میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۲
 
 
ترامپ سوار بر منهتن
امریکا بار دیگر شاهد تیراندازی خونینی بود که فضای جدیدی از رعب و وحشت را بر این کشور ساکن ساخته است. در کنار این مسئله عوامل و...

امریکا بار دیگر شاهد تیراندازی خونینی بود که فضای جدیدی از رعب و وحشت را بر این کشور ساکن ساخته است. در کنار این مسئله عوامل و ریشه‌های این حادثه و پیامدهای آن، یک نکته قابل توجه وجود دارد و آن نوع واکنش ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا به این حادثه است. وی در سخنان خود بر چند نکته تاکید دارد، نخست آنکه وی این حادثه را یک حادثه تروریستی می‌نامد و دوم آنکه تاکید دارد پس از پیروزی بر داعش در خاورمیانه، اجازه ورود این تروریست‌ها را به امریکا نخواهیم داد.
این نوع موضع گیری‌ها در حالی مطرح می‌شود که اولا ترامپ اخیرا قانون ممنوعیت ورود اتباع برخی از کشورها به امریکا را به بهانه مبارزه با تروریست تمدید و به ۱۲ کشور افزایش داده است. این اقدام ترامپ که با ادعای مقابله با مهاجرت غیرقانونی و تهدیدآمیز صورت می‌گیرد با مخالفت‌های داخلی و بیرونی بسیاری مواجه شده است. ثانیا مساله تروریست در حالی در غرب آسیا به مراحل پایانی خود می‌رسد که جهانیان اذعان دارند امریکا نه تنها مبارزه‌کننده با تروریست نبوده بلکه حامی و محور شکل‌گیری گروه‌های تروریستی است.
ثالثا ترامپ بر خلاف نظر نمایندگان کنگره در جامعه امریکا از یک‌سو به دنبال افزایش بودجه نظامی کشورش است و از سوی دیگر اعزام چندین هزار نیروی نظامی به افغانستان را در دستور کار دارد. چهارم آنکه اخیرا امریکا قوانین اطلاعاتی و جاسوسی جدیدی را به تصویب رسانده که حوزه داخلی و بیرونی امریکا را شامل می‌شود با توجه به این شرایط می‌توان گفت ترامپ با تروریستی خواندن این حادثه تلاش دارد تا ضمن تشدید فضای امنیتی در داخل فضای امریکا اجرایی‌سازی قانون ضد مهاجرتی‌اش را نیز محقق سازد. در همین حال ترامپ با ادعای پیروزی بر داعش در خاورمیانه سعی در پنهان‌سازی نقش امریکا در ایجاد گروه‌های تروریستی دارد در حالی که همزمان تلاش دارد تا تشدید تحرکات نظامی و اطلاعاتی امریکا در عرصه جهانی را نیز توجیه کند.
نکته قابل توجه آنکه مشابه سیاست‌های ترامپ در دوران اوباما نیز اجرایی شد چنانچه او ادعا داشت برای حذف شاخ و برگ القاعده‌ای که با مرگ بن‌لادن رو به زوال است عملیات نظامی جدیدی را در عرصه جهانی انجام می‌دهد. با تمام این تفاسیر حادثه تیراندازی در منهتن بار دیگر یک اصل مهم را آشکار می‌سازد و آن اینکه مردم امریکا از یک‌سو قربانی سیاست آزادی حمل سلاح هستند که نتیجه زد و بندهای مکرر دولتمردان امریکا با کارخانه‌های اسلحه سازی و کارتل‌های اقتصادی است. و از سوی دیگر ضعف دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی امریکا در مقابله با تهدیدات امنیتی بعد دیگر چالشهای امنیتی مردم امریکا را رقم زده است. بر این اساس هر چند ترامپ تلاش دارد تا از این حادثه به عنوان مولفه اقتدار امریکا بهره برداری کند اما در نهایت چنین حوادثی وضعیت بحرانی در ساختار امنیتی و اجتماعی امریکا را نشان می‌دهد که می‌توان از آن به عنوان یکی از نشانه‌های تزلزل هژمونی امریکایی یاد کرد.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 101675
 
Share/Save/Bookmark