میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۱
 
 
۱۵ نفر در سانحه هواپیمای باربری جان باختند
دوباره سقوط
دوباره سقوط
 

یک فروند هواپیمای باربری متعلق به نیروی هوایی ارتش کشورمان در ساعت ۸:۳۰ صبح دیروز در منطقه زیبادشت البرز دچار سانحه شد.
این هواپیمای باربری حامل بار گوشت بود که به سمت فرودگاه پیام در حال پرواز بود و در شهرک مسکونی زیبادشت سقوط کرد.
پیرحسین کولیوند رئیس اوژانس کشور درباره این حادثه گفت: ۱۰ این هواپیما ۱۶ پرسنل داشته و با ساختمانی خالی از سکنه برخورد کرده است. همچنین مهدی مهرور مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز از پیدا شدن جعبه سیاه هواپیمای حادثه دیده در زیبادشت البرز خبر داد.

انتقال ۱۵ جسد هواپیمای ارتش به پزشکی قانونی استان البرز
مدیر ستاد مدیریت بحران سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: همه ۱۵ جسد یافته شده از هواپیما دبه پزشکی قانونی استان البرز منتقل شدند. مهرداد علی بخشی اظهار داشت: از ۱۶ سرنشین هواپیما، یک نفر زنده ماند و ۱۵ نفر جان خود را از دست دادند. از ۱۵ جسد منتقل شده به پزشکی قانونی استان البرز، ۱۰ نفر شناسایی شدند و ۵ نفر نیز در حال شناسایی هستند.
گفتنی است در بین ۱۰ جسد شناسایی شده، یک زن حضور دارد.
اسامی اجساد شناسایی شده به شرح زیر است: ۱- غفور قجاوند ۲- محمد باقر ندری ۳- جواد سلیمانی ۴- محمد عبدلی ۵- عزیراله علیزاده ۶- سعید قاسمی ۷- فریدون شیخی ۸- شاکر آجرلو ۹- مریم زارعی نژاد ۱۰- علی افروغ.
اسامی زیر از سرنشینان هواپیما بودند که کار تشخیص هویت آن‌ها ادامه دارد: محمدرضا طاهری، مصطفی محمودی، جواد مرادی، حمیدرضا لطفیان و داوود ذوالفقاری. گفتنی است فرشاد مهدوی‌نژاد، در این سقوط زنده ماند و به مراکز درمانی اعزام شد.

جان‌باختگان سانحه هواپیما شهدای راه خدمت هستند
سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران درخصوص سانحه رخ داده برای هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ نهاجا، با بیان اینکه این هواپیما در جریان انجام ماموریت مردمیاری دچار این سانحه شده است، اظهار داشت: این برای اولین‌بار نبوده که چنین ماموریتی انجام می‌شد و بارها ما شاهد انجام ماموریت‌های از این دست چه در داخل کشور و چه در خارج برای کمک به دیگر مسلمانان بوده ایم.
امیر شاهین تقی‌خانی با بیان اینکه همزمان با انجام این ماموریت، کار آموزش نیروها نیز انجام می‌شده است، موضوع در اجاره بودن هواپیمای فوق را رد کرد و گفت که این هواپیما در ماموریت سازمانی به سر می‌برده است. وی تصریح کرد: افراد جان باخته در این حادثه قطعا شهدای راه خدمت به مردم بودند و انشاالله بزودی مراسم باشکوهی برای تشییع این عزیزان برپا خواهد شد.
سخنگوی ارتش همچنین از همه رسانه‌ها خواست برای جلوگیری از ایجاد شبهه و شایعه، از نشر هرگونه اظهارنظر غیرکارشناسی و گمانه‌زنی خودداری کنند.
امیر تقی‌خانی با بیان اینکه گاها اعلام دقیق علل حوادث این چنینی ممکن است تا یکی دو سال هم طول بکشد، گفت: تیم‌های تخصصی از ارتش جمهوری اسلامی ایران در حال بررسی این موضوع هستند و قطعا نتایج دقیق نهایی را به اطلاع مردم عزیز خواهند رساند. 

ورود سازمان قضایی نیروهای مسلح به سانحه مرگبار هواپیما
فرجالله افشار رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح البرز گفت: گروهی به سرپرستی بازپرس شعبه دوم دادسرای نظامی استان به محل فرودگاه فتح اعزام و در حال بررسی دقیق صحنه حادثه هستند.

بار گوشت امحا می‌شود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز از امحای گوشت‌های خارج شده از هواپیمای سقوط کرده در زیبادشت البرز خبر داد.
سیدمجید موسوی اظهار داشت: هماهنگی لازم انجام شد تا با همکاران دامپزشکی لاشه‌های گوشت خارج شده از هواپیما به وسیله کامیون به منطقه مخصوص منتقل و امحا شود. وی افزود: فعلا میزان این گوشت‌ها اعلام شده که ۳۰ تن است و باید مدارک مورد نظر از مبدا نیز چک شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با بیان اینکه این گوشت‌ها اصلا قابلیت مصرف ندارند، بیان کرد: این گوشت از مبدا محل سقوط هواپیما تا محل امحا توسط کارشناسان مشایعت می‌شود و دامپزشکی در این زمینه نظارت می‌کند. 

پیام تسلیت فرمانده کل ارتش
امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران درپی حادثه هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ و شهادت جمعی از کارکنان نیروی هوایی ارتش، پیامی صادر کرد.
متن پیام بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ فَمِنهُم مَن قَضى نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا
مردان مرد دیگری از یادگاران دفاع مقدس و مدافعان حرم، در آخرین پرواز به قافله نورانی شهیدان پیوستند و ما را در فراق دلاوری هایشان داغدار کردند. دلیرمردانی که از اولین روزهای پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، با دل‌های مملو از ایمان و سر‌های پر شور عاشورایی ده‌ها بار معجزه وار مرگ را مغلوب کردند و سرانجام در راه خدمت به هموطنان عزیز در عملیات مردم یاری، خلعت پرافتخار شهادت را پوشیدند و به جوار قرب الهی پرواز کردند.
اینجانب با نهایت اندوه از دست رفتن این عزیزان، پرواز آسمانی آن‌ها را به خانواده‌های معظم و همرزمان عزیزم در نیروی هوایی و آحاد ملت قدر شناس ایران تبریک و تسلیت عرض می‌کنم و از درگاه خداوند بزرگ برای ایشان علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت می‌نمایم.

کد مطلب: 107598
 
Share/Save/Bookmark