میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۳۲
 
 
طی ارسال نامه‌ای به کمیسر عالی حقوق بشرسازمان ملل مطرح شد؛
درخواست جهانی برای آزادی شیخ زکزاکی
درخواست جهانی برای آزادی شیخ زکزاکی
 

 دبیرکل بنیاد خیریه بین‌المللی پزشکان مسلمان و محب اهل‌بیت(ع) با ارسال نامه‌ای به «زید رعد الحسین» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، فراهم آوردن شرایط آزادی و تحت درمان قرار گرفتن «شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعیان نیجریه را خواستار شد.
در این بیانیه آمده است اینجانب به نمایندگی از بنیاد خیریه بین‌المللی پزشکان مسلمان به استحضار می‏رسانم که در روزهای اخیر اخباری نگران کننده مبنی بر وخامت شدید حال شیخ «ابراهیم زکزاکی» روحانی محبوب و رهبر شیعیان نیجریه منتشر شده است. بنابر این اخبار، وی بسختی تکلم می‌کند و بخش هایی از بدن او نیز از کار افتاده است. یکی از پزشکان که به شیخ زکزاکی دسترسی یافته است احتمال می‌دهد که او در زندان دچار سکته مغزی شده باشد.همچنین اعضای جنبش اسلامی نیجریه که شیخ زکزاکی رهبر آن است، با صدور بیانیه‌ای اعلام نموده که یک دست و یک چشم شیخ ابراهیم زکزاکی از کار افتاده و با توجه به عدم مراقبت پزشکی از او، یک چشم دیگر شیخ زکزاکی هم ضعیف شده است.
لازم به ذکر است که رهبر شیعیان نیجریه و همسر وی بیش از دو سال است که به شکلی وحشیانه و پس از حمله ارتش نیجریه به خانه آنان و کشتار جمعی از مسلمانان شیعه، به صورت غیرقانونی بازداشت و تحت حصر قرار داشته اند. این در حالی است که دادگاه عالی نیجریه حکم آزادی شیخ زکزاکی را صادر نموده است ولیکن دولت نیجریه همچنان از آزادی ایشان سر باز می‌زند. لذا با توجه به وضعیت اضطراری این روحانی سرشناس و ضرورت معالجه فوری ایشان، از آن سازمان محترم تقاضا داریم اقدامی فوری در جهت تماس با دولت نیجریه و فراهم آوردن شرایط آزادی و تحت درمان قرار گرفتن شیخ زکزاکی اتخاذ نماید. بنیاد خیریه بین‌المللی پزشکان مسلمان با توجه به رسالت انسانی خود آمادگی دارد در صورت فراهم شدن شرایط در اسرع وقت هیئتی را برای معالجه شیخ زکزاکی به نیجریه اعزام نماید.
بدیهی است هرگونه خطری که متوجه سلامتی این روحانی برجسته مسلمان گردد مسئولیت آن در وهله اول متوجه دولت نیجریه خواهد بود. پاسخ عاجل شما و اعلام نتیجه اقدامات موجب نهایت تشکر خواهد بود. لازم به ذکر است دختر شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه از حمله نیروهای پلیس به تظاهرات‌کنندگان برای آزادی شیخ خبر داد. بنابر اعلام دختر شیخ ابراهیم زکزاکی، تظاهرات‌کنندگان روز سه‌شنبه به منظور درخواست برای آزادی شیخ راهپیمایی کرده بودند که نیروهای پلیس نیجریه به آنها حمله‌ور شدند.
براساس این گزارش، نیروهای نیجریه به سمت تظاهرات‌کنندگان تیراندازی کرده و از گاز اشک‌آور استفاده کردند ولی از تعداد زخمی‌شدگان خبری در دسترس نیست. دختر شیخ زکزاکی در عین حال از زخمی شدن یک نفر با نام شیخ قاسم عمر سوکوتو خبر داد. وی همچنین از دستگیری بیش از صد نفر از جمله ۵۹ زن و ۵۲ مرد خبر داد ولی به گفته وی هنوز خبری از شهادت کسی منتشر نشده است. دختر شیخ زکزاکی در پایان اظهار داشت: خدا را شکر مردم اینقدر استقامت کردند تا اینکه نیروهای پلیس پا به فرار گذاشته و خودروهایشان را جا گذاشتند. پلیس همچنین نسبت به کشیدن چادر خانم‌ها مبادرت نمود.

کد مطلب: 102692
 
Share/Save/Bookmark