میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۴
 
 
نبرد اطلاعاتی موساد و مقاومت در فلسطین

جاسوس‌های اسرائیل از همان ابتدای اشغال فلسطین در صدد نفوذ به نوار غزه بودند اما مقاومت فلسطین نقشه‌های سرویس اطلاعاتی موساد و شاباک را در زمینه‌های مختلف ناکام گذاشته و توان و قدرت خود را در نبرد ذهن‌ها با صهیونیست‌ها به اثبات رسانده است.
فلسطین الیوم در گزارشی به بررسی اقدامات سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی موسوم به «موساد» و مبارزه مقاومت فلسطین با آن پرداخته است.فلسطین الیوم در همین رابطه می‌نویسد:‌ پس از یگان هوایی،‌ زمینی و دریایی، جاسوسی کردن یگان و سلاح چهارم اشغالگران صهیونیست و عامل موفقیت آنها در کشتار افراد و شخصیت‌ها در سرزمین‌های اشغالی فلسطین محسوب می‌شود. این یگان بدون توجه به موقعیت جغرافیایی و پیچیدگی‌های آن، از قدیم تا برهه کنونی به ترورهای خود ادامه می‌دهد. همین موضوع نیز موجب می‌شود که صهیونیست‌ها با سهولت بیشتری به اهداف خود دست یابند.
صهیونیست‌ها از طریق مزدوران خود و با همکاری با دستگاه‌های اطلاعاتی در تمامی کشورهای عربی، از وضعیت سخت اقتصادی که شهروندان عرب با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، استفاده کرده و به صورت مخفیانه و در قالب شرکت‌های تجاری، صنعتی و گردشگری وارد این کشورها می‌شوند. موساد روش‌هایی را برای جذب مزدور از میان اعراب و مسلمانان به کار می‌گیرد که آخرین نمونه آن نیز فراخوان این دستگاه اطلاعاتی در شبکه‌های اجتماعی با هدف جذب نیرو به ویژه از میان زنان بوده است. اشغالگران در صدد هستند تا از تمام ضعف‌ها و روزنه‌های موجود در میان جوامع عربی به ویژه شکاف‌های اقتصادی، فرهنگی و اخلاقی در میان برخی از شهروندان عرب بهره ببرند.
جذب جاسوس توسط صهیونیست‌ها فقط به نوار غزه، کرانه باختری، لبنان و سوریه محدود نمی‌شود بلکه سراسر جهان به ویژه تمامی کشورهای عربی را شامل می‌شود و به همین دلیل ترور مهندس «محمد الزواری» توسط عناصر موساد در تونس صورت گرفت. موساد بر روی عناصر و نیروهای زن تمرکز دارد. زیرا زنان قادر به انجام ماموریت‌های بسیاری هستند که مردان امکان آن را ندارند. زنان می‌توانند بدون ایجاد مسأله امنیتی به برخی از شخصیت‌ها نزدیک شوند.
شبکه‌های اجتماعی در مقایسه با رسانه‌های قدیمی مخاطبان بیشتری را در بر می‌گیرند و به همین دلیل نیز موساد اقدام به جذب نیرو از طریق شبکه‌های اجتماعی کرده است. همچنین جوانان عربی در وهله نخست از شبکه‌های اجتماعی برای برقراری روابط و بررسی مسائل استفاده می‌کنند. اسرائیل از همان ابتدای اشغال فلسطین در صدد نفوذ به نوار غزه به شیوه‌های مختلف بوده است. این در حالی است که مقاومت فلسطین نقشه‌های سرویس اطلاعاتی موساد و شاباک را در زمینه‌های مختلف ناکام گذاشته و تعداد زیادی از عناصر و مزدوران اسرائیلی را بازداشت کرده است.
مقاومت فلسطین طرح‌ها و برنامه‌های خود را به صورت مخفیانه و در سطح امنیتی بالا پیش می‌برد و در جنگ سال ۲۰۱۴ میلادی با صهیونیست‌ها نیز موفق شد که عملیات نظامی خود را پشت خطوط دشمن اسرائیلی اجرایی کند و علاوه بر به هلاکت رساندن شماری از نظامیان صهیونیست، تعدادی از آنها را نیز به اسارت گرفت؛ در همین زمینه رزمندگان مقاومت «جلعاد شالیط» نظامی اسرائیلی را در سال ۲۰۰۶ میلادی اسیر کردند و وی را سال‌ها مخفی کرده بودند. همچنین تلاش‌های صهیونیست‌ها در طول این سال‌ها برای دستیابی به این نظامی اسرائیلی ناکام ماند.
این موضوعات بیانگر این است که بلاشک مقاومت فلسطین موفق شده است سازمان امنیتی صهیونیست‌ها را هدف قرار دهد و به آن آسیب وارد کند. در همین رابطه باید یادآور شد که مقاومت در نواز غزه توانست با نفوذ به هزاران حساب اسرائیلی از جمله حساب افسران عالی‌رتبه در ارتش رژیم صهیونیستی، این رژیم را مورد هجوم امنیتی گسترده‌ای قرار دهد.
مقاومت فلسطین همچنین توانست به حساب وزرات جنگ رژیم اسرائیل و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم نفوذ کند. همه این رویدادها و دستاوردها نشان می‌دهد که توان و قدرت مقاومت در نبرد مغزها و ذهن‌ها با صهیونیست‌ها افزایش یافته و این موضوع را اثبات کرده اند.
نکته حائز اهمیت جاسوسی برای رژیم صهیونیستی است که باید جامعه عربی را از این آفت مصون نگه داشت. حفظ اعضای جامعه از همکاری و جاسوسی برای دشمنان خارجی نیازمند احساس مسئولیت تمامی اعضای یک جامعه است. تمامی نهادها مانند دانشگاه، خانواده، مدرسه و مراکز آموزشی باید با ارائه راهنمایی‌های لازم در این باره به مردم و اعضای جامعه کمک کنند.
همچنین نیروهای امنیتی نیز باید مزدوران را مورد پیگرد قرار داده و نقشه‌های دشمنان را ناکام بگذارند. از سوی دیگر باید با اقدامات فرهنگی و آگاهی بخشی، شهروندان را نسبت به روش‌های موساد برای جذب مزدور روشن و هوشیار کرد. مقاومت فلسطین در نواز غزه اقدامات خوبی را در این راستا انجام داده است و رسانه‌های جدید نیز در راستای آگاه کردن شهروندان نقش مهمی دارند.
موساد که یکی از دستگاه‌های اطلاعاتی صهیونیست‌ها محسوب می‌شود، خارج از سرزمین‌های اشغالی فلسطین فعالیت می‌کند. از جمله مهم ترین اقدامات صهیونیست‌ها ترور مهندس «الزواری» در اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی در تونس، ترور «عمر النایف» در مرکز سفارت فلسطین در بلغارستان در ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی، ترور «محمود المبحوح» از فرماندهان گردان‌های القسام و عضو ارشد حماس در سال ۲۰۱۰ میلادی در دبی و ترور «عماد مغنیه» فرمانده ارشد حرب‌الله لبنان در آغاز سال ۲۰۰۸ میلادی در سوریه بوده است.

کد مطلب: 98137
 
Share/Save/Bookmark