میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۳۵
 
 
اسیران فلسطینی در زندان رژیم صهیونیستی اعتصاب غذا کردند
عوفر کانون انتفاضه اسرا
عوفر کانون انتفاضه اسرا
 
محور جدید جنگ‌ها فرامرز اصغری بالکان همواره منطقه حساسی بوده است. منطقه‌ای که در جنوب شرقی اروپا، جنوب غربی روسیه و شمال غربی ترکیه قرار دارد. اضافه کردن نام آمریکای برای تقابل ژئوپلیتیک در این حوزه نشان می دهد که چقدر منطقه حساسی است. آلبانی، یونان، بلغارستان،‌ مجارستان،‌ بوسنی و هرزه گوین، کرواسی، اسلوونی،‌ مقدونیه،‌ صربستان، مونته نگرو، رومانی و ترکیه در این جغرافیا قرار دارند. جغرافیایی که جنگ جهانی از آن کلید خورد.بعد از فروپاشی شوروی که چند کشور را به مجموعه بالکان اضافه کرد، آمریکا درصدد برآمد تا نفوذ و دخالت خود را در این منطقه افزایش دهد. این سیاست طی ماه های اخیر تشدید شده و به همین دلیل ولادیمیر پوتین نسبت به آن هشدار داده است. رئیس جمهور روسیه هفته گذشته در صفر به صربستان تاکید کرد که «تلاش های ایالات متحده و برخی دیگر از کشورهای غربی برای تسلط بر منطقه بالکان موجب بروز بی ثباتی جدی در آن شده است.» آمریکا در حوزه بالکان نیز همچون بحران اوکراین، چنین سیاستی را دنبال می کند. موج اول گسترش ناتو به شرق در دوره بیل کلینتون بود که کشورهای لهستان، مجارستان، و چک عضو ناتو شدند. در موج دوم آن که در دوره بوش پس انجام شد کشورهای بلغارستان، استونی، لتونی، لتوانی، رومانی، اسلواکی و اسلوونی به عضویت ناتو در آمدند و در موج سوم نیز آلبانی و کرواسی به آن پیوستند. طی سال های گذشته مشخص است که غرب و ناتو به طور مداوم به سمت شرق و جنوب شرق اروپا نفوذ کرده و سعی داشته روسیه را در تگنانی امنیت مرزی قرار دهد. آمریکا و غرب نه تنها خواهان گسترش این نفوذ هستند بلکه در حال حاضر برای عضویت در ناتو کشورهایی همچون گرجستان و جمهوری آذربایجان را در نظر گرفته اند. یکی از مهمترین دلایل بالا رفتن تنش بین روسیه و گرجستان و شکل گیری جنگ اوت ۲۰۰۸ به همین منظور بود. سیاست های رنگی انقلاب های مخلمی که بسیاری از کشورهای قفقاز جنوبی و آسیای مرکزی را در بر گرفت در همین راستا عمل می شد. به همین منظور روسیه نیز تصمیم گرفت تا از طریق افزایش روابط با کشورهای خارج نزدیک خود، از این نفوذ بکاهد از طرفی دیگر مجبور شد برای دور نگه داشتن غرب، دست به عمل های متقابل بزند که در قضیه اوکراین به چالش تجزیه تبدیل شد. چالشی که آمریکا آغاز کرد اما در افکار عمومی سعی دارد به نام مسکو بنویسد. آمریکا و متحدانش کمتر فکر می کردند که روسیه در چنین شرایطی که آمریکا خواهان چینش نظم جدید غرب‌محور در خاورمیانه است، روسیه وارد شده و دخالت کند. رویکردی که با جدیت مقاومت در منطقه و همچنین ناهمخوانی منافع برخی از کشورهای منطقه با غرب که اتفاقا متحد آمریکا هستند، به چالش بنیادی برای غرب تبدیل شده است. جریانی که می تواند در دیگر مناطق جهان نیز تبدیل به بحران شود. از جمله در شرق و جنوب شرق آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی. برخی از تحلیل گران معتقد هستند، دونالد ترامپ بهترین رئیس جمهور آمریکا است که روسیه می تواند انتظار داشته باشد. همچنین به همین دلیل است که برخی از منتقدان دونالد ترامپ که در آمریکا جایگاه سیاسی دارند،‌ می گویند که عملکرد ترامپ ضد امنیت ملی آمریکا است. در واقع بخشی از آن مربوط به چگونگی مقابله با روسیه است. اتفاقا ترامپ در نشست ناتو که به طور رسمی از مقدونیه دعوت به عضویت شد، اعلام کرد روسیه دشمن نیست بلکه رقیب است.

انتفاضه اسرای فلسطینی این روزها ابعاد جدیدی گرفته است چناتکه بیش از ۱۲۰۰ اسیر فلسطینی در زندان صهیونیستی «عوفر» در اعتراض به حملات سرکوبگرانه نظامیان صهیونیست به آنها، دست به اعتصاب غذا زدند.
اعتصاب غذای اسرای فلسطینی در عوفر در اعتراض به حملات سرکوبگرانه نظامیان صهیونیست به آنها صورت گرفته است. کمیته حمایت از حقوق اسرای فلسطینی اعلام کرد که اداره زندان‌های صهیونیستی نزدیک به ۱۵۰ اسیر فلسطینی را که در جریان حملات سرکوبگرانه زخمی شده بودند، از بیمارستان‌ها به این زندان بازگردانده است.
این کمیته همچنین تأکید کرد که در میان اسرای مجروح شده، ۶ نفر دچار شکستگی شده و ۴۰ نفر از ناحیه سر آسیب دیده و دیگر اسرا نیز براثر اصابت گلوله‌های پلاستیکی و بمب‌های گازدار زخمی شده بودند.
فلسطينيان در شماری از مناطق کرانه باختری با برگزاری تجمعاتی حمایت خود را از اسرای فلسطینی اعلام کردند و خواستار جلوگیری از تخلفات و تجاوزات اشغالگران علیه اسرا شدند. شهر رام الله و شهرهای کرانه باختری شاهد تجمع فلسطینيان برای اعلام همبستگی با اسرای فلسطینی در بازداشتگاه عوفر وابسته به مقامات رژیم اشغالگر صهیونیستی بود. مدیریت زندانهای رژیم اشغالگر در روزهای اخیر، اسرای فلسطینی را به شیوه های گوناگون قلع و قمع کرده به گونه ای که به مجروح شدن یکصد اسیر انجامید است. اسرای فلسطینی در پی این سرکوبها، در اعتراض به تکرار یورشها به زندانها، اعتصاب غذا کرده اند.هیچ یک از مسئولان و افراد مرتبط به امور اسیران فلسطینی نتوانستند جواب قانع کننده ای به مادر یک اسیر فلسطینی بدهند که در انتظار خبری از فرزند سرکوب شده اش در زندان عوفر به دست نظامیان رژیم اشغالگر است. اینجا مادرانی هستند که در ذهن خود یک سئوالی بیشتر ندارند و آن این است که چه بر سر فرزندش در سلولهای سرد بازداشتگاه عوفر آمده است؟ یکی از مادران اسرای فلسطینی به خبرنگار العالم گفت: «همواره ترس و اضطراب داریم. در طول شب منتظر این هستیم که باشگاه اسیر فلسطینی خبری اعلام کند، یا اینکه صلیب سرخ خبری منتشر کند. ما هیچ چیز جز شبکه های ارتباط جمعی نداریم».
صدای فلسطینیان معترض شاید به اسرا نرسد اما قطعا به خانواده هایشان می رسد، خانواده هایی که به دنبال کسانی هستند که در مبارزه با اشغالگران، به فرزندانشان کمک کنند. در همین حال آه و ناله های کسی که آزادی خود را برای مردمش از دست داده است، می تواند این مردم را متحد کند.شهرهای مختلف کرانه باختری شاهد تحرکاتی در حمایت از اسرا و همبستگی با آنها بود و شرکت کنندگان در این تحرکات از محافل بین المللی خواستند مسئولیت خود را در قبال تخلفات و تجاوزات اشغالگران انجام دهند. از سوی دیگر گردان‌های «عزالدین قسام» شاخه نظامی حماس پیامی را خطاب به رژیم صهیونیستی منتشر کرد. بر اساس این گزارش، در این پیام به زخمی شدن یکی از فرماندهان رژیم صهیونیستی در عملیات تک تیراندازان فلسطینی اشاره شده است. قسام در پیام خود خطاب به صهیونیستها آورده است: ما می‌دانیم افسری که شامگاه سه شنبه در مرز نوارغزه به ضرب گلوله یکی از تک‌تیراندازان مقاومت زخمی شد، فرمانده یکی از یگان‌های سری ارتش رژیم صهیونیستی است.

کد مطلب: 107705
 
Share/Save/Bookmark