میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۸
 
 
روزی برای دریادلان
۷ آذرماه یکی از روزهای جاودان و ماندگار در تاریخ ملت ایران است. امروز به نام دریادلان ایران زمین است؛ مردانی که برای حراست و پاسداری از کشور د

۷ آذرماه یکی از روزهای جاودان و ماندگار در تاریخ ملت ایران است. امروز به نام دریادلان ایران زمین است؛ مردانی که برای حراست و پاسداری از کشور دل به دریا زده اند و نه تنها در حوزه حریم آبی کشور که در آب‌های بین المللی تا دریای سرخ و مدیترانه برای میهن و ملت جان فشانی می‌کنند. نگاهی به دوران ۸ سال دفاع مقدس نشان می‌دهد که که نیروی دریایی در قالب ارتش و سپاه نقشی فعال و تاثیرگذار در مقابله با رژیم متجاوز بعثی و دهها کشور حامی آن ایفا کرده اند.
نکته مهم آن است که دریادلان ایران زمین پس از ۸ سال دفاع مقدس، ابعاد جدیدی از مقاومت و ایستادگی را در پیش گرفتند. نیروی دریایی در طول دفاع مقدس خسارت‌های بسیاری متحمل شده بود و بازسازی و تقویت توان دریایی کشور نیازمند تلاش‌های بسیاری بود. جوانان ایران زمین در قالب نیروی دریایی ارتش و سپاه دست در دست هم کمر همت بسته و با نادیده گرفتن تحریم‌ها و کاستی‌ها برای تقویت توان دریایی کشور گام برداشتند. ساخت و بهره برداری از ناوشکن‌های جنگی، زیردریایی‌های ساخت ایران، افزایش ظرفیت دفاعی دریایی کشور، تنها بخش کوچکی از این دستاوردها بوده است.
این اقدامات در کنار خودکفایی دفاعی کشور در حوزه دریایی موجب شده تا جمهوری اسلامی ایران نه تنها در حوزه منطقه ای که در عرصه امنیت دریایی نیز حرف‌های بسیاری برای گفتن داشته باشد. اکنون در خلیج فارس و دریای عمان امنیت برقرار شده برگرفته از توان دفاعی نیروی دریایی ایران است در حالی که در عرصه امنیت جهانی نیز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آب‌های بین المللی همچون دریای سرخ و مدیترانه حضوری فعال در عرصه مبارزه با تروریسم و دزدان دریایی دارد و در این عرصه بارها از سوی نهادهای بین المللی به عنوان محور امنیت دریایی مورد تقدیر قرار گرفته است.
نکته بسیار مهم تفاوت در اقتدار دریایی ایران و قدرت‌های بزرگ همچون آمریکاست. آمریکایی‌ها در حالی ناوهای هواپیما برخود را راهی آب راه‌های بین المللی می‌کنند که هدف و ماموریت آنها نا امن‌سازی منطقه و جهان است که نمود آن را در اقدامات آمریکا در خلیج فارس و دریای چین می‌توان مشاهده کرد. در این درحالی است که ایران از یک سو محور مبارزه با تروریسم و دزدی دریایی است و از سوی دیگر با مقابله تمام عیار با رفتارهای بحران ساز آمریکا در خلیج فارس، زمینه ساز امنیت منطقه شده است.
در کنار آنچه در باب ظرفیت‌سازی و جایگاه نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران ذکر شد به این مهم باید توجه داشت که این پایان راه نیست و نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران آینده ای پرتلاش در پیش روی دارد. چنانکه ذکر شد نیروی دریایی در قالب سپاه و ارتش نقشی مهم و تاثیرگذار در امنیت دریایی و حتی امنیت ملی کشور دارند و لذا استمرار تقویت توان دریایی کشور امری ضروری است. این امر زمانی بیشتر قوت می‌گیرد که ترزا می ‌نخست وزیر انگلیس پس از به قدرت رسیدن ترامپ در آمریکا رسما اذعان می‌کند که دیگر در حوزه زمینی نمی‌توان در منطقه مقابل ایران قرار گرفت و باید در حوزه دریایی مانع گسترش روزافزون جایگاه ایران شد. اقدام انگلیس در تقویت پایگاه پنجم دریایی در بحرین، حضور رزم‌‌ناوهای آمریکا در خلیج فارس، احداث مقر فرماندهی به اصطلاح امنیت دریایی فرانسه در امارات را می‌توان برگرفته از همین هراس غرب از اقتدار دریایی جمهوری اسلامی ایران دانست. در کنار این مسائل باید توجه داشت که حوزه دریایی یکی از محورهای مهم اقتصاد جهانی است و نقش نیروی دریایی در تامین امنیت دریا در تحقق این مهم بسیار حائز اهمیت است که با بهره گیری از این ظرفیت‌ها می‌توان گامی مهم در مقابله با تحریم و تهدیدات دشمن برداشت. در همین حال ایران طرح صلح و امید هرمز را با محوریت همگرایی کشورهای منطقه در سازمان ملل مطرح کرده که نقش نیروی دریایی در این عرصه بسیار مهم و حیاتی است. با توجه به این مولفه‌ها می‌توان گفت که نیروی دریایی ارتش و سپاه نقشی مهم در امنیت و نیز مقابله با تهدیدات اقتصادی دشمن دارند لذا تقویت توان نیروی دریایی کشور امری ضروری است. ۷ آذر روز نیروی دریایی بر دلاور مردان نیروی دریایی ارتش و سپاه، آن مردان بی ادعای عرصه دفاع از حریم آبی کشور مبارک باد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 111773
 
Share/Save/Bookmark