میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۳
 
 
ترکیه با دلبستن به حمایت‌های آمریکا همچنان علیه سوریه جنگ افروزی می‌کند
مستی ویرانگر اردوغان از وعده‌های پوچ ترامپ

در اقدامی که بسیاری آن را برگرفته از اشتباهات محاسباتی اردوغان از حمایت‌های آمریکا می‌دانند رئیس‌جمهور ترکیه با متهم کردن ارتش سوریه به حمله به غیرنظامیان در ادلب، ایران و روسیه را نیز در این موضوع شریک دانست و دمشق و متحدانش را تهدید کرد که البته با واکنش تند سوریه مواجه شد.
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه دیروز با تکرار تهدیدها علیه دولت سوریه، گفت در حملات اخیر ارتش سوریه به نیروهای ترکیه‌ای ۱۴ نظامی کشته و ۴۵ نفر زخمی شدند.اردوغان طی سخنرانی در جمع نمایندگان پارلمانی حزب «عدالت و توسعه» در آنکارا مدعی شد: «ارتش سوریه با کمک نیروهای روس و نیروهای مورد حمایت ایران، به حمله علیه غیرنظامیان ادامه می‌دهند».وی با ادعای اینکه دولت سوریه قصد دارد با حمله به غیرنظامیان در ادلب، آنها را به سمت مرزهای ترکیه سوق دهد، افزود: «تا راحت‌تر این منطقه (ادلب)‌ را تصرف کند... ولی ما مصمم هستیم تا نیروهای رژیم [سوریه] را به حدود توافق شده در قرارداد سوچی عقب برانیم».رئیس‌جمهور ترکیه با ادعای اینکه ترکیه وظیفه دارد از معارضان سوری در ادلب حمایت کند، گفت:‌«مبارزه برای مردم سوریه، مبارزه برای ۸۳ میلیون مردم ترکیه است».وی در ادامه ادعاهای خود، در تهدیدی دوپهلو، هشدار داد: «اگر خون سربازان ما ریخته شود، مهم نیست چه کسی پشت آن است، یا چقدر فکر می‌کند که قدرتمند است، من صراحتاً [به آنها] می‌گویم، شما امن نخواهید بود».تهدیدهای ترکیه در حالی است که ستاد کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه چند روز پیش با انتشار بیانیه‌ای خبر داد در ادامه پیشروی‌ها ضد تروریست‌ها در استان ادلب، بیش از ۶۰۰ کیلومتر مربع را در این منطقه و حلب آزاد کرده و کنترل ده‌ها شهرک، روستا و ارتفاع راهبردی را به دست گرفته‌اند. در این میان وزیر خارجه آمریکا در ادامه ضدیت غربی‌ها و حامیانشان با عملیات پاکسازی استان ادلب از تروریست‌ها، در یک پیام توئیتری از مواضع ضد سوری ترکیه حمایت کرده است. نکته قابل توجه آنکه نتایج یک نظرسنجی جدید نشان داد، میزان محبوبیت رجب طیب اردوغان به پایین ترین میزان خود از اکتبر ۲۰۱۸ تا کنون رسیده است.شرکت نظرسنجی متروپل در این نظرسنجی خود نشان داد میزان محبوبیت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به میزان حدود دو درصد نسبت به میزان مربوط به دسامبر ۲۰۱۹ کاهش یافته و از ۴۳.۷ درصد به ۴۱.۹ در ژانویه ۲۰۲۰ رسیده است. دلیل حمایت ترکیه و آمریکا از تروریست‌ها در حالی صورت می‌گیرد که جنگنده‌های سوری و روس در یک عملیات مشترک موفق شدند در شرق استان ادلب، شصت عنصر تروریستی وابسته به ترکیه را از پای درآورند. روسیه و سوریه با انتشار بیانیه‌ای مشترک تاکید کردند که منطقه کاهش تنش در ادلب به واسطه اقدامات شبه‌نظامیان مورد حمایت ترکیه با خطر فاجعه انسانی روبه‌رو است.روزنامه "الوطن" چاپ سوریه نوشت: کشته و زخمی شدن سربازان ترک در پی حمله ارتش سوریه به مقر تروریست ها آشکار کرد که تروریست ها به نقاطی که ارتش این کشور در آن مستقر هستند، پناه می برند و این موضوع باعث شد تا کارت قرمز به ارتش ترکیه نشان داده شود که زمان خروج این نیروهای اشغالگر فرا رسیده است.از سوی دیگر پروین بولدان رهبر حزب اپوزیسیون دموکراتیک خلق ترکیه اظهار کرد، دولت آنکارا باید فورا نیروهایش را از خاک سوریه خارج کرده و اجازه دهد اراده مردم خود این کشور سرنوشت آن را تعیین کند. در همین حال برخی منابع خبری اعلام کردند کرملین با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که رؤسای جمهور روسیه و ترکیه طی تماسی تلفنی درباره اوضاع «ادلب» گفت‌وگو کردند. در همین حال وزارت خارجه سوریه در پاسخ به تهدیدهای رئیس جمهور ترکیه تأکید کرد که پس از نابودی گروه‌های تروریستی، نقش دولت ترکیه به عنوان «ابزاری در دست تروریسم بین‌المللی» مشخص شده است.
یک منبع در وزارت خارجه سوریه در این زمینه گفت: «پس از فروپاشی گروههای تروریستی در جریان حملات ارتش سوریه که [ترکیه] از آنان حمایت و تجهیز تسلیحاتی کرد و به آنان آموزش داد، نقش رژیم ترکیه به عنوان یک ابزار در تروریسم بین‌المللی و عروسکی در دست ارباب آمریکایی‌اش، برملا شده است». خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از این منبع گزارش داد که دولت ترکیه «اظهارات توخالی و مستهجنی مطرح می‌کند که فقط از سوی شخصی مطرح می‌شود که واقع‌بین نیست و از تحولات و وضعیت کنونی، هیچ فهمی ندارد».وی تصریح کرد که اظهارات اردوغان، «ناشی از نادانی است که تهدید می‌کند که به ارتش سوریه حمله خواهد کرد؛ خاصه پس از آنکه، ضربات مهلکی به ارتش و تروریستهای وی وارد شده است».

جنایت آمریکا در قامشلی
منابع سوری از درگیری‌ها میان ساکنان روستای "خربه عمو" در قامشلی با نیروهای آمریکایی و حمله جنگنده‌های آمریکا به این روستا خبر دادند.
منابع سوری اعلام کردند: ایست بازرسی ارتش سوریه در قامشلی در استان حسکه صبح امروز چهار خودروی وابسته به نیروهای اشغالگر آمریکایی را که در مسیر السویس/علایا/خربة عمو به شرق قامشلی بودند توقیف کردند. در همین حال صدها تن از روستاهای خربه عمو و حامو که در آنجا تجمع کرده بودند نگذاشتند خودروهای اشغالگران آمریکایی از آنجا عبور کنند.به گفته منابع سربازان آمریکایی با ساکنان این دو روستا درگیر شده و به سمت آن‌ها تیراندازی کردند که به کشته شدن یک تن و زخمی شدن یک تن دیگر منجر شد. ساکنان این دو روستا خودروهای نیروهای آمریکایی را به آتش کشیدند. نیروهای آمریکایی تجهیزات نظامی را به این مکان منتقل کردند. ساکنان روستای بویرالبوعاصی در حومه قامشلی نیز به سمت خودروهای نیروهای آمریکایی سنگ پرتاب کردند و پرچم آمریکا را از روی یکی از این خودروها پایین کشیدند. همچنین منابع می‌گویند جنگنده‌های آمریکایی سه حمله را به روستای خربه عمو انجام دادند.

کد مطلب: 112808
 
Share/Save/Bookmark