میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۴
 
 
آیت‌الله آملی‌لاریجانی:
همه دستگاه‌ها برای برون‌رفت از مشکلات تلاش کنند
همه دستگاه‌ها برای برون‌رفت از مشکلات تلاش کنند
 

نخستین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، به ریاست آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی، برگزار شد. در ابتدای جلسه، حکم انتصاب ریاست مجمع از سوی مقام معظم رهبری توسط حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی‌گلپایگانی رئیس دفتر معظم‌له، قرائت و به آیت‌الله آملی‌لاریجانی تقدیم شد.
در ادامه جلسه آیت‌الله آملی‌لاریجانی از اعتماد مقام معظم رهبری و حکم انتصابشان برای ریاست مجمع و عضویت فقهای شورای نگهبان تشکر کرد و گفت: امیدوارم بتوانیم همه وظایف و مسئولیت‌هایی که در قانون اساسی برای مجمع و شورای نگهبان مصرح است به نحو احسن، انجام دهیم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری در حکمشان فرمودند مجمع نهاد بسیار مهم و موثری است، گرچه هر نهادی در جمهوری اسلامی، وظایفی خاص دارد و در چارچوب قانون اساسی و براساس مسئولیت‌هایی که تقنین می‌شود، عمل می‌کند، ولیکن در همان حیطه، مجمع تشخیص حسب اصل ۱۱۲ قانون اساسی و همین طور اموری که به نحو ولایی، به مجمع تکلیف شد، باید عمل شود می‌تواند منشا حل بسیاری از مشکلات قرار بگیرد.
وی تصریح کرد: اگر در جامعه اسلامی با معضلی مواجه شویم بعد از ارجاع مقام معظم رهبری، مجمع تشخیص درپی حل معضل خواهد بود و سیاست‌هایی که به نحو پیشنهادی خدمت مقام معظم رهبری تقدیم می‌شود و همچنین تنافی برخی آرا بین مجلس شورای اسلامی و شورای محترم نگهبان پدید آید مصالح جامعه را تشخیص و تصویب می‌کند. البته در حقیقت تنافی و تعارضی در بین نیست، چراکه، شورای نگهبان بر حسب وظیفه قانونی، خلاف شرع و خلاف قانون اساسی را در مصوبات مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصلحت را تشخیص می‌دهند و لذا بعضا وقتی برخی فقهای شورای نگهبان در مجمع حضور پیدا می‌کنند، در مقام تشخیص مصلحت، رای و نظری غیر از آنچه در شورای نگهبان مطرح کرده‌اند، ارائه می‌دهند لذا تعبیر تعارض که در متن آیین‌نامه مجمع تشخیص مصلحت نظام آمده، دقیق نیست و در واقع مجمع از حیث مصلحت نظر می‌دهد و این هیچ تنافی با وظیفه شورای نگهبان ندارد و به لحاظ نتیجه، نظر مجمع حاکم است.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی افزود: ما امروز در کشور با مسائل مهمی مواجه هستیم مسائلی که بعضاً از بیرون تحمیل شده و بعضاً هم از ناحیه نحوه مدیریت ما در داخل کشور بوجود آمده، در چنین فضایی که دشمن به دست‌اندازی به سرمایه‌های واقعی جمهوری اسلامی به ویژه سرمایه‌های اجتماعی طمع کرده همه دستگاه‌ها و نهادهای حقیقی نظام جمهوری اسلامی باید برای برون‌رفت از این مشکلات دست در دست هم با همه توان تلاش کنند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: دشمن باید این احساس را بکند که همه ارکان و قوا متحد هستند و در مسیر خدمت به مردم و رفع معضلات کشور با هدایت‌های مقام معظم رهبری عمل می‌کنند، البته اختلاف سلیقه طبیعی است اما آنجایی که می‌خواهند تصمیمی گرفته شود و راهکاری ارائه شود، باید همه قوا و نهادها در چارچوب ترسیمی از ناحیه مقام معظم رهبری، دست در دست یکدیگر بدهند و دشمن نباید احساس کند که در جایی رخنه‌ای وجود دارد، و از طریق آن برای مردم می‌تواند مشکل ایجاد کند.
وی گفت: مردم عزیز ما باید احساس کنند که مسئولان به فکر آنها و در حال خدمت به آنها هستند، تقنینشان، توصیه‌هایشان، نگرش‌ها و فعالیت‌هایشان، در مسیر خدمت به مردم و در مسیر رفع مشکلات مردم است. نزاع‌ها نباید به ساحت کوچه و خیابان کشیده شود. نزاع‌های بین قوا و نهادها باید به نحوی عالمانه و فنی و حقوقی حل شود.
براساس این گزارش، در این جلسه ادامه بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی، اختلافی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در دستور کار قرار گرفت.
اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از بحث و بررسی و استماع نظر نمایندگان شورای نگهبان، دولت، مجلس شورای اسلامی و کمیسیون‌های مربوطه‌؛ درخصوص بند «پ» ماده «۲» نظر شورای نگهبان را تأیید کردند.در مورد ماده ۵، مصوبه مجلس شورای اسلامی مورد تأیید قرار گرفت. ماده ۷ مکرر مصوبه مجلس از دیگر مواد اختلافی بود که با اصلاح بند ب و بند د و تبصره ۴ بند ذ و الحاق یک تبصره به بند ب ماده ۷ مکرر، اصلاحات مد نظر مجمع، به پایان رسید.
با پایان بررسی لایحه پولشویی در مجمع تشخیص مصلحت نظام، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (کنوانسیون پالرمو) در دستور کار آتی مجمع قرار خواهد گرفت.

کد مطلب: 107471
 
Share/Save/Bookmark