میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۵
 
 
سی‌امین نمایشگاه‌بین‌المللی کتاب تهران با این شعار افتتاح شد:
یک کتاب بیشتر بخوانیم
یک کتاب بیشتر بخوانیم
 

سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران صبح دیروز با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح شد.
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته برای برگزاری این رویداد فرهنگی گفت: این نمایشگاه در سال‌های گذشته با توجه به وضعیت متفاوت هر سال برگزار شد و این مهم علاوه بر برگزاری نمایشگاه‌های استانی است؛ لذا این رویداد فرهنگی نشانگر تعلق خاطر ایرانیان به تعقل، تفکر و ترقی علمی است.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این رویداد فرهنگی یک ویژگی در نهان تفکر ایرانی است که نشان‌دهنده علاقه به علوم و داشتن تعامل فرهنگی با سایر کشورها است، افزود: خوشبختانه در تفکر اسلامی نیز توجه به علم بسیار زیاد است و این امر در قرآن کریم و در سایر کتب حدیثی دیگر نیز مورد توجه قرار گرفته است؛ در بسیاری از کتاب‌ها عقلانیت، علم و دانش سرآمد همه موضوعات است.
رئیس مجلس با تاکید بر اینکه در کتاب‌های اهل حدیث هم توجه به علم و عقل مشهود است، ادامه داد: در کتاب اصول کافی نیز می‌توان توجه به علم و عقل را به عنوان یکی از موضوعات مهم مشاهده کرد.
لاریجانی با اشاره به اینکه ۳ مقوله تفکر، کتاب و زبان همیشه در هم تنیده هستند، تصریح کرد: فیلسوفان معتقدند تفکر بدون زبان ممکن نیست لذا کسانی که از قدرت زبانی برخوردارند از قدرت تفکر نیز برخوردار هستند؛ از این رو ایرانیان با توجه به قدمت زبانی، تفکر نیز در آنها ریشه‌دار است به طوری که بعد از آمدن اسلام به ایران عرصه تفکر گسترش یافت.
وی با بیان اینکه توجه به علم در بین ایرانیان و مسلمانان عمیق‌تر و گسترده‌تر شده است، گفت: کتب زیادی از متفکران ایرانی وجود دارد که نشان‌دهنده گرایش به مسائل علمی است که در واقع نشانگر این است که تأملات عقلانی در عرصه اسلامی امری ریشه‌دار و در ذات اندیشه و تفکر اسلامی قرار دارد.
نماینده مردم قم در مجلس با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری در صنعت چاپ گفت: امروزه بسیاری از چاپخانه‌ها فرسوده شده‌اند از این رو اگر نیاز باشد می‌توان با تعامل صندوق توسعه ملی کمک‌هایی را با فعالان این حوزه داشته باشیم.
رئیس مجلس با بیان اینکه امروزه برخی از ناشران کتاب که در حوزه صادرات فعال هستند با مشکلات متعددی مواجه‌اند، گفت: به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد و توصیه می‌کنیم صندوق تشویق صادرات فرهنگی به منظور پشتیبانی از صادرکنندگانی فرهنگی تشکیل شود.
لاریجانی با اشاره به اینکه مخالف یارانه دادن به حوزه نشر نیستیم اما باید توجه داشت که کلید این مسئله همواره دست دولت بوده و متأسفانه پرداخت یارانه یک روز انجام شده و یک روز انجام نشده است، ادامه داد: باید بدانیم اگر از ظرفیت یارانه برای تحرک موتور تولید استفاده کنیم بیشتر به نفع‌مان خواهد بود.

آمادگی داریم کلید نمایشگاه کتاب را سال آینده به صنوف بدهیم
سیدرضا صالحی‌امیری هم ضمن اشاره به آغاز سی‌امین دوره از نمایشگاه کتاب تهران آن را یکی از مهمترین فعالیت‌های فرهنگی پس از انقلاب برشمرد. به گفته وزیر ارشاد می‌توانیم ادعا کنیم نمایشگاه کتاب محصول انقلاب اسلامی است.
وی تاکید کرد: در اندیشه امام و مقام معظم رهبری کتاب نقش و جایگاه مهمی در تحول و توسعه انسانی دارد و حفظ نقش کتاب وظیفه همه علاقمندان به نظام است.
این مقام مسئول در وزارت ارشد ضمن تقدیر از بنیانگذاران نمایشگاه کتاب به دوره‌های ابتدای آن اشاره و متذکر شد: در روزهایی که کشور یکی از دوران‌های سخت خود را پشت سر می‌گذاشت اولویت فرهنگی در آن فراموش نشد.
صالحی امیری با بیان اینکه طی سال سی‌ام برگزاری نمایشگاه شاهد واگذاری امور و تشکل‌های صنفی بودیم، گفتا: می‌توانیم در سی‌امین سال افق‌های پیش رو را ترسیم کنیم از این لحاظ افق اجرایی در سال سی‌ام به صنوف واگذار شده است و ما آمادگی داریم کلید نمایشگاه سال آینده را کامل به صنوف واگذار کنیم.
وی ابراز امیدواری کرد طی سی و یکمین دوره از نمایشگاه کتاب مسئولان ارشاد به عنوان دولت میهمان این پروژه فرهنگی باشند و صنوف میزبان این وزن بزرگ فرهنگی.
وزیر ارشاد در پایان سخنان خود از ایتالیا به عنوان میهمان ویژه و استانبول به عنوان شهر میهمان یاد کرد و متذکر شد: وجهه بین‌المللی نمایشگاه امسال تقویت شده و این اتفاق در منطقه کم‌نظیر است ما می‌توانیم دیپلماسی فرهنگی را در تبادل فرهنگی با کشورها گسترش دهیم. کتابخوانی در میان ایرانیان، تاریخ و تبار طولانی دارد و کتاب در متن زندگی ایرانیان بوده و خواهد بود.
در ادامه چزاری معاون وزیر میراث، فرهنگ و گردشگری کشور ایتالیا پیام رئیس جمهور کشور ایتالیا را قرائت کرد. همچنین در این مراسم ولادان ووکوساولیویچ وزیر فرهنگ و اطلاع‌رسانی صربستان که به همراه سه تن از مشاوران و معاونان این وزارتخانه به ایران سفر کرده است نیز حضور داشتند.
در این مراسم همچنین محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در سخنانی به روند واگذاری امور به تشکل‌ها اشاره کرد و گفت: روند واسپار‌ی‌ها با عنایت به محدودیت‌های موجود در ناحیه دولت و بضاعت‌های صنف برای پذیرش این مسئولیت راهی چند ساله را طی نموده است.
وی گفت: امروز میزان واسپاری به نقطه بالاتری رسیده و در همین نمایشگاه مدیریت ۷ کمیته اصلی نمایشگاه و همچنین معاونت اجرایی نمایشگاه توسط نمایندگان صنف انجام می‌شود. واسپاری در حوزه نشر منحصر به نمایشگاه کتاب نبوده است و اتحادیه ناشران تهران در محدوده تهران و اتحادیه شرکت‌های تعاونی ناشران ایران «آشنا» در سایر مناطق وظایف بیشتری را برعهده گرفته است.
این نمایشگاه در سال‌جاری و برای دومین نوبت در مجموعه شهر آفتاب تهران برگزار و از امروز پذیرای تمامی علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی خواهد بود.
سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال‌جاری و با شعار «یک کتاب بیشتر بخوانیم» در روزهای آتی و از ساعت ۱۰ صبح الی ۲۰ به فعالیت خواهد پرداخت. در نمایشگاه امسال ایتالیا به عنوان میهمان و استانبول به عنوان شهر میهمان حضور دارند.
در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران بیش از ۴۰۰ هزار عنوان کتاب از سوی بیش از ۲۷۰۰ ناشر داخلی و خارجی در فضایی بالغ بر ۱۳۵ هزار متر مربع به مخاطبان عرضه خواهد شد.
همچنین در این دوره از نمایشگاه ۱۶.۵ میلیارد تومان اعتبار به عنوان یارانه برای استفاده اقشار مختلف مردم نظیر دانش‌آموزان، دانشجویان، طلاب و اساتید دانشگاه از آثار عرضه شده در نمایشگاه اختصاص یافته است.

ناشران برگزیده سال ۹۵ معرفی شدند
در حاشیه مراسم افتتاح سی امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ناشران برگزیده سال ۹۵ همزمان با افتتاحیه معرفی شدند.
‎انتشارات قدیانی؛ انتشارات برگزیده کودک نوجوان، ‎انتشارات افق و شهر قلم ناشران تقدیری، ‎انتشارات سوره مهر ناشر برگزیده بزرگسال غیرخصوصی، ‎انتشارات سمت ناشر شایسته تقدیر بزرگسال غیرخصوصی، ‎انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ناشر دولتی برگزیده .
‎در بخش شهرستان‌ها نیز ناشران ذیل معرفی شدند: ‎انتشارات جمال و براق مشترکاً به عنوان ناشر برگزیده کودک و نوجوان شدند، ‎انتشارات دارالحدیث ناشر برگزیده بزرگسال شهرستان، ‎انتشارات کتابستان معرفت ناشر برگزیده سال در بخش جنبی، ‎انتشارات گمان ناشر برگزیده سال در بخش جنبی و ‎انتشارات شهید کاظمی ناشر برگزیده سال در بخش جنبی.

کد مطلب: 99127
 
Share/Save/Bookmark