میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۵۵
 
 
بایدن و داعش
جو بایدن در حالی به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا سوگند یاد کرد که از ادعاها و وعده های انتخاباتی وی را مبارزه با...

جو بایدن در حالی به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا سوگند یاد کرد که از ادعاها و وعده های انتخاباتی وی را مبارزه با تروریسم و نیز تغییر داده سیاست‌های ترامپ تشکیل می‌داد. یکی از اقدامات ترامپ حمایت از داعش و اقدام علیه جبهه مقاومت بوده است که نمود آن را در تحرکات نظامی آمریکا در سوریه و عراق و نیز حملات علیه مقاومت می توان مشاهده کرد که ترور فرماندهان مقاومت از جمله شهید سپهبد قاسم سیلمانی و ابومهدی المهندس معاون حشد الشعبی و همرزمانشان از آن جمله بوده است. حال این سوال مطرح است که ایا سیاست‌های آمریکا در دوران بایدن در قبال تروریسم تغییر خواهد کرد یا همان سیاست‌های ترامپ را ادامه می دهد؟ پاسخ به این پرسش را در کارنامه بایدن می توان جستجو کرد.
نخست آنکه سیاست ساختار حاکم بر آمریکا در چند دهه اخیر بر اصل ایجاد گروه های تروریستی استوار است چنانکه هیلاری کلینتون وزیر خارجه دور اول ریاست جمهوری اوباما، رسما اذعان می کند که آمریکا القاعده را در افغانستان ایجاد کرد. در همین حال بسیاری از گروه‌های تروریستی همچون گروهک تروریستی منافقین و... تحت حمایت آمریکا قرار دارند. دوم آنکه ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که داعش توسط اوباما تشکیل شده است. در همین چارچوب در سال ۲۰۱۴ اوباما در باب داعش می گوید سیاست آمریکا نه نابودی داعش بلکه مدیریت آن در چارچوب منافع آمریکاست. با توجه به این شرایط می‌توان گفت که بایدن که زمانی معاونت اوباما را داشته است پیرو همان دیدگاه است و لذا تغییری در مواضع آمریکا در قبال داعش و تروریسم صورت نخواهد گرفت چنانکه بایدن به رغم مخالفت با سیاست‌های ترامپ، اما از ترور فرماندهان مقاومت حمایت نمود. این عدم تغییر را در تحولات اخیر عراق و سوریه می توان مشاهده کرد چنانکه بر اساس گزارش‌های منتشره نیروهای آمریکایی کامیون‌های حامل سلاح و تجهیزات پشتیبانی را به پایگاه خود در نزدیکی چاه نفتی العمر در ریف استان دیرالزور سوریه وارد کردند در همین حال آمریکا به حمایت از جدایی طلبان کرد در سوریه تاکید کرده است.
از سوی دیگر بدر الزیادی عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از وجود ادله و مدارک در خصوص اقدام آمریکا در انتقال عناصر داعش به عراق خبر داد.وی در گفت‌‌وگو با شبکه العهد تصریح کرد: ویدئوهای متعددی در دست است که نشان می‌دهد چگونه هواپیماهای آمریکایی، داعشی‌ها را وارد خاک عراق می‌کنند.نیروهای آمریکایی، این تروریست‌ها را به مناطق مختلف در عراق انتقال می‌دهند. آنچه در مجموع سیاست‌های آمریکا مشاهده می‌شود آن است که واشتگتن به دنبال حفظ مدیریت شده بحران در غرب آسیاست و محور آن را نیز ادامه حیات گروه های تروریستی تشکیل می دهد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 117173
 
Share/Save/Bookmark