میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۷
 
 
عرضه نفت در بورس یک تکلیف قانونی است؛
فعال شدن ابزارهای مالی جدید بر روی نفت خام ایران

نماینده شرکت ملی نفت ایران فروش فیزیکی نفت در بورس را گامی اولیه معرفی کرد و گفت:با نهادینه شدن فروش فیزیکی،ابزارهای مالی جدید را بر روی نفت خام ایران فعال خواهیم کرد.
امیرحسین تبیانیان با تشریح سیاست های دولت در زمینه عرضه نفت در بورس انرژی گفت: فروش فیزیکی نفت در بورس گام اولیه است. هدف اصلی این است که سایر ابزارهای مالی از جمله ابزارهای کاغذی را برای نفت خام ایران فعال کرده و بورس نفت را در سطح بورس‌های منطقه، فعال کنیم.
وی گفت: فروش فیزیکی در بورس هدف نیست و هدف این است که بتوانیم ابزارهای بورسی کشور را ارتقا دهیم تا از این ابزار همچون بورس های بین المللی دنیا استفاده کنیم.
وی توضیح داد: اگر بتوانیم در یک بازه زمانی مشخص فروش فیزیکی را نهادینه کنیم، ابزارهای مالی و کاغذی که در بورس های دنیا بر روی نفت خام مطرح است و در ایران هم مجوزهای لازم برای آن اخذ شده است را فعال خواهیم کرد تا بورس نفت ایران همپای بورس های نفت منطقه قرار بگیرد.
نماینده شرکت نفت در بورس انرژی گفت: عرضه نفت ایران در بورس انرژی از سال ۹۷ به طور رسمی و عملیاتی کلید خورد و در ابتدا تعداد عرضه‌ها محدود بود چرا که نیازمند شناسایی دقیق نیاز متقاضیان بودیم. در انتهای سال ۹۷ بود که عرضه منظم نفت خام و میعانات گازی در رینگ بین المللی بورس انرژی در قانون بودجه سال ۹۸ کل کشور لحاظ و تبدیل به یک قانون لازم الاجرا شد؛ براساس این قانون باید نفت خام و میعانات گازی به طور ماهانه در رینگ بین المللی بورس انرژی عرضه شود.
تبیانیان با اعلام اینکه اردیبهشت ماه امسال شیوه نامه رسمی این عرضه در بورس انرژی از سوی وزیر نفت ابلاغ شد، افزود: ماهانه باید حدود دو میلیون بشکه نفت خام سبک، سنگین و میعانات گازی به صورت حداقلی در بورس عرضه شود. در همین راستا، تمام تلاش خود را معطوف کرده‌ایم تا این عرضه‌ها به شکل منظم انجام شود تا بازار و خریداران اطمینان یابند که دولت ایران و شرکت ملی نفت در عرضه نفت در بورس مصر است و این اقدام را به عنوان یک سیاست پایدار ادامه خواهد داد.
نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی اظهار داشت: براساس آئین نامه اجرایی، شرایط خاصی را برای خریداران در نظر گرفته‌ایم؛ نخست اینکه فروش نفت یا میعانات گازی در بورس انرژی بدون احراز صلاحیت خریداران انجام می‌شود؛ به این معنی که احراز صلاحیت خریداران از نظر فنی در دستور کار ما نیست و در صورتی که مشتری بتواند پیش پرداخت و تضامین مورد نیاز مالی را انجام شود، محدودیتی برای عرضه نفت به مشتری وجود ندارد.
وی تصریح کرد: برای مقاصد صادراتی محموله‌ها را نیز محدودیتی وجود ندارد، به جز صادرات نفت ایران به رژیم صهیونیستی که خط قرمز نظام جمهوری اسلامی ایران است.
وی با تاکید بر اینکه اطلاعات خریداران حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی نفت ایران کاملاً محرمانه باقی می‌ماند ادامه داد: البته تمامی اطلاعاتی معاملاتی در بورس انرژی محرمانه هستند اما با توجه به شرایط کنونی و همچنین برای بالا بردن ضریب اطمینان خریداران، طی هماهنگی که با سازمان بورس داشتیم، اطلاعات خریداران از سامانه‌های اطلاعاتی بورس خارج شده و شکل فیزیکی به خود می‌گیرد. به گفته تبیانیان، در راستای ایجاد جذابیت قیمتی، نرخ صادراتی نفت ایران به مقصد مدیترانه که ارزان‌ترین نرخ صادراتی برای محموله‌های نفتی ایران محسوب می‌شود را به عنوان پایه قیمتی قرار داده‌ایم و مشتریان بر اساس این قیمت پایه، قیمت مورد نظر خود را روی تابلو اعلام می‌کنند و در صورت موافقت با قیمت مطرح شده تخفیف مورد نظر اعمال می‌شود.

کد مطلب: 109802
 
Share/Save/Bookmark