میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۵
 
 
موسسه عربستانی درباره سیاست منطقه‌ای ولیعهد این کشور هشدار داد
بن سلمان ریشه بحران‌های سعودی

یک موسسه مطالعاتی سعودی نسبت به سیاستهای منطقه ای ولیعهد عربستان ابراز نگرانی کرده و تاکید دارد استمرار این روند بحران‌های بسیاری برای عربستان به همراه دارد.
«موسسه بین المللی مطالعات ایران» وابسته به خاندان پادشاهی سعودی طی یک گزارش محرمانه تصریح کرد: تداوم مشی فعلی در سیاست خارجی سعودی می تواند این کشور را با چالش های جدی در حوزه منطقه ای و بین المللی مواجه کند.
دکتر «محمد صفر السلمی» رئیس این موسسه مطالعاتی که در پوشش سازمان غیرانتفاعی مستقل نسبت به جمع آوری اطلاعات درباره ایران اقدام می کند در این گزارش تصریح کرده است که «محمد بن سلمان» باید در رویکردهای خود نسبت به ایران تجدید نظر کند. در این گزارش با تشریح ناکامی های سعودی در یمن، عراق و سوریه نسبت به شکل گیری احساس سرخوردگی و تحقیر در درون جامعه سعودی به دلیل صرف هزینه های هنگفت و ناکامی در تامین اهداف، احساس نگرانی شده و اعتبار خاندان سلمان و مشروعیت حاکمیت سعودی را در معرض لطمات جدی عنوان کرده است.
صفر السلمی در گزارش این مرکز که رتبه اول را در عربستان و رتبه نهم منطقه را در میان اندیشکده ها دارد، تاکید کرده که تداوم این شرایط می تواند اعتبار سعودی در کشورهای اسلامی را نیز به دلیل ضعف و شکست مستمر به شدت تضعیف کرده و ترکیه را جایگزین سعودی کند. در بخشی از این گزارش پیشنهاد شده است که با توجه به عدم پشتیبانی کافی آمریکا از سعودی و مصلحت سنجی و احتیاط این کشور در برابر ایران در حوادثی مانند ساقط شدن پهپاد فوق پیشرفته و انفجار نفت کش ها، سعودی باید تلاش کند تا به ایران نزدیک شده و با راه های به ظاهر دوستانه مانع افزایش نفوذ منطقه ای ایران شود.
خبر دیگر از یمن آنکه متجاوزان از گزینه جنگ اقتصادی علیه ملت یمن و سکوت سازمان ملل استفاده می‌کنند زیرا این سکوت به نفع خزانه این سازمان است. متجاوزان به یمن همچنان از گزینه جنگ اقتصادی علیه ملت یمن استفاده می‌کنند و در این زمینه از سکوت جامعه بین الملل بهره می‌برند. گفت: متجاوزان به یمن در کنار قتل و کشتار روزانه مردم بیگناه، جنگ اقتصادی را به عنوان جنگی کارآمدتر از جنگ نظامی پیش می‌برند. این جنایتکاران از هر فرصتی برای فشار وارد کردن به ملت یمن استفاده می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند با استفاده از سلاح گرسنگی، مردم یمن را به تسلیم و کرنش وادار کنند. یکی از اقدامات متجاوزان و در راس آن‌ها عربستان سعودی، کاهش ارزش ریال یمن بود که در این راه دست به هر کاری زدند. از جمله این امور، انتقال بانک مرکزی یمن از صنعا به عدن و چاپ بدون پشتوانه پول بود. این موضوع باعث کاهش شدید ارزش پول ملی یمن و سقوط عده زیادی از مردم این کشور به زیر خط فقر شد. متجاوزان همچنین ورود کشتی‌های حامل مواد غذایی و سوخت به یمن را تحت نظارت خود گرفتند تا برگ برنده‌ای در دست داشته باشند.
خبر دیگر آنکه ارتش و کمیته های مردمی یمن طی عملیاتی در شهر مرزی جیزان ۵ عنصر مزدور سعودی را به هلاکت رساندند. در این میان رزمایش مشترک " فرمانده غیور ۲۰۱۹" با حضور نیروهای زمینی عربستان و آمریکا روز یکشنبه در مرکز تمرین اصلی شهرک نظامی "ملک خالد" در شمال عربستان آغاز شد و این رزمایش به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت.

کد مطلب: 109901
 
Share/Save/Bookmark