میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۰
 
 
چشم‌انتظاری برای تماشای دوباره محبوب‌ترین سریال سال‌های اخیر تلویزیون
«پایتخت ۵» شوکه‌تان می‌کند
سقوط یک خانواده وسط داعشی‌ها
«پایتخت ۵» شوکه‌تان می‌کند
 

با دیدن سریال‌هایی که این روزها توی قاب تلویزیون خودشان را جا داده‌اند و با هزینه‌ها و بودجه‌های ریز و درشت، داستان‌های اغلب تکراری و غیرجذاب خود را به خورد مخاطب می‌دهند و حوصله را سر می‌برند، بیش از هر زمان دیگری دلمان برای نقی معمولی و خانواده‌اش تنگ می‌شود.
حتی برای پایتخت ۴ که نسبت به قبلی‌ها کیفیت کمتری داشت. اما همان سری چهارم هم از بسیاری از سریال‌های این یکی دو سال تلویزیون سرحال‌تر و جذاب‌تر است.
حالا باید چند ماهی دندان سر جگر بگذاریم تا سال تمام شود و از اول نوروز دوباره پایتختی‌ها بیایند و به داد ما برسند.
می‌گویند احتمالا این آخرین سری پایتخت باشد. کاش اینطور نشود و همچنان مردم بتوانند کنار این خانواده خوب مازندرانی بنشینند و از قصه‌های‌شان لذت ببرند. کاش هنوز بشود با نقی، ارسطو، هما و حتی بابا پنجعلی همذات‌پنداری کرد و از تماشای‌شان کیف کرد.
پایتخت پنج دارد خودش را آماده می‌کند تا با آن تیم خوب و محبوب و البته کاربلدش دوباره میهمان خانه‌ها شود.
این بار خوشبختانه مثل سری چهارم کار را با عجله و در زمان اندک پیش نبرده‌اند، بلکه به لطف بچه‌های اوج خیلی وقت است که پایتختی‌ها دارند کار می‌کنند و حتی علی‌رغم لوکیشن‌های متعدد کار به خوبی جلو رفته است. برای همین می‌توان انتظار داشت که این‌بار یکی از بهترین پایتخت‌ها را دید.
سیروس مقدم می‌گوید در سریال «پایتخت۵» اتفاقاتی عجیب و تخیلی رخ می‌دهد و گویی یک خانواده از فضایی ساده به مریخ پرتاب شده‌اند و همه اینها عجیب و شوک‌آور است.
مقدم درباره این فصل از سریال «پایتخت» و جذابیت‌های آن به مهر بیان کرد: اتفاقی در دنیا افتاده و کارهای نمایشی را جذاب می‌کند این است که خالقان آثار هرآنچه را که تخیل می‌کنند در آثارشان به تصویر می‌کشند. آنها خود را به بضاعت‌های موجود محدود نمی کنند و به همین دلیل ممکن است آثارشان در جایی به فانتزی یا ماورا نزدیک شود.
وی ادامه داد: ما هم در سریال «پایتخت ۵» هرآنچه را که فکر می‌کردیم ممکن است به شکل ناخواسته برای یک خانواده از یک فضای ساده به فضای غیرقابل باور تبدیل شود، انجام دادیم. ما تلاش کردیم این خانواده را به یک فضای مریخی پرت کنیم، خانواده‌ای که شاید در تمام عمرش پایش را از علی آباد بیرون نگذاشته و دورترین جایی که رفته تهران بوده ناگهان از بالنی در آسمان سردرمی‌آورد و اتفاقاتی برایش رخ می‌دهد که به عنوان مخاطب ممکن است بگویید مگر می‌شود! اما همه اینها رئال است و منطق روایی خود را دارد.
کارگردان سریال «پایتخت» با اشاره به اتفاقات مختلفی که در این فصل از سریال رخ می‌دهد، اظهار کرد: در این مجموعه تراژدی در کنار کمدی قرار گرفته است و اتفاقاتی دارد که با خود فکر می‌کنیم برای فصل بعدی دیگر چه کاری می‌توان انجام داد.
وی در پاسخ به اینکه به فصل بعدی این سریال هم فکر می‌کنند یا خیر؟ یادآور شد: تا وقتی مردم دوست داشته باشند و پیگیر باشند ما هم وظیفه داریم که «پایتخت» را بسازیم.
مقدم درباره اینکه سریال اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد؟ توضیح داد: بخشی از این فضای تخیلی و غیرقابل باور که گفته شد از طریق ویژوال افکت و دیگر تکنیک‌های فنی در حال ساخت است و اتفاقا بخش سخت و نفس گیری است که باید از جنس خود سریال «پایتخت» رئال باشد و از قصه بیرون نزند.
کارگردان سریال «پایتخت» اضافه کرد: ما اتفاقاتی را در این سریال داشتیم که جز از طریق تکنیک ویژوال افکت امکان‌پذیر نبود. به طور مثال وقتی می‌خواهید یک بالن را با ۱۳ نفر در یک اقیانوس بیندازید، مجبورید برای حوادث پس از آن سراغ این تکنیک بروید.
مقدم درباره پرماجرا بودن این فصل از «پایتخت» یادآور شد: این فصل از سریال پرماجراست و در عین حال پر از حوادث و فضاهای خیلی عجیب و جدید است که خود من هم تا به حال تجربه نکرده بودم.
وی در پایان درباره نحوه به تصویر کشیدن داعش در این سریال عنوان کرد: مساله این است که خانواده «پایتخت» برای کار دیگری وارد یک کشور می‌شوند و بنا بر حادثه‌ای در نقطه‌ای سقوط می‌کنند که حتی نمی‌دانند کجاست؟ سوریه است؟ عراق است؟ مکان برایشان مشخص نیست و زمانی‌که چشمشان را باز می‌کنند در موقعیتی قرار می‌گیرند که شوکه می‌شوند.

نویسنده: مهدی رجبی

کد مطلب: 101576
 
Share/Save/Bookmark