میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۸
 
 
واکنش شهردار تهران به سخنان تند وزیر راه:
به جای پاسخگویی مثل اپوزیسیون حرف می‌زنند

شهردار تهران گفت: به جای پاسخگویی درباره عملکردشان، با آمار و تحلیل غلط در نقش اپوزیسیون حرف می‌زنند؛ این عین بی‌انصافی‌ است همه ما باید پاسخگوی دوران مدیریت مان باشیم، کما اینکه بنده هم باید پاسخگوی ۱۱ سال مدیریت خودم باشم.
روز دوشنبه آیین افتتاح دومین نشست کنفرانس جامع مدیریت شهری ایران و هم اندیشی لایحه مدیریت شهری در تهران و با حضور شخصیت‌های سیاسی و مدیریتی در برج میلاد تهران برگزار شد.
اما این کنفرانس که ریاست آن را دکتر عارف نماینده مجلس بر عهده داشت دارای حاشیه‌هایی نیز بود. عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی یکی از مدعوین بود که صحبت‌های تند و تیزی را علیه کنفرانس و لایحه مدیریت شهری ایراد کرد. لایحه که به گفته کارشناسان یکی از جدی‌ترین لوایح تغییر مدیریت در نظام حاکمیتی جمهوری اسلامی است و بسیاری از امور در آن واگذار شده است و در صدد است که یک نظام مدیریت غیر متمرکز را به وجود آورد. در این کنفرانس علمی وزیر راه و شهرسازی و محمد باقر قالیباف هر یک جداگانه به ایراد سخنرانی پرداختند.
در جلسه روز دوشنبه آخوندی ترجیح داد که روی صحبت‌های خود را متوجه شهردار تهران کند و بیش از آنکه درخصوص لایحه مدیریت شهری صحبت کند سخنانی را مطرح کرد که با واکنش قالیباف مواجه شد و شهردار تهران نیز در بخشی از صحبت‌های خود صحبت‌های وزیر را نادرست و بر پایه اطلاعات غلط خواند.
آخوندی در این جلسه اساسا نظام مدیریت شهری را شکست خورده خطاب کرد و گفت: «نظام مدیریت شهری در ایران شکست خورده و اگر این موضوع را به صراحت اعلام نکنیم، پرداختن به لایحه مدیریت شهری اصرار بر ادامه این شکست است».
او همچنین ادامه داد: بزرگ‌ترین نقد بر لایحه مدیریت شهری عدم حل موضوع تفکیک ذهنی میان دو سطح از حکومت است. در شرایطی که لایحه‌ای به نام دولت محلی را نپذیرفته‌ایم، درخصوص لایحه مدیریت شهری صحبت می‌کنیم.
وی در ادامه صحبت‌های خود با حمله مستقیم به شهرداری تهران عنوان کرد: «در حال حاضر در کشور با بحران پاسخگویی در مدیریت شهری مواجه هستیم، به طوری که هیچ نوع پاسخگویی از سوی مدیریت شهری در کشور وجود ندارد به نحوی که این موضوع تبدیل به یک بحران شده است.» وی مثال آن را هم پلاسکو عنوان کرد.
البته صحبت‌های آخوندی بدین جا ختم نشد و او بحث بودجه شهرداری تهران را هم پیش کشید و عنوان کرد:«در سال جاری درآمد شهرداری تهران از بودجه عمومی (مالیات ملی) ۴۵۰۰ میلیارد تومان بوده و کل دریافتی وزارت راه و شهرسازی ۱۵۰۰ میلیارد تومان بوده در حقیقت شهرداری تهران ۳ برابر وزارت راه و شهرسازی از خزانه ملی پول دریافت کرده است».
ادعای وزیر راه درخصوص بودجه شهرداری تهران در حالی است که دولت سال‌هاست بدهی خود را به شهرداری تهران پرداخت نمی‌کند و بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان به شهرداری تهران بدهکار است. البته صحبت‌های آقای وزیر با واکنش شهردار تهران در این کنفرانس مواجه شد. قالیباف نیز در صحبت‌های خود به بخشی از صحبت‌های وزیر پاسخ داد.
شهردار تهران به این بخش از صحبت‌های وزیر راه مبنی بر بحران پاسخگویی و سوداگری در مدیریت شهری واکنش نشان داد و گفت: متاسفانه امروز افرادی که خودشان حداقل دو دهه مسئولیت در حوزه‌های تخصصی و سیاسی داشته اند و به تعبیر خودشان در بخش سوداگری مسکن هم ده سال تجربه دارند، به جای پاسخگویی درباره عملکردشان، با آمار و تحلیل غلط در نقش اپوزیسیون حرف می‌زنند؛ این عین بی‌انصافی‌ست همه ما باید پاسخگوی دوران مدیریت مان باشیم، کمااینکه بنده هم باید پاسخگوی ۱۱ سال مدیریت خودم باشم.
شهردار تهران هم چنین با مطرح کردن بودجه تهران به این نکته اشاره کرد که ۱۲ میلیون لیتر بنزین در تهران سوخته می‌شود و درآمد ناشی از عوارض آن به جای اینکه طبق قانون به شهرداری تهران پرداخت شود در جای دیگری هزینه می‌شود!
قالیباف درخصوص انتقاداتی که به مدیریت شهری وارد می‌شود و مسئله عدالت اجتماعی و آلودگی هوا و اشتغال را به شهرداری تهران مرتبط می‌دانند نیز گفت: یادشان باشد همه ایران، تهران نیست و همه تهران، شهرداری نیست و شهردار تهران مسئول پاسخگوی ناکارآمدیهای دولت‌ها نیست.
قالیباف بهترین روش رهایی از وضعیت پیش روی مدیریت شهری را در تمرکز زدایی از مرکز دانست و گفت:« ما نیازمند دولت توسعه‌گرا و تمرکززدا و متمایل به چابک‌سازی و سبک سازی هستیم. نگاه کنید هزینه‌های جاری دولتها چه سیر صعودی را دارد طی می‌کند».
شهردار تهران مهمترین چالش پیش روی کشور را ناکارآمدی و ضعف در مدیریت دانست و خاطر نشان کرد:« در حوزه داخلی کشور دو تهدید وجود دارد، نخست ناکارآمدی و ضعف مدیریت و دوم نیز تمرکزگرایی در ساختار اداری کشور است. تمرکز گرایی در ایران نه تنها در ذات خودش مانع جدی برای پیشرفت، توسعه و خلاقیت در جامعه است، بلکه خلاف نگاه دینی و رویکرد انقلابی ما هم به شمار می‌رود. تمرکزگرایی با مردم سالاری دینی سازگاری ندارد و از موانع بزرگ اجتماعی کردن قدرت سیاسی است/اجتماعی کردن قدرت سیاسی یعنی باید کار مردم را به دست مردم بسپاریم».
قالیباف بهترین راه حل را حرکت به سمت مدیریت نیمه مترکز دانست و عنوان کرد:« ما در کشور ناگزیر هستیم از این سیستم متمرکز به سمت یک سیستم نیمه متمرکز برویم» و در پاسخ به صحبت‌های آخوندی اشاره کرد:«و در این سیستم امور حاکمیتی را به دو سطح ملی و محلی تقسیم کنیم».
در روزهای گذشته آخوندی انتقادات تند و تیزی به قالیباف وارد کرده است. برخی از منابع خبری از تمایل آخوندی برای تصدی شهرداری تهران در دولت بعد داده‌اند و صحبت‌های تائید نشده‌ای درخصوص رایزنی‌ها و ابراز تمایل شخصی وی برای تصدی این صندلی به گوش می‌رسد. از این رو می‌توان انتقادات گاه و بیگاه آخوندی از شهردار تهران را از این دریچه تحلیل کرد.

کد مطلب: 98740
 
Share/Save/Bookmark