میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۲۴
 
 
عملیات موصل به روزهای پایانی نزدیک می‌شود
عملیات موصل به روزهای پایانی نزدیک می‌شود
 

دستاوردهای ارتش و نیروهای مردمی عراق هر روز ابعاد گسترده‌تری می‌گیرد چنانکه نیروهای عراقی ، مسجد النوری آخرین نماد تروریست‌های تکفیری داعش در موصل را به محاصره کامل درآوردند.
شبکه تلویزیونی المیادین از پیشروی نیروهای عراقی تا فاصله ۲۰۰ متری المنارة الحدباء و مسجد النوری در بخش قدیمی موصل خبر داد. عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد نیروهای امنیتی در تلاشند به طرف مسجد جامع النوری در بخش قدیمی موصل که ابوبکر البغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش خلافت خودخوانده خود را در این مسجد اعلام کرد ، پیشروی کنند. هم اکنون درگیریهای شدید در محور باب البیض در غرب موصل قدیم در جریان است. علاء سامی گوینده و مجری برنامه‌های رادیو البیان وابسته به گروه تروریستی داعش دستگیر نیز شد.وی همچنین سخنران منطقه النبی یونس در موصل بوده است.
فرمانده پلیس مرکزی عراق از بازپس گیری بخش مهمی از موصل از تروریست‌ها خبر داد.
ژنرال رائد شاکر جودت فرمانده پلیس مرکزی عراق از بازپس گیری ۴۰ درصد از منطقه باب البیض در موصل خبر داد. وی گفت ما به پیشروی در بخش قدیمی موصل ادامه می‌دهیم. ژنرال جودت گفت: نیروهای پلیس مرکزی عراق مسجد الحامدین را در خیابان فاروق محاصره کرده‌اند و این اقدام مقدمه‌ای برای تحت کنترل گرفتن اهداف حیاتی در آن به ویژه پس از حملات شبانه به بازارچه های بخش قدیمی موصل تا بخش ساحلی است.
خبر دیگر آنکه واحد مهندسی نظامی بسیج عراق، ایجاد خندق ۹۰ کیلومتری در مرز این کشور با سوریه را آغاز کرد. نیروهای واحد مهندسی نظامی بسیج، برای حفظ امنیت مناطق آزاد شده از دست داعش، به کندن خندق و ایجاد خاکریزی عظیم در مرزهای الرطبه تا گذرگاه مرزی الولید و منطقه القائم پرداخت.
خبر دیگر آنکه دیده بان حقوق بشر اعلام کرد: نیروهای پیشمرگه (وابسته به اقلیم کردستان عراق) غیر نظامیان عراقی را که از مناطق تحت کنترل داعش خارج شده اند، طی روزهای متوالی در پست‌های بازرسی معطل می کنند. دیده‌بان حقوق بشر مستقر در نیویورک اعلام کرد، این معطل کردن‌ها گاهی هفته ها و ماه ها طول می‌کشد و نه تنها موجب افزایش سختی‌ها و مشقات مردم آواره عراق می‌شود، بلکه با توجه به جنگ نیروهای عراقی با داعش، زندگی این غیرنظامیان در معرض خطر قرار می‌گیرد. معاون مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه ای اعلام کرد، این خانواده ها سال ها در معرض سوء استفاده خوفناک داعش قرار داشتند، ماه‌ها با مواد غذایی، آب و داروی محدود زندگی می‌کردند و درست در زمانی که برای رسیدن به امنیت در تلاش بودند، در معرض خطر جانی قرار گرفته‌اند. وی افزود: تعلل در تامین امنیت این افراد و جلوگیری از کمک به رفع نیازهای آنها اقدامی غیرانسانی است.
در این میان مشاور امنیت ملی عراق با بیان اینکه ما در آستانه پیروزی نهایی در موصل هستیم، گفت: تاکید می‌کنم که در آینده هیچ نظامی بیگانه‌ای در عراق حضور نخواهد داشت.
فالح الفیاض مشاور امنیت ملی عراق در گفت وگو با شبکه خبری المیادین گفت: ما در آستانه پیروزی نهایی در موصل قرار داریم.
وی با بیان اینکه الحشدالشعبی بهترین نتیجه روند سیاسی در عراق است، گفت: الحشد الشعبی در آینده در جایی خواهد بود که رهبری سیاسی و منافع عراق آن را می‌خواهد.
الفیاض با بیان اینکه مشارکت الحشدالشعبی در نبرد آزادسازی تلعفر را حیدرالعبادی فرمانده کل نیروهای مسلح تعیین می‌کند، گفت: الحشدالشعبی در هر جایی که فرمانده کل نیروهای مسلح مشخص کند، خواهد بود.
وی افزود: شرایط داخلی اقلیم کردستان و شرایط منطقه‌ای عراق اجازه ماجراجویی مانند همه پرسی استقلال این اقلیم را نمی‌دهد و من این امر را به مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان گوشزد کرد.
مشاور امنیت ملی عراق در ادامه با بیان اینکه حضور آمریکایی‌ها و ائتلاف بین‌المللی در عراق در آینده کم خواهد شد، گفت: به شما تاکید می‌کنم که در آینده هیچ نظامی بیگانه‌ای در عراق حضور نخواهد داشت.
الفیاض گفت: اظهارات مسئولان آمریکایی مبنی بر باقی ماندن ۵ هزار نظامی آمریکایی در عراق به خود آن‌ها ربط دارد، اما ما هرگز چنین چیزی را قبول نخواهیم کرد.
وی با بیان اینکه عراق و سوریه اتاق عملیات نظامی مشترکی برای مقابله با تروریسم دارند، گفت: ما از اراده برخورداریم و الحشدالشعبی علی‌رغم صداهای مخالف، در مرزهای مشترک با سوریه حضور دارد.
مشاور امنیت ملی عراق گفت: ما با نتایج کنفرانس ریاض که منجر به بحرانی شدن اوضاع منطقه می‌شود مخالفت کردیم و گفتیم که این شیوه‌ای نادرست است.
وی افزود: نمی‌توان رابطه بین عراق و ترکیه را با رابطه عراق و ایران و یا رابطه ما با سوریه مقایسه کرد. از سوی دیگر رابطه ما با ایران با رابطه ما با عربستان قابل مقایسه نیست.
مشاور امنیت ملی عراق با بیان اینکه ایران با تروریسم مبارزه می‌کند، گفت: شلیک موشک‌های ایران به دیرالزور با هدف مبارزه با تروریسم صورت گرفت. الفیاض با بیان اینکه برخی تلاش می‌کنند ایران را حامی تروریسم جلوه دهند، گفت: هیچ انسان عاقلی این را باور نمی‌کند. وی با بیان اینکه اشتراکات بین عراق و ایران بسیار بیشتر از اشتراکات ما با آمریکا است، گفت: ما با ایران و سوریه در زمینه مبارزه با تروریسم در یک محور قرار داریم. مشاور امنیت ملی عراق گفت: سفر حیدرالعبادی به عربستان با هدف تغییر واقعیتی غیرقابل قبول و بهبود اوضاع صورت گرفته است. وی افزود: عراق مخالفت خود با محاصره قطر را اعلام کرده است و این به معنای این نیست که ما اتهاماتی را که در زمینه حمایت از تروریسم به قطر وارد شده است، رد می‌کنیم.
مشاور امنیت ملی عراق در بخش دیگری از این گفت وگو افزود: هرگونه توافقی که مبتنی بر هدفی غیرمسئولانه باشد، هیچ آینده‌ای در منطقه ندارد.

کد مطلب: 99767
 
Share/Save/Bookmark