میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۵
 
 
معترضان فرانسوی «پنجمین شنبه سیاه» را برگزار کردند
فرانسه آرایش جنگی گرفت
فرانسه آرایش جنگی گرفت
 

در پنجمین هفته متوالی از اعتراضات مردمی به نظام سرمایه‌داری در فرانسه شهرهای این کشور به ویژه پاریس بار دیگر آرایش جنگی به خود گرفت که معترضان و نیروهای امنیتی دو سوی این جبهه را تشکیل داده که در تقابل میان طرفین صدها نفر زخمی و بازداشت شدند.
معترضان فرانسوی برای پنجمین هفته متوالی به خیابان‌های پاریس آمدند تا اعتراض خود را به سیاست‌های دولت فرانسه و نظام سرمایه‌داری اعلام کنند.
طبق اعلام سازمان‌دهندگان، تظاهرات این هفته برای بر قراری عدالت اجتماعی و میزان مالیات‌ها به منظور تحقق دموکراسی حقیقی برگزار ‌شد. بنابر اعلام مقامات، شمار نیروهای پلیس حدود هشت هزار نفر و تعداد خودروهای زرهی مستقر در پاریس هم ۱۴ دستگاه اعلام شد. منابع خبری اعلام کردند که ۱۵ نهاد چپ گرای فرانسوی فرانسوی فراخوان برگزاری تظاهرات را داده بودند.در پاریس نیز خیابان شانزه لیزه محل اصلی تجمعات مردمی هر چند بعید است به دلیل خشونت‌های پلیس محل تظاهرات فقط به این خیابان ختم شود.
به گفته وزارت کشور فرانسه ۷۰ هزار نیروی پلیس ضد شورش و گردان‌هایی از ژاندارمری به همراه آخرین تجهیزات پیشرفته جنگ‌های شهری از جمله خودروهای زرهی و نفرها برای پنجمین شنبه سیاه در فرانسه سنگربندی کرده‌اند.
تظاهرات در حالی انجام می‌شود که دولتمردان و سیاسیون هم حزبی دولت از معترضین خواسته بودند دیگر تظاهرات نکنند.تمامی مغازه‌ها، فروشگاه‌های بزرگ برندها، مراکز فرهنگی، تفریحی و تجاری و موزه‌ها و اماکن توریستی و ایستگاه‌های مترو به ویژه در پاریس تعطیل بود. اعضای جنبش ضد سرمایه‌داری در شبکه‌های اجتماعی گام پنجم در مبارزه با سیاست‌های دولت فرانسه را با عنوان "کیش و مات" نامیده و بار دیگر خواستار استعفای امانوئل ماکرون شده‌اند. در نخستین ساعت حضور معترضان سیاست‌های دولت فرانسه در خیابان شانزه لیزه دست‌کم ۵۸ نفر بازداشت شدند.
خبر دیگر آنکه نشریه فرانسوی لیبراسیون نوشت حدود بیست روزنامه‌نگار قصد دارند از پلیس فرانسه به علت رفتار خشونت‌باری که در تظاهرات اعتراض‌آمیز هفته‌های اخیر با آنها شده است، شکایت کنند.
این روزنامه‌نگاران که دو تن از آنها برای لیبراسیون کار می‌کنند، اعلام کرده‌اند در تظاهراتی که در اعتراض به نظام سرمایه‌داری در هشتم دسامبر برگزار شد، نیروهای پلیس فرانسه رفتار خشونت‌آمیزی با آنها داشته و وسایل حفاظتی آنها را ضبط کرده‌اند. ژرمی آسو وکیل مدافع این روزنامه‌نگاران در نامه‌ای که برای وزارت کشور فرانسه، دادستانی و اداره پلیس پاریس ارسال شد اعلام کرد شواهد دال بر رفتار خشونت‌آمیز پلیس با معترضان که از نقاط مختلف فرانسه دریافت شده، متعدد است. موارد رفتار ناشایست پلیس با معترضان و جراحاتی که تظاهرکنندگان به علت برخوردهای پلیس داشته‌اند شدیدتر از آن است که بتوان توجیهی برای آن پیدا کرد. در این نامه خطاب به مسئولان نهادهای یادشده تاکید شده است:" وظیفه شماست که به نیروهای پلیس خود دستور دهید در تظاهرات و تجمعات اعتراض‌آمیز از ضبط ابزار و وسایل حفاظتی روزنامه‌نگاران از قبیل عینک و ماسک ضدگاز که برای حرفه آنها اجتناب‌ناپذیر است خودداری کنند."

جلیقه زردها در تل‌آویو
در این میان هزاران اسرائیلی در شهرهای تل‌آویو و قدس در اعتراض به افزایش قریب‌الوقوع قیمت کالاها با پوشیدن جلیقه‌های زرد در الگوگیری از جنبش اعتراضی فرانسه تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان اسرائیلی همانند جنبش اعتراضی در فرانسه با پوشیدن جلیقه‌های زرد در شهرهای تل‌آویو و قدس علیه افزایش قریب‌الوقوع قیمت کالاها تظاهرات کردند و یکی از بزرگترین خیابان‌های تل‌آویو را بستند. یکی از هماهنگ‌کنندگان این تظاهرات اعلام کرد که در تظاهرات آتی که طی روزهای آینده برگزار می‌شود ده‌ها هزار تن شرکت خواهند کرد. هماهنگ‌کنندگان این تظاهرات اعلام کردند که اهداف کنونی تظاهرات مقابله با افزایش قیمت برق و آب و مواد غذایی است. آن‌ها از دولت خواستند موضوع افزایش قیمت‌ها را در جلسه روز یکشنبه مورد بررسی قرار داده و قبل از اینکه تظاهرات شهروندان گسترش یابد، چاره‌ای برای حل این موضوع بیندیشد.
تظاهرکنندگان تاکید کردند که اعتراضات‌شان مردمی و غیرسیاسی است و با تلاش برخی از مسئولان سیاسی برای بهره‌برداری از این تظاهرات مثل یائیر لاپید، رهبر حزب "آینده‌ای هست" که با پوشیدن جلیقه زرد همبستگی خود را با تظاهرکنندگان اعلام کرده بود، مخالف هستند. سازمان برق اراضی اشغالی طی روزهای گذشته اعلام کرده بود که قیمت برق را حدود هشت درصد افزایش خواهد داد. سازمان آب نیز گفته که قصد دارد قیمت‌ها را حدود چهار درصد افزایش دهد. همچنین شرکت‌های بزرگ مواد غذایی در اسرائیل از تصمیم خود برای افزایش قیمت مواد غذایی اصلی خبر دادند.

کد مطلب: 107192
 
Share/Save/Bookmark