میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۷
 
 
عملیاتی ویژه
یمن به عنوان سرزمینی که طی ۵ سال اخیر تحت شدیدترین حملات ائتلاف آمریکایی – سعودی بوده و به اذعان نهادهای بین‌المللی...

یمن به عنوان سرزمینی که طی ۵ سال اخیر تحت شدیدترین حملات ائتلاف آمریکایی – سعودی بوده و به اذعان نهادهای بین‌المللی این ائتلاف جز کشتار و ویرانی کارکرد دیگری نداشته، این روزها از اصلی‌ترین محورهای پردازش‌های رسانه‌ای جهان شده است. سعودی با به شهادت رساندن برخی فرماندهان یمنی و تشدید حملات در حالی به دنبال ادعای برتری در جنگ بود که عملیاتی مهم از سوی مقاومت یمن تمام این معادلات را بر همز زد. رتش یمن دیروز بزرگترین عملیات پهپادی تاریخ خود را با بمباران بزرگترین منبع ذخایر استراتژیک نفتی عربستان سعودی به اجرا درآورد که طی آن، ۱۰ فروند پهپاد مسلح یمنی، این هدف منحصر به‌فرد را در عمق ۱۲۰۰ کیلومتری خاک سعودی به آتش کشیدند که بر این اساس، وسعت، حجم و برد این حملات، تحول شگرفی در طول جنگ یمن به شمار می‌آید.
این عملات در حالی صورت گرفت که بسیاری آن را عملیاتی نادر می‌دانند که می‌توانند بر سرنوشت معادلات منطقه تاثیر بسیاری داشته باشد. نخستین محور مهم آن است که هدف این عملیات، در عمق ۱۲۰۰ کیلومتری خاک سعودی از مرز یمن واقع شده است که چنین بردی در عملیات‌های پهپادی یمن علیه اهداف سعودی بی‌نظیر است و عملیات‌های قبلی ارتش یمن، صدها کیلومتر کمتر از این اهداف قرار داشته است. نکته دیگر آنکه منطقه‌ای که چاه‌های نفت و پالایشگاه سعودی الشیبه در آن قرار گرفته، در ۱۰ کیلومتری مرز امارات متحده عربی قرار دارد و به نوعی یمن به امارات نیز هشدار می‌دهد که اگر به سیاست تجزیه یمن ادامه دهد سرنوشتی همچون سعودی در انتظار آن خواهد بود.
نکته بسیار مهمی که در این تحولات باید مورد توجه داشت آن است که اعزام همزمان ۱۰ فروند پهپاد که به معنای عبور آنها از عرض جغرافیای پهناور عربستان است بدین معناست که سامانه‌های پدافندی فوق پیشرفته سعودی که با هزینه‌کرد گزاف آل سعود از غربی‌ها خریداری و نصب شده است در مقابل پهپادهای ساده و بعضاً دست‌ساز رزمندگان یمنی، کاملاً ناکارآمد و فلج است و نتوانسته حتی یک فروند از این ۱۰ پهپاد را در طول بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر و طی مدت‌زمان طولانی عبور آنها بر فراز خاک این کشور، رصد کرده و مورد هدف قرار دهد. در اصل سعودی که ادعای برتری سیستم دفاعی را سر می‌داد باردیگر در برابر مقاومت یمن ناتوان ماند چنانکه گنبد آهنین صهیونیست‌ها در برابر مقاومت فلسطین ناتوان بوده است. به عبارتی این وضعیت را می‌توان شکست سیستم موشکی و دفاعی آمریکا و صهیونیست‌ها دانست که پیامدهای سنگینی برای آنها به همراه خواهد داشت چنانکه حتی متحدان نزدیک آمریکا نیز به سمت سایر سیستم‌های راداری به جز آمریکا روی آورده‌اند که خرید اس ۴۰۰ از سوی ترکیه نمودی از این وضعیت است.
به هر تقدیر عملیات پهپادی یمنی‌ها را می‌تواند فاز جدید چینش معادلات یمن و منطقه دانست که شکستی بزرگ برای ائتلاف آمریکایی- سعودی قلمداد می‌شود در حالی که قدرت و یکپارچگی مقاومت یمنی را بر همگان آشکار می‌کند. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 110396
 
Share/Save/Bookmark