه به مقررات بین المللی وبا حمایت بی شائبه ایالات متحده آمریکا ،وتصاحب سرزمین های اطراف وتجاوز به مرزهای سوریه ولبنان همواره بدنبال ایجاد یک کمربند امنیتی درمزرهای خود ودرداخل سرزمین‌های اشغالی بوده است.
دراین میان خصوصا پس از سال ۲۰۰۰ وبا خروج نیروهای اسرائیلی از جنوب لبنان ، درگیری گروه های مقاومت فلسطین حماس وحزب الله لبنان با ارتش رژیم صهیونیستی وارد فاز جدیدی از جنگ های منطقه ای می گردد. و گروه های مقاومت با دست یابی به فن آوری های مختلف رزم ناهمطراز دربرابر ارتش رژیم صهیونیستی بدنبال پاسخ گوئی به تجاوزات وتعدی های مختلف ارتش این رژیم در سرزمین های اشغالی وخارج ازآن نمود
جنگ ۳۳روزه سال ۲۰۰۶ بین حزب الله لبنان وارتش رژیم صهیونیستی سرآغاز این جنگ ها بود که با پیروزی وموفقیت حزب الله لبنان خاتمه یافت ودرادامه جنگ ۲۲روزه غزه درسال ۲۰۰۸توانست هیمنه وبازدارندگی این رژیم را زیر سئوال ببرد . بطوریکه این رژیم درگذشه مدعی شده بود که درجنگ شش روزه ، ارتش سه کشورعربی را در ۱۹۶۷ میلادی (خرداد ۱۳۴۷)درهم بکوبد .اماامروزه وحتی پس ار جنگ ۲۲روزه غزه درسال ۲۰۰۸ وبا روند روبه رشد قدرت نظامی حماس درنبرد ناهمطراز علیه ارتش رژیم صهیونیستی ، درهماوردی مقابل این رژیم هرروز آماده تر شود و ارتش این رژیم درباده ای از غرور خود را پیشاپیش فاتح هرجنگ ونزاع معرفی کند.رجز خوانی نتانیاهو ووزیر جنگ وی بنی گانتز، علیه حماس و گروه های مقاومت درلبنان وسوریه نیز، مزید برعلت بود تا ارتش این رژیم بدون درنظر گرفتن قدرت رقیب ،دریک جنگ قریب الوقوع وارد میدان نبرد گردد.
ارتش این رژیم از ۲۰اردیبهشت به دستور بنیامین نتانیاهو نخست وزیر شکست خورده رژیم صهیونیستی حملات وو تجاوزهای وحشیانه ای را علیه باریکه غزه وفلسطینیان از هوا، دریا وزمین آغاز کرد ودرمقابل نیز گروه های مقاومت اسلامی حماس پاسخ های کوبنده ای را با پرتاب موشک های فراوان کوتاه ومیان برد وحملات پهپادی علیه اهداف استراتژیک این رژیم درسرزمین های اشغالی انجام دادند.
«بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر این رژیم بنیامین نتانیاهو گفت: «اهداف ما از جنگ کنونی، برقراری آرامش، تقویت نیروهای میانه‌رو در منطقه و به چالش کشیدن ظرفیت راهبردی حماس است و به همین منظور به حملات علیه حماس ادامه می‌دهیم»اما درادامه جنگ ،قدرت نظامی حماس. رونمایی از دستاوردهای موشکی و نظامی‌اش در جنگ کنونی، بسیار برای صهیونیست‌ها غافلگیرکننده بوده است. این رژیم معتقد بودکه چنانچه حماس در درون سرزمین اشغالی قدرت‌نمایی کند، هرگونه مقابله و عکس‌العمل در برابر آن مشکل خواهد بود.علیت این امر را باید در کمبود عمق استراتژیک و فقدان فضای تنفسی برای این رژیم درسرزمین های اشغالی است.بطوریکه خطر قدرت نمائی حماس را دربیخ گوش خود احساس می کند.و به همین منظور تمام توان خود را برای مقابله با حماس دراین جنگ به کار گرفت و برآورد راهبردی این رژیم ازاین جنگ اینطور بود که اگر نتواند در عملیات های برق آسای خود علیه حماس موفق عمل کند ، و حماس درجنگ فرسایشی این رژیم را خسته فرسوده نماید ، این رژیم قدرت درونی اش تحلیل رفته وبه مرز فروپاشی از داخل خواهد رسید. پرتاب موشک های زیاد دراهداف مورد نظر درسرزمین های اشغالی که بیشتر این موشک ها با عبور از سپر گنبد آهنین به مراکز مختلف این رژیم درسرزمین های اشغالی اصابت می کرد وقدرت موشکی وپهپادی حماس که الگو گرفته از انصارالله یمن بود، توان دفاعی ارتش رژیم صهیونیستی را دربرابر حماس مزمحل کرد ،تا این رژیم وشخص نتانیاهو دست های خود را به علامت تسلیم دربرابر قدرت نظامی حماس بالا ببرد.
ازجمله دست آوردهای جنگ ۱۲روزه غزه برای فلسطینیان ومقاومت به فراموشی سپردن معامله قرن،در دوران دونالد ترامپ است که این رژیم وشخص نتانیاهو وترامپ ،براجرائی شدن آن خیلی اصرار داشتند وبواسطه این طرح قرارداد قرن بیت المقدس پایتخت رژیم صهیونیستی می شد وبا قدرت نمائی حماس در این جنگ این معامله نیز برهم خورد. همچنین در طول چند دهه اخیر وحدت میان فسلطینیان درسرزمین های اشغالی ، بیش از گذشته مشهود شد وتوان نظامی حماس ، توانست پشتیبان حوزه سیاسی وفرهنگی نیز میان فلسطینیان گردد. بطوریکه پس از حادثه الشیخ الجراح تجمعات متعددی جهت عبور از مرزها جهت پیوستن به فلسطینیان در مسجدالاقصی صورت گرفت که هراس صهیونیست ها را برانگیخت و آنان را ازادامه جنگ منصرف کرد. 

نویسنده: رضا مهرعطا

کد مطلب: 118271
 
Share/Save/Bookmark