میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۴
 
 
دو کره بر پایان دادن به اختلافات تاکید کرد
آشتی در المپیک زمستانی
آشتی در المپیک زمستانی
 

با آغاز مذاکرات میان ۲ کره بعد از ۲ سال، سئول پیشنهاد آغاز مذاکرات نظامی را به «پیونگ‌یانگ» مطرح کرد و کره شمالی هم قرار است هیأتی را به المپیک زمستانی کره جنوبی اعزام کند تا زمینه‌ساز بهبود روابط دو کشور شود.
نه دو کره به مداخلات آمریکا زمینه‌ساز بهبود شرایط شبه‌جزیره کرده شده بگونه‌ای که دو کشور به دنبال حل اختلافات و توسعه مناسبات رفته‌اند. با آغاز مذاکرات میان دو کره بعد از دو سال، کره جنوبی پیشنهاد گفت‌وگوی نظامی با کره شمالی و همچنین اتحاد مجدد خانواده‌ها که به واسطه بحران دو کره در دو کشور سرگردان شده‌اند، را مطرح کرد. پایگاه اطلاع‌رسانی «بلومبرگ» در گزارشی نوشت، کره شمالی گفته است که ورزشکاران و یک هیأت عالیرتبه را ماه آینده به المپیک زمستانی کره جنوبی اعزام خواهد کرد و خواستار رفع موضوعات مربوط به دو کره از طریق گفت‌وگو و مذاکره است. هیأتی از سئول نیز اعلام کرد که کره جنوبی از دو کشور می‌خواهد تا ماه آینده در بازیهای المپیک زمستانی که قرار است در «پیونگ‌چانگ» برگزار شود، در کنار یکدیگر راهپیمایی برگزار کنند.
بنابر گزارش بلومبرگ، نمایندگانی از دو کشور در «پانمونجام» روستایی در منطقه مشترک امنیتی در امتداد مرز بسیار حفاظت‌ شده‌ای که دو کره را از هم جدا می‌کند، با یکدیگر مذاکره انجام دادند. کره جنوبی همچنین پیشنهاد داد تا در سال جدید قمری، خانواده‌هایی که در جنگ کره از یکدیگر جدا شدند مجدداً به یکدیگر بپیوندند و همچنین پیشنهاد گفت‌وگوی نظامی با کره شمالی را مطرح کرد.
در حالیکه در اولین نشست میان مقامات دو کره بعد از بیش از دو سال، دمای هوا زیر صفر درجه بود، مذاکره‌کننده ارشد کره شمالی تلاش کرد تا این سردی هوا را با تعریف کردن یک لطیفه از بین ببرد و گفت: « اغراق نیست اگر بگوییم که روابط میان دو کره بیش از آب و هوای طبیعی، یخ زده است».
در ادامه بحران سازی‌ها در شبه‌جزیره کره، اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای از افزودن ۱۷ شخص و نهاد از کره شمالی به لیست سیاه توقیف اموال و ممنوعیت مسافرتی خبر داد. در بیانیه شورای اروپا آمده است که ۱۶ شخص و وزارت نیروهای مسلح کره شمالی به لیست بلوکه شدن اموال و محدودیت مسافرتی که هر دو مطابق با قطعنامه ۲۳۹۷ شورای امنیت است، اضافه شدند. تعداد کل اتباع کره‌شمالی که تحت اقدامات تحریمی اروپا هستند به ۷۹ نفر و همین رقم برای نهادهای پیونگ‌یانگ به ۵۴ شرکت افزایش یافت. کره جنوبی خبر داد برای تسهیل ورود ورزشکاران کره شمالی، احتمالا موقتاً برخی تحریم‌ها علیه کره شمالی لغو می‌شود. گفت وگو‌های میان مقامات دو کره که دیروز پس از دو سال آغاز شد حواشی جالبی را به همراه داشت.
از آنجایی که مقامات دو کره برای نخستین‌بار در بیش از دو سال با یکدیگر ملاقات می‌کنند، «ری سون گون» مذاکره‌کننده ارشد پیونگ‌یانگ برای راحت تر شدن حضار سعی کرد حرف‌هایش را با مزاح آغاز کند. او در ابتدای سخنانش گفت: «اگر بگوییم روابط بین دو کره بیشتر از آب و هوای طبیعی یخ زده بودند، اغراق نکرده‌ایم». مقامات دو کشور کت و شلوارهای مدل غربی پوشیده بودند و مقامات کره شمالی نشانی را که تصاویر «کیم جونگ-ایل» و «کیم ایل-سونگ» رهبران پیشین آنها روی آنها بود به کت‌هایشان وصل کرده بودند.
اعضای هیئت کره جنوبی نیز نشان‌هایی با پرچم کشورشان و علامت بازی‌های المپیک را به کت‌هایشان وصل کرده بودند. جزئیات جالب مذاکرات کره جنوبی و شمالی برای نخستین‌بار در بیش از دو یکی از نوشیدنی‌هایی که در این جلسه سرو می‌شد آب معدنی «پیونگ‌چانگ» بود که نامش را از روستایی که محل برگزاری رقابت‌های المپیک زمستانی است، برگرفته‌اند. نوشیدنی دیگر نیز چای جنسینگ قرمز بود. «لوته» یکی از بزرگترین شرکت‌های کره جنوبی مسئولیت سرویس‌دهی و پذیرایی در این مذاکرات را برعهده داشت. با اینکه مذاکرات ممکن بود به بحث درباره برنامه هسته‌ای «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی کشیده شوند تمرکز اصلی روی شرکت این کشور در رقابت‌های المپیک زمستانی بود که در ۹ فوریه در کره جنوبی آغاز می‌شوند.
این گفت‌وگوها پس از اینکه رهبر کره شمالی در سخنرانی خود به مناسبت فرا رسیدن سال نو میلادی خواستار برگزاری مذاکرات میان دو کره شد، برگزار شد. مقامات ژاپن و آمریکا از کره جنوبی خواسته‌اند مذاکرات را به شکلی پیش ببرد که تحریم‌های سازمان ملل علیه کره شمالی را برای مقابله با برنامه هسته‌ای این کشور تضعیف نکند.
به گفته یک مقام کره جنوبی، که نامش فاش نشد، «مون جائه این» رئیس‌جمهور این کشور، و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی، می‌توانستند در حالی که مذاکرات در حال انجام بود به آن گوش دهند و در صورت نیاز مداخله کنند. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا این مذاکرات را یک «آغاز بزرگ» توصیف کرد و آن را نتیجه تحریم‌های سازمان ملل علیه کره شمالی دانست. پیش از این به درخواست مون جائه این، رزمایش‌های نظامی مشترک کره جنوبی و آمریکا تا پس از بازی‌های المپیک زمستانی که در ۱۸ مارس پایان می‌یابند، به تعویق افتاد. سخنگوی کرملین اعلام کرد روسیه از آغاز مذاکرات میان کره شمالی و کره جنوبی استقبال می‌کند.

کد مطلب: 102674
 
Share/Save/Bookmark