میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۰
 
 
سوریه با بشار اسد ماندگار است
بشار اسد تنها یک رئیس جمهور نیست، او جبهه مقاومت را در خط مقدم نیز رهبری می‌کند. درد مشترک آمریکا و صهیونیست‌ها همین است که...

بشار اسد تنها یک رئیس جمهور نیست، او جبهه مقاومت را در خط مقدم نیز رهبری می‌کند. درد مشترک آمریکا و صهیونیست‌ها همین است که سوریه در محور جبهه مقاومت قرار دارد به همین خاطر بحرانی که به این کشور تحمیل شده برای سرنگونی دولت قانونی سوریه است تا بازوی جبهه مقاومت قطع شود. آمریکا برای سوریه برنامه‌های زیادی داشت که با ورود ایران و روسیه به هم خورد،‌اکنون اگر در فضای رسانه‌ای سعی دارد به دروغ از توافق ایران و روسیه بر سر کناره گیری اسد خبر بدهد، ضمن این که آروزهای دست نیافتنی خود را مطرح می‌کند،‌ در انتظار واکنش تهران و مسکو به این شایعات و دروغ پردازی‌ها است که البته از سوی هر دو طرف به اندازه کافی که متوجه بشوند پاسخ داده شده است. بشار اسد رئیس جمهور سوریه اکنون که بر تروریست های تکفیری برانداز پیروز شده چرا باید از ریاست جمهوری استعفا دهد؟!
رئیس جمهور سوریه می‌توانست پس از آن که تروریست‌های تفکیری وهابی وارد خاک این کشور شدند، سوریه را رها کند و برود و مردم کشورش را تنها بگذارد!
اگر بشار اسد چنین تصمیمی را اجرا کرده بود حتی از ایران و روسیه هم دیگر کاری بر نمی‌آمد چرا که سراسیمگی و سرگشتگی همراه با هرج و مرج داخلی سرعت عمل تروریست‌ها را افزایش می داد و در کمترین زمان ممکن سوریه به طور کامل به دست داعش می افتاد و کار تمام بود.
این که آینده سوریه و منطقه پس از استقرار داعش در این کشور چگونه رقم می خورد، روشن است، پس از سوریه نوبت عراق بود و سپس کشورهای دیگر و حتی ایران.
اکنون اخباری منتشر می‌شود که ایران و روسیه توافق کرده‌اند بشار اسد از ریاست جمهوری سوریه استعفا دهد و کناره گیری کند! چه دلیل و منطقی برای این تصمیم وجود دارد؟ چرا باید ایران و روسیه به این نتیجه رسیده باشند؟
ماهیت حمایت ایران و روسیه از سوریه حفظ تمامیت ارضی و دولت قانونی بشار اسد بود و اکنون که بحران فروکش کرده، باز هم بشار اسد است که می‌تواند سوریه را اداره کند و در این شرایط حتی زمان مناسبی برای برگزاری انتخابات در سوریه نیست. آغاز جنگ در سوریه با هدف سرنگونی دولت قانونی بشار اسد آغاز شد، چرا که دمشق در خط مقدم جبهه مقاومت قرار دارد و پل ارتباطی ایران با لبنان است. از سوی دیگر سوریه تنها کشور متحد بازمانده روسیه در منطقه است و از دست دادن بشار اسد، حکم از دست دادن سوریه را برای روسیه دارد. هم مقامات ایران و هم مقامات روسیه سیاست حمایت از بشار اسد را نمی‌توانند رها کنند، چرا که می دانند او در این شرایط جایگزینی ندارد و اگر به چنین تصمیمی برسند، در واقع سوریه را در سینی طلایی تقدیم آمریکا و اسرائیل کرده‌اند و همه هزینه های جانی و مالی که در سوریه کرده‌اند از بین خواهد رفت. جریان سازی های رسانه های غربی درباره توافق ایران و روسیه بر سر کناره گیری بشار اسد از ریاست جمهوری سوریه برای واکنش سنجی است، نوع واکنش مقامات و مسئولین دو کشور ایران و روسیه در این بازی رسانه‌ای نشان می دهد که تهران و مسکو تا چه اندازه از سوریه حمایت می‌کنند. حتی اگر ایران و روسیه هم بخواهند بشار اسد کناره گیری کند، چنین تصمیمی اشتباه بزرگ سیاسی این دو خواهد بود. اسد از حمایت‌های مردم سوریه بهره می برد و البته ارتش نیز از رئیس جمهور دفاع می‌کند و این بزرگترین امتیازی است که او دارد، اگر مردم و ارتش در جریان بحران تروریست‌های داعش از دولت خود حمایت نمی‌کردند، حتی با وجود حمایت های ایران و روسیه، بشار اسد نمی توانست مقاومت کند. در کنار حمایت مردم سوریه از بشار اسد، وفاداری ارتش این کشور را نیز نباید نادیده گرفت.
مسئله حمایت ایران و روسیه از دولت قانونی سوریه آنقدر روشن و دقیق است که با وجود تبلیغات رسانه‌ای گسترده نیازی به ورود مقامات ارشد دو کشور برای پاسخ دادن نیست، تنها کافی است سخنگوی وزارت خارجه یا سفیر و مسئولی از دو کشور در این زمینه اظهار نظر کنند و بر روی شایعه توافق ایران و روسیه برای کناره گیری اسد خط بطلان بکشند. سفر چندی پیش محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به سوریه و دیدار او با بشار اسد، یک نشانه از حمایت جمهوری اسلامی از دولت قانونی سوریه است. دستیار رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل نیز شایعه توافق ایران و روسیه بر سر استعفای بشار اسد را دروغ بزرگ نامید. حسین امیرعبداللهیان، اظهار داشت که بشار اسد رئیس جمهور قانونی سوریه و رهبر مبارزه با تروریسم تکفیری در جهان عرب است.تهران از حاکمیت، وحدت ملی و تمامیت ارضی سوریه قویا حمایت می‌کند.
با توجه به حمایت قاطع دو کشور ایران و روسیه از بشار اسد، آمریکا، رژیم صهیونیستی و سعودی ها، از رویای کاذب خود بیرون بیایند چرا که اگر قرار بود بشار اسد برکنار شود، ۸ سال مقاومت نمی کرد و در کنار آن، روسیه و ایران نیز هزینه نمی کردن.

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 113807
 
Share/Save/Bookmark