میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مطرح کرد؛
افت درآمد نفتی علت گرانی ارز

برخی نمایندگان مجلس تصمیمات دولت برای جبران کسری بودجه را دلیل اصلی افزایش قیمت ارز در بازه انتهای سال ۹۶ عنوان کرده‌اند، در این بین برخی تحلیل‌ها نقش نقدینگی ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومانی که در سنوات اخیر رشد سالیانه ۳۰ درصدی را تجربه کرد را از عوامل تشدید التهابات ارزی عنوان کرده‌اند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه افزایش نرخ ارز در اواخر سال قبل به دلیل کاهش درامد نفتی دولت در ۶ ماهه ابتدایی سال بوده است، گفت: قیمت دلار باید به ۴۲۰۰ تومان کاهش یابد و این مطالبه را از مدیران ارشد دولت پیگیری خواهیم کرد.
محمد حسینی با بیان اینکه متاسفانه در لایحه و قانون بودجه قیمت دلار و قیمت فروش نفت به صورت صریح ذکر نمیشود، گفت: در لایجه بودجه تنها یک رقم کلی به عنوان درآمد نفتی برای هر سال ذکر می‌شود.
عضو هیئت امنای صندوق توسعه ملی گفت: در این بین ۳۰ درصد درآمد ارزی مذکور را به صندوق توسعه ملی، ۱۴.۵ درصد به وزارت نفت و ما بقی را به دولت که رقم آن مثلا در ردیف ۲۱۰۱۰۹ آمده است، اختصاص می‌دهیم، این رقم برای سال جاری ۱۰۱ هزار میلیارد تومان بوده است.
این نماینده مجلس گفت: به این ترتیب هر تغییری که در نرخ ارز، تعداد بشکه نفت به فروش رفته و همچنین قیمت نفت اتفاق بیافتد اجازه داریم تنها تا سقف ردیف ۲۱۰۱۰۹ پول حاصله را به خزانه واریز کنیم. وی افزود: گاهی اوقات در طول یک سال دیده می‌شود که قیمت یا حجم نفت به فروش رفته با کاهش روبه‌رو شده است و برای جبران این کسری درآمد، دولت نرخ ارز را افزایش می‌دهد. حال اگر ریال به دست آمده از سقف مندرج در ردیف مذکور بیشتر شد مابقی درآمد باید به حساب ذخیره ارزی واریز شود.
حسینی ادامه داد: براساس این تحلیل دلیل اصلی افزایش قیمت دلار در برهه انتهایی سال، کاهش درآمد ارزی دولت در نیمه نخست سال ۹۶ از محل فروش نفت بوده است.
مدیرکل سابق دیوان محاسبات کشور گفت: برخی گزارشها از آن حکایت دارد که برخی دلالان، ارز را از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس وارد کشور کرده و در ایام عدم حضور بازیگر اصلی بازار ارز یعنی بانک مرکزی، روند عرضه و تقاضا را در دست گرفته‌اند. وی تاکید کرد: در حال حاضر و با افزایش یکباره قیمت دلار، تولیدکنندگان برای ثبت سفارش واردات مواد اولیه دچار سرگردانی شده‌اند و این وضعیت می‌توانند تولید داخل را نیز با چالش رو‌به‌رو کند. 

تمایل دولت به گرانی دلار
همچنین عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس با بیان اینکه دولت تمایل دارد تا کسری بودجه خود را از طریق افزایش قیمت ارز جبران کند گفت: اظهارات رئیس کل بانک مرکزی آسیب جدی به اقتصاد کشور وارد کرده است.
جبار کوچکی‌نژاد با بیان اینکه دولت تمایل دارد تا کسری بودجه خود را از طریق افزایش قیمت ارز جبران کند، گفت: در اواخر سال ۹۶ هم افزایش قیمت ارز رخ داد و دولت اقدام موثری در این خصوص انجام نداد و این موضوع موجب نگرانی نمایندگان شده است. وی گفت: اختلاف ۱۵۰۰ تومانی فروش ارز در بازار با قیمت تعیین شده در قانون بودجه میتواند کسری بودجه دولت را جبران کند اما از طرفی آسیب‌های جدی نیز به تولید وارد می‌کند. تسنیم

کد مطلب: 103772
 
Share/Save/Bookmark