میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۱
 
 
رئیس قوه قضاییه:
آمریکا به همان حقوق بشر مورد ادعای خود هم پایبند نیست

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم تعامل گسترده با جهان، ایجاد رابطه با دنیا را امری لازم برای انزوای استکبار دانست و گفت: تعامل با دنیا در چارچوب حکمت، عزت و مصلحت هیچ منافاتی با ایستادگی در برابر سلطه‌طلبی‌ها ندارد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به برگزاری مراسم تنفیذ و تحلیف ریاست جمهوری تصریح کرد: برخلاف تصور برخی افراد، تنفیذ و تحلیف مراسمی صوری و تشریفاتی نیست. تنفیذ که در واقع امضای حکم ریاست جمهوری اسلامی است در اصل ۱۱۰ قانون اساسی از وظایف رهبری نظام برشمرده شده است و ادعای اینکه این امضا صورت تشریفاتی دارد برخلاف ظاهر قانون اساسی است. وی با بیان اینکه امضای مقام معظم رهبری نسبت به حکم رئیس‌جمهور، دخیل در حصول نتیجه است، این امضا را امری وضعی (در مقابل تکلیفی) توصیف کرد و افزود: مشروعیت نظام به امضا و تأیید، ولی فقیه است.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه اگر چنین امضایی نباشد نظام ولایت فقیه و نظام قانون اساسی محقق نشده است، به موضوع تحلیف اشاره کرد و گفت: تحلیف در واقع سوگند نزد حق تعالی برای تأکید بر انجام اموری است که از مهمات امور و مسئولیت‌های عظیمی است که بر عهده رئیس‌جمهور قرار دارد.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در مراسم تنفیذ، مطالبی را بیان کردند که در واقع این مطالب نقشه راه رئیس‌جمهور و همکارانشان و بلکه همه قوا و دستگاه‌ها به شمار می‌آید. یکی از این مطالب، مسئله توجه به اقتصاد و معیشت مردم و نکته دیگر تعامل گسترده با دنیا است.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نباید اجازه دهیم مسائل حاشیه‌ای، ما را از عمل به این فرمایش‌ها دور کند، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب همواره در جلسات خصوصی و عمومی بر لزوم تعامل گسترده با کشور‌های جهان تأکید کرده و تذکر داده اند که دنیا فقط آمریکا نیست.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به ۱۴ مرداد روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی تصریح کرد: امروز مسئله حقوق بشر به عنوان یک اهرم فشار علیه کشور‌های مستقل خصوصاً ایران به کار برده می‌شود.
رئیس قوه قضاییه افزود: غربی‌ها دانشگاه‌ها و محافل آکادمیک را به مباحث نظری حقوق بشر مشغول می‌کنند، اما در عمل به همان حقوق بشر و کرامت انسانی مورد ادعای خود هم پایبند نیستند.
وی با بیان اینکه ملت ما همواره در مقابل این سلطه‌طلبی‌ها ایستاده است تصریح کرد: متأسفانه برخی افراد و روزنامه‌نگاران که سر در آخور کشور‌های سلطه دارند ادعا می‌کنند که مسئولان قضایی جمهوری اسلامی با حقوق بشر غربی مخالفند، اما احکام عرب جاهلی را می‌پذیرند. این ادعا‌های مضحک و عجیب در واقع حمله به احکام اسلام است.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی اظهار کرد: مواضع ما در بحث حقوق بشر و در التزام به احکام اسلامی کاملاً روشن و قابل دفاع است. رئیس قوه قضاییه با گرامیداشت ۱۷ مرداد روز خبرنگار، تصریح کرد: گاهی شنیده می‌شود که خبرنگاران به دلیل برخی برخورد‌های قضایی از قوه قضاییه گلایه دارند. این در حالی است که برخورد‌های قضات و قوه قضاییه در چارچوب قانون است.

کد مطلب: 100397
 
Share/Save/Bookmark