میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۱
 
 
سیدحسن نصرالله ضمن افشای طرح تجزیه منطقه پس از شکست پروژه داعش مطرح کرد
نتانیاهو جنگی راه بیندازد فرصت فرار نخواهد داشت
نتانیاهو جنگی راه بیندازد فرصت فرار نخواهد داشت
 

دبیرکل حزب‌الله لبنان که پیش از این درباره طراحی دشمنان برای تجزیه منطقه خبر داده بود در روز عاشورا برای عزاداران حسینی در جنوب بیروت سخنرانی کرد و به شدت درباره آغاز هر جنگ جدیدی به رژیم صهیونیستی هشدار داد.
سیدحسن نصرالله در سخنرانی خود در روز عاشورا تاکید کرد، داعش از خطرناک‌ترین تهدیدهایی است که برای امت اسلامی به وجود آمده است. نگاه کنید ببینید چه حجم خسارتی به منطقه زده است و تا چه اندازه چهره اسلام و پیامبر گرامی را مخدوش کرده است. ببینید تا چه اندازه به طرح‌های آمریکا و اسرائیل خدمت کرده است.
امروز اعلام می‌کنیم که برای نابودی داعش و تمام کردن ظلم و فساد و وجود آن در همه جا نبرد را ادامه می‌دهیم. باید دید که چه کسانی آن را ساخته، حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کنند. باید مشخص شود که چه کسانی این کارها را می‌کنند. صدها نفر کشته شده‌اند. چهره اسلام مخدوش شده است. به واسطه این، چهره نادرستی از پیامبر گرامی مخابره شده است. باید عوامل این مسئله روشن شوند تا مردم بدانند و بشناسند و تا حد امکان این افراد مؤاخذه شوند.
نصرالله درخصوص تهدیدهای رژیم صهیونیستی نیز صحبت کرد و بشدت به رژیم صهیونیستی و همچنین به یهودیان هشدار داد که سرنوشت خود را به دست دولت رژیم صهیونیستی ندهند.
دبیرکل حزب‌الله گفت: اسرائیل از ارسال هیچ تهدیدی برای لبنان، دریغ نمی‌کند. قبل از رزمایش تیپ شمالی و بعد از آن، در حالی که تجاوزش به سوریه را تحت بهانه‌هایی مانند نرسیدن قدرت‌های جدید نظامی به مقاومت در لبنان، نقض حریم لبنان را ادامه داده و جنگ را به سوی جنگی جدید سوق می‌دهد. به اسرائیلی‌ها اعلام می‌کنم که ما در مقاومت، از ابتدا اعلام کرده‌ایم که جنگ [اصلی] ما با اشغالگران صهیونیست است نه با یهودیان به عنوان اتباع یک دین آسمانی. جنبش صهیونیسم، از یهود سوء‌استفاده کرده تا طرح اشغالگری شهرک‌سازی خود در فلسطین را پیش ببرد. یهودیان سوخت جنگ جدید آمریکا علیه مردم عربی در این منطقه هستند. اگر زمانی مردم ما به پا خیزند و از خود، خاک و ارضشان دفاع کنند، به دروغ می‌گویند که اینها ضد یهود هستند. من به علمای یهود می‌گویم که کسانی که شما را به اینجا [فلسطین] آورده‌اند، برای نابودی شما در نهایت کار، تلاش می‌کنند. دولت نتانیاهو مردم شما را به سوی نابودی سوق می‌دهد. او منطقه را دارد به سوی جنگ می‌کشد و این جنگ به زیان شماست و شما تاوان سنگین ان را خواهید داد. نتانیاهو منطقه و لبنان و سوریه را به سوی جنگ لفظی و پیشدستانه می‌کشاند اما نه او نه دولتش هیچ ارزیابی دقیقی از جنگ آینده و نتیجه آن ندارند و نمی‌دانند که اگر آغازش کنند، چگونه تمام خواهد شد. آنها تصور درستی از این جنگ ندارند اگر دست به این حماقت بزنند.
نصرالله در ادامه صحبت‌های خود گفت: امروز همه یهودیان غیرصهیونیست را دعوت می‌کنم تا حساب خود را از حساب صهیونیست‌هایی که خود را به سوی هلاکت حتمی می‌کشانند، جدا کنند. آنها را دعوت می‌کنم که فلسطین را ترک کنند و به جایی بروند که از آنجا آمده‌اند. نتانیاهو اگر جنگ جدیدی در منطقه آغاز کند، این یهودیان فرصت ترک فلسطین را نخواهند داشت. دولت دشمن باید بداند که زمانه تغییر کرده و کسانی که [یعنی دولت‌های عربی که] روی ائتلاف با آنان حساب کرده‌اید، وبال گردن شما خواهند شد. به اسرائیلی‌ها می‌گویم که می‌دانید که آنچه سران شما درباره یکسره کردن نتیجه جنگ آینده به شما می‌گویند، توهم و دروغ است؛ لذا به سران احمق خود اجازه ندهید که با شما ماجراجویی کنند که [این ماجراجویی] پایان همه‌ چیز [برای شما یهودیان‌] باشد. نصرالله تأکید کرد: در صورتی که جنگی علیه لبنان آغاز شود، هیچ کجای فلسطین امن نخواهد بود.
نصرالله با بیان اینکه مردم برای مبارزه با دشمن باید متکی به خود باشند، گفت: اگر عراقی‌ها،‌سوری‌ها یا ایرانی‌ها منتظر ائتلاف بین‌المللی [مبارزه با داعش به رهبری آمریکا] می‌ماندند، داعش اکنون پابرجا باقی بود. داعش شعارش این بود که «باقیة و تتمدد» (باقی هستیم و گسترش پیدا می‌کنیم). ما الان با خطر تجزیه در منطقه روبه‌روییم. اگر مردم به آمریکا کنید، تجزیه عملی خواهد شد و تجزیه طرح واقعی آمریکا در منطقه است.
دبیرکل حزب‌الله افزود: امروز ملت عراق و همه ملل منطقه را دعوت می‌کنیم که دوست و دشمن‌شان را خوب بشناسند و به آمریکایی‌ها اعتماد نکنند. به خود اتکا کنید و از دوستان واقعی خود کمک بگیرید. آمریکا علت اصلی همه بدبختی‌هایی است که در منطقه رخ می‌دهد. دولت جدید آمریکا برای جنگ‌های جدیدی از کره شمالی گرفته تا ونزوئلا و کوبا. ما با دولتی مواجهیم که علت اصلی همه بدبختی‌هاست و نمی‌تواند به آن اطمینان کرد زیرا برایش خیلی ساده است که مثل آب خوردن زیر توافق‌هایش بزند.
نصرالله در ادامه سخنرانی به موضوعات دیگر منطقه مثل یمن،‌ بحرین و دیگر مسائل اشاره کرد و درخصوص یمن اعلام کرد که این «جنگ ظالمانه» که «حکام عربستان سعودی نتوانستند، اهداف خودشان را در آن محقق کنند» باید متوقف شود. «ما دوباره این جنگ آمریکایی سعودی را محکوم می‌کنیم»؛ جنگی که کشتار مردم در آن روزانه شده است و مردم در خانه‌ها بازارها و امکان غیرنظامی کشته می‌شوند.
نصرالله در ادامه با اشاره به بحرین و میانمار نیز گفت: امروز از مردم مظلوم بحرین هم یاد می‌کنیم که حریمشان شکسته و فرزندانشان به زندان انداخته می‌شود و علمای بحرین تحت فشار قرار می‌گیرند تا منامه به سوی عادی‌سازی روابط با رژیم [صهیونیستی] دشمن حرکت کند.
نصرالله در پایان سخنرانی، در پاسخ به شعار مردم «لبیک یا حسین»، اعلام کرد، «ما زمانیکه می‌گوییم، لبیک یا حسین، صادقانه بیان می‌کنیم و باید این جمله را نیز به شعارهای عاشورایی اضافه کنیم که «ای حسین ما تو را رها نکرده‌ایم».. شمایی که میادین را پُر می‌کنید.. کسانی که در نبرد شهید میشنود و کسانی که مجروح می‌شوند همه میگویند که‌ای حسین ما تو را رها نکرده‌ایم... همه دنیا بداند والله یا اباعبدالله اگر ما را بکشند و بسوزانند و خاکستر ما را در هوا پراکنده کنند و هزار بار این را تکرار کنند میگوییم که‌ای حسین ما تو را رها نخواهیم کرد.
لازم به ذکر است سیدحسن نصرالله در سخنان خود به مناسبت شب عاشورای امام حسین(ع)، خواستار حفظ ثبات سیاسی لبنان و آرامش موجود شد و تأکید کرد که اداره کشور با تشنج یا دشمنی با یکدیگر به پیش نمی‌رود.
نصرالله در ادامه تأکید کرد: اسرائیل از اینکه داعش در سوریه شکست خورده نگران شده است و ما توانستیم توطئه داعش را که محصول اسرائیل بود و از سوی قدرت‌های منطقه‌ای برای تجزیه منطقه حمایت می‌شد را پایان دهیم.
او در این راستا به مسأله جدایی کردستان از عراق اشاره کرد و گفت: آن‌ها پس از شکست طرح داعش، به پروژه تجزیه منطقه بازگشتند و اولین آن را نیز از کردستان عراق آغاز کردند. مسأله مربوط به همه‌پرسی یا حق تعیین سرنوشت نیست؛ بلکه به تجزیه منطقه براساس نژاد مربوط می‌شود و آن‌چه که در کردستان عراق می‌گذرد، تمامی منطقه را تهدید می‌کند و اسرائیل تنها حامی جدایی این منطقه از عراق است و درباره آمریکا نیز نباید به موضع آن‌ها اعتماد کرد و صداهایی در آمریکا وجود دارد که از جدایی کردستان عراق حمایت می‌کنند. او افزود: اگر منطقه تجزیه شود، کشورهایی که از پس آن به وجود می‌آیند برای ده‌ها سال با یکدیگر به جنگ خواهند پرداخت و جنگ‌های داخلی شکل خواهد گرفت که وسعت آن را فقط خدا می‌داند.

کد مطلب: 101170
 
Share/Save/Bookmark