میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۴
 
 
انفجار کابل ۴۰ کشته و ۱۴۰ زخمی بر‌جای گذاشت
افغانستان تشت رسوایی داووس
افغانستان تشت رسوایی داووس
 

در حمله خودروی بمب‌گذاری شده به ساختمان سابق وزارت کشور افغانستان در منطقه دیپلمات نشین کابل دست‌کم ۴۰ نفر کشته و ۱۴۰ تن دیگر زخمی شدند در حالی که بسیاری این وضعیت را عدم توجه مدعیان امنیت جهانی نظیر شرکت‌کنندگان در داووی به بحران ساخته غرب در افغانستان می‌دانند.
افغانستان سرزمینی است که ۱۶ سال است تحت اشغال نیروهای خارجی با ادعای اقدام برای امنیت و ثبات این کشور قرار دارد حال آنکه در عدم این کشور را می‌توان فراموش شده مدعیان این امنیت دانست. نشست داووس در سوئیس در حالی در روزهای اخیر برگزار شد که حاضران این نشست نظیر آمریکا و کشورهای اروپایی سعی کردند تا محور سخنان و مواضع خود را به امنیت و ثبات جهانی قرار دهند و در این عرصه نیز محور رفتارشان اتهام زنی به کشورهایی جمهور روسیه، چین و جمهوری اسلامی ایران اختصاص داشت.
این ادعاهای بشر دوستانه و امنیت محور در نشست اقتصادی داووس در حالی صورت گرفت که هیچ اشاره‌ای به وضعیت بحرانی کشوری مانند افغانستان که ۱۶ سال است تحت اشغال نیروهای آمریکایی و ناتو بحرانی‌ترین دوران را سپری می‌کند نداشته‌اند. رویکردی که البته با اقدامات آمریکا در اعزام داعش به این کشور موجب تشدید فضای ناامنی در افغانستان شده است. انفجار انتحاری توسط خودروی بمب‌گذاری شده در منطقه «وزیر اکبرخان» در کابل تاکنون دستکم ۴۰ نفر کشته و بیش از ۱۴۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.
مقامات امنیتی افغان اعلام کردند که این انفجار در حومه چهارراه «صدارت» در منطقه «وزیراکبرخان» بوقوع پیوسته است. وزارت کشور افغانستان تصریح کرد که حمله توسط یک آمبولانس بمب‌گذاری شده صورت گرفته است. «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت این حمله را به عهده گرفت. «اسماعیل کاووسی» سخنگوی وزارت بهداشت و درمان افغانستان به «طلوع‌نیوز» گفت که در این حمله ۴۰ نفر کشته و ۱۴۰ تن دیگر زخمی شدند. وی در ادامه تصریح کرد که وزارت بهداشت و درمان افغانستان در حال رسیدگی به زخمی‌های این انفجار است اما انتظار می‌رود که تلفات افزایش یابد زیرا آمارهایی که ارائه شده هنوز نهایی نیست. «محب‌الله زبیر» از اعضای معاونت درمانی وزارت بهداشت اظهار داشت که «کابل‌ آمبولانس» در حال انتقال زخمی‌ها به بیمارستان‌های سطح شهر هستند.
وی افزود: زخمی‌های این حمله به بیمارستان‌های «وزیر اکبرخان»، «بیمارستان امنیت»، «سردار داودخان»، «بیمارستان ایمرجنسی» و «جمهوریت» در حال انتقال هستند. بیمارستان جمهوریت نیز در نزدیکی محل انفجار قرار دارد و به گفته مقامات وزارت بهداشت بخشی از آن نیز دچار تخریب شده است. وی افزود: برخی از آسیب‌دیدگان انفجار نیاز به جراحی و مراقبت‌های ویژه دارند و این تسهیلات تنها در بیمارستان ایمرجنسی میسر است. اما به دلیل آمار بالای تلفات این بیمارستان توان پذیرش زخمی‌ها را ندارد. این سومین حمله انتحاری در افغانستان محسوب می‌شود، شهرک «عینومینه» ولایت قندهار شاهد انفجار بود و صبح دیروز نیز حمله انتحاری پاسگاه مرکزی پلیس شهرستان «نادعلی» در هلمند را هدف قرار داد.
مقامات محلی ولایت هلمند افغانستان از حمله انتحاری به پاسگاهی در شهر «نادعلی» واقع در این ولایت خبر دادند. یک مقام پلیس در استان «غزنی» افغانستان اعلام کرد که در جریان درگیری‌های میان نیروهای دولتی و افراد گروه طالبان که در نزدیکی مرکز غزنی جریان داشت شش کودک کشته و دو تن دیگر زخمی شدند. در این میان نیز شاهدان عینی تأیید کرده اند که درگیری شدیدی در منطقه رخ داده و هواپیماهای نیروهای افغان محل درگیری را بمباران کرده‌اند. زنان و کودکان و به شکل کلی غیرنظامیان افغان قربانیان اصلی درگیری‌ها و حملات انتحاری و انفجارها هستند و البته حملات تروریستی از اساس با هدف گرفتن بیشترین کشته از غیرنظامیان طراحی و اجرا می شود و دلیل روشن آن حمله به اماکن مذهبی، مساجد و تجمعات مردمی در کوچه و بازار است . ارتش آمریکا در گزارشی اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور در افغانستان ۴۳۰۰ بمب را علیه مواضع مخالفان مسلح حکومت وحدت ملی به کار برده است.
«توماس گرسبک» سخنگوی ماموریت «حمایت قاطع» با اشاره به افزایش بی‌سابقه حملات نیروی هوایی آمریکا در افغانستان گفت افزایش این حملات به دلیل استراتژی جدید ترامپ در قبال این کشور قوانین درگیری را تغییر داده است. وی افزود: نظامیان آمریکایی آزادی عمل بیشتری را برای هدف قرار دادن مخالفان مسلح دولت افغانستان می‌دهد. ارتش آمریکا اعلام کرد که در سال گذشته میلادی نیروی هوایی این کشور در افغانستان ۴۳۰۰ بمب را به کار برده است که دو برابر بیشتر از مجموع حملات هوایی این کشور در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ است.

کد مطلب: 102971
 
Share/Save/Bookmark