میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۱
 
 
گلوگاه هرمز ضامن وصول حق ملت
تنگه حیات
تنگه حیات
 

رئیس‌جمهور در سوئیس خیلی متین با گفتن این جمله که نمی‌شود نفت ایران صادر نشود و نفت منطقه صادر شود، توانست غرب و زیادی‌خواهی امریکا و غرب را مورد تهدید قرار دهد، اما این تهدیدات زبانی چطور می‌تواند در عمل محقق شده و در عین حال به محق بودن جمهوری اسلامی ایران در اقدام مشابه در قبال بدعهدی امریکا و غرب ضربه وارد نکند؟ در این گزارش سعی خواهیم کرد راهی را برای تحقق تهدیدات بدون کوچکترین آسیبی به حقوق ملت بیان کنیم.
نقطه اصلی عملی کردن اقدامات بین‌المللی و گرفتن حق مردم از دست زیاده‌خواهان بین‌المللی اتحاد در مسیر احقاق مطالبات و همدلی داخلی است. این مهم در گام نخست درمورد صحبتی که رئیس‌جمهوری در سوئیس مطرح کردند عملی شد چرا که در پی صحبت‌های روحانی مبنی بر اینکه «هدف واقعی آمریکا از تحریم، فشار به زندگی مردم است اما آنها ادعا می‌کنند که می‌خواهند به دولت ایران فشار وارد کنند، اما وقتی واردات مایحتاج ضروری مثل دارو و نهاده‌های دامی را تحریم کنند، به چه کسی فشار وارد خواهد شد؟ آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می‌خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آنها معنی این حرف را نمی فهمند، چرا که این اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه اش را ببینید.» سردار سلیمانی به عنومان فرمانده نیروی قدس سپاه بلافاصله بعد از این صحبت رئیس‌جمهور در پیامی به روحانی گفت:«آنچه از فرمایشات حضرت‌عالی در رسانه‌ها منعکس شد، مبنی بر اینکه اگر نفت جمهوری اسلامی ایران صادر نشود، تضمینی برای صدور نفت کل منطقه نمی‌باشد و بیانات بسیار ارزشمندی که در موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به رژیم صهیونیستی فرمودید، مایه مباهات و افتخار است. شما با سخنان حکیمانه ارزشمند و قدرتمندانه خودتان رهبر عزیز، ملت بزرگوار ایران اسلامی و مسلمانان جهان را سرافراز نمودید. دست شما را برای ایراد این سخنان به‌موقع، حکیمانه و صحیح می‌بوسم و برای هر سیاستی که مصلحت نظام اسلامی باشد در خدمت هستیم.» اما در ادامه با همراهی ابن دو اظهارنظر زبانی و تایید عملی اجرای این اظهارات توسط سردار سلیمانی دیگر احزاب، تشکلها و قوا نیز با حمایت از صحبتهایی که روحانی در سوئیس عنوان کرده بود نمایش تمام قدی از اتحاد ملی را در مورد زیاده‌خواهی امریکا و غرب را به رخ دشمنان جمهوری اسلامی کشیده و نشان دادند که جمهوری اسلامی درباره مواضعی که یک مسئول ارشد آن اعلام می‌کند تمام قد پشت سر او می‌ایستند و از این مواضع به حق حمایت می‌کنند.

شکایت
اما شاید گام دوم بعد از به رخ کشیدن اتحاد ملی طرح دنبال کردن حقوقی حق ملت ایران در گام بعدی قرار بگیرد، اگر قرار باشد تذکر لسانی را به عمل نزدیک کنیم حتما لازم است که قبل از عملی شدن راه حقوقی پیگیری مطالبات به حق ملت ایران را پیموده باشیم.
برای این کار لازم است تمام گزارشات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منوط به تایید فعالیتها و اجرای قرارداد برجام را ضمیمه شکایت‌مان کرده و از آژانس بخواهیم برای اینکه خودمان وارد حق گرفتن نشویم خودش حق‌مان را از اروپا و امکریکا بازستاند. برای این کار باید همه بندهای برجام، همه تاییدهای آژانس و گروه زبده حقوقی را راهی دادگاه‌ها و محاکم بی‌«المللی کرده و تمام تلاشمان را برای نشان دادن رفتار مناسب با مذاکرات ایران و عدم تعهد امریکا و غرب به تعهد برجام به نمایش بگذاریم تا در صورت عملی کردن صحبتی که رئیس‌جمهوری در سوئیس عنوان کردند گلایه‌ای باقی نماند و حجت بر جهان تمام شده باشد که جمهوری اسلامی از لحاظ مذاکره، شکایت حقوقی و فرصت دادن به غرب همه مسیرها را آزمود و در نهایت مجبور شد علی‌رغم میل باطنی خود تنگه‌ای که اتفاقا جزو آبهای سرزمینی خودش است و حق نظارت و اجرای قوانین را بر آن دارد در صورت صادر نشدن نفت جمهوری اسلامی بر کشتی‌ها و نفت‌کشهای بین‌المللی محدود کند.

تفهیم افکار عمومی
اما در گام سوم و یا موازی دو گام قبلی حتما لازم است که در رستانه‌های جمهوری اسلامی خصوصا رسانه‌های بین‌المللی تلاش برای اقناع افکار عمومی جهان درباره زیاده‌خواهی غرب و امریکا و ظلم بر ملت ایران در دستور کار قرار بگیرد، هر چند که پروپاگاندای غربی از همین لحظه تلاش خواهد کرد پیام سردار سلیمانی و اظهارات روحانی را زیاده‌خواهی جلوه دهد اما هم رسانه‌های داخلی و بین‌المللی و هم مسئولان ما در صحبتهایی که در این زمینه ابراز می‌کنند باید حواسشان جمع باشد برای جلوگیری از بهره‌برداری سیاسی از حق طبیعی ملت ایران همواره این سخنم را که جمهوری اسلامی برای احقاق حق و علی‌رغم میل باطنی با تهدیدات اروپا و امریکا مجبور به این کار می‌شود را گوشزد کنند تا افکار عمومی با فشاری که بر سران کشورهای خود می‌آورند تلاش کنند تا در صورت عمل ایران به وعده داده شده در سوئیس مردم دنیا سران خود را متقاعد به پرداختن مطالبات به حق مردم ایران کند. در این شرایط علی‌رغم اینکه دولتهای غرب و امریکا نمی‌خواهند حق مردم ایران را به رسمیت بشناسند اما با فشار مردم جهان به این کار تن خواهند داد و در عین حال با افشاگری به موقع و برنامه‌ریزی درست مانعی برای تزریق افکار مسموم به مردم جهان و زیاده‌خواه جلوه دادن مردم و مسئولان جمهوری اسلامی خواهیم شد که در این صورت پیگیری و احقاق حقمان بهتر و سریعتر به نتیجه خواهد رسید.

عمل به وعده
بعد از گذران سه گامی که در بالا به آن اشاره شد با وحدت، با داشتن پرونده حقوقی شکایت از غرب و امریکا و با دانا کردن مردم جهان می‌توانیم در صورتی که هنوز غرب و امریکا از مواضع ناحق خود پایین نیامده و راضی به پرداختن مطالبات ایران نشدند تهدیدات را به عمل تبدیل کرده و قوانین جدید برای گذر نفت‌کشها از تنگه که در آبهای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران است و حق مسلم ایران است که برای کشتی‌هایی که از حریم آبهای سرزمینی عبور می‌کنند قواعدی وضع کند، تنظیم کنیم.
با این حساب جمهوری اسلامی ایران بر اساس نوع رفتارهای غرب و اروپا قواعد جدیدی برای عبور کشتی‌های نفت کش وضع می‌‌کند که پیامدهای احتمالی آن که متاسفانه مردم کشورهای غرب و امریکا را متضرر میکند قطعا به عهده سردمداران و زیاده‌خواهان آن کشورها است. حقوق تضییع شده مردم این منطقه را باید از ترامپ، مرکل، ماکرون، ملکه انگلستان به عنوان تعیین کننده خط مشی تصمیمات این کشور و ترزامی نخست وزیر مجری این خط مشی‌‌ها و موگیرینی به عنوان نماینده اتحاده اروپا و تمام کسانی که در برجام حضور داشته و مانع عهدشکنی غرب و امریکا نشده‌اند پیگیری کرد.

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 105077
 
Share/Save/Bookmark