میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۸
 
 
دو لبه یک قیچی
جنگ داخلی در هفته‌های اخیر در حالی اتیوپی را فراگرفته است که همزمان تحولی قابل توجه در جریان است و آن...

جنگ داخلی در هفته‌های اخیر در حالی اتیوپی را فراگرفته است که همزمان تحولی قابل توجه در جریان است و آن اقدامات رژیم صهیونیستی برای انتقال ۲۰۰۰ هزار یهودی این کشور به سرزمین‌های اشغالی است. رفتاری که ابعاد و لابه‌های پنهان این جنگ را آشکار می سازد که محور آن را اهداف جمعیتی صهیونیست‌ها تشکیل می‌دهد. صهیونیست‌ها همزمان طرح اخراج فلسطینی‌ها و تخریب خانه‌های آنها را در کرانه باختری قدس اجرا می کنند. هر چند که صهیونیست ها تلاش دارند تا اقدامشان در اتیوپی را اقدامی در جهت بشر دوستی معرفی نمایند اما نگاهی به تاریخ تحولات فلسطین بیانگر نکته ای ورای این ادعاست. بیش از یک قرن است که به دست انگلیسی ‌ها و از ۱۹۴۸ به بعد توسط صهیونیست‌ها سیاستی دو وجهی اجرا می‌شود که می‌توان آن را دو لبه یک قیچی دانست.
یک لبه آن شامل تخریب خانه‌ها و آواره سازی فلسطینی‌ها تشکیل می‌دهد. رویکردی زمانی با کشتارهای خونینی همچون دیر یاسین صورت می‌گرفت که هزاران فلسطینی آواره می‌شدند و اکنون در داخل فلسطین به بهانه غیر قانونی بودن خانه‌ها، آنها را تخریب و فلسطینی اخراج می‌شوند. لبه دوم آن نیز شامل کوچ یهودیان به فلسطین و شهرک سازی به بهانه اسکان آنهاست. دو جنگ جهانی، جنگ‌های داخلی در اروپای شرقی، حملات تروریستی ادعایی در کشورهای اروپایی و ناامنی مصنوعی ایجاد شده برای یهودیان، کوچ یک میلیون یهودی روس تبار پس از فروپاشی شوروی سابق در سال ۱۹۹۰ به اراضی اشغالی تنها گوشه‌ای از این رفتارها است.
صهیونیست‌ها در همین حال از جنگ‌های روی داده در خاورمیانه و آفریقا برای انتقال یهودیان به اراضی اشغالی بهره گرفته‌اند. بر این اساس می‌توان گفت آنچه که امروز در اتیوپی به نام جنگ داخلی مطرح می شود بیش از آنکه امری داخلی باشد برگرفته از سیاست صهیونیست‌ها برای انتقال یهودیان به اراضی اشغالی و استمرار شهرک سازی است. این امر زمانی بیشتر نمود می‌یابد که طی هفته‌های اخیر روابط امنیتی و سیاسی میان طرفین گسترش یافته و صهیونیست‌ها به دولت مرکزی اتیوپی در قبال آنچه مقابله با شورشیان نامیده می‌شود کمک می‌کنند. همزمان صهیونیست‌ها در کرانه باختری و قدس در حال تخریب خانه‌های فلسطینی‌ها و شهرک سازی‌های جدید هستند که با هدف اسکان یهودیان اتیوپی صورت می‌گیرد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 116309
 
Share/Save/Bookmark