میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۰
 
 
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد
ابهام در زمان ارز تک‌نرخی
ابهام در زمان ارز تک‌نرخی
 

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه به تدریج در حال حرکت به سمت یکسان‌سازی نرخ ارز هستیم، گفت: البته پیش از این اشاره کردم که این اقدام، در اوایل دولت دوازدهم صورت می‌گیرد؛ پس هنوز خیلی فرصت داریم.
ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه مراسم آغاز اجرای دو برنامه اشتغال در مورد آخرین وضعیت رتبه‌بندی نظام بانکی گفت: بانک مرکزی دو طرح را در رابطه با رتبه‌بندی بانک‌ها دارد که یک طرح، در درون بانک مرکزی است که نتایج آن به بیرون اعلام نمی‌شود و عمق بازرسی و نظارت بانک مرکزی بر آن بانک، براساس طرح اعلام شده قبلی است.
وی افزود: همچنین در طرح دیگری که از سوی شرکت رتبه‌بندی ایران در حال انجام است، بانک‌ها با تکیه بر صورت‌های مالی و نسبت‌هایی که از آن برداشت می‌شود؛ رتبه‌بندی می‌شوند که نتایج آن تا پایان مهرماه اعلام می‌شود؛ به نحوی که بانک‌ها از نظر نسبت‌های دارایی - بدهی، مدیریت منابع و سایر ویژگی‌ها تحت بررسی قرار گرفته و در نهایت، ترکیب همه این شاخص‌ها با هم، درآمیخته شده و شاخص کلی ایجاد می‌شود که به نسبت آن، رتبه بانک‌ها اعلام خواهد شد.
سیف در مورد زمان یکسان‌سازی نرخ ارز با توجه به اقدامات اخیری همچون حذف ارز مسافرتی و افزایش نرخ مبادله‌ای گفت: به تدریج در حال حرکت به سمت یکسان‌سازی نرخ ارز هستیم؛ البته من اشاره کردم که این اقدام، در اوایل دولت دوازدهم صورت می‌گیرد؛ پس هنوز خیلی فرصت داریم.
وی در مورد نرخ سود سپرده‌های صندوق سرمایه‌گذاری بانک‌ها نیز گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری، نهادهای فعال در بازار سرمایه هستند و بانک‌ها از این ابزار استفاده می‌کنند؛ ولی چون در پرتفوی خود، دارایی‌هایی دارند که بازدهی بالاتری دارد، ممکن است بتوانند نرخ سود بالاتری بپردازند؛ ولی آنچه که مسلم است، آن میزان از منابع صندوق‌های سرمایه‌گذاری که در بانک سپرده‌گذاری می‌شود؛ باید از دستورالعمل بانک مرکزی تبعیت کند. نرخ سود تسهیلات به مرور کاهش می‌یابد.
سیف گفت: تقدم بعدی بانک مرکزی در پرداخت سپرده سپرده‌گذاران کاسپین، منوط به بررسی دقیق‌تر دارایی‌هایی است که این موسسات داشته‌اند و باید بررسی مکفی از حجم دقیق منابع و دارایی‌ها صورت گیرد؛ این بررسی است که به ما می‌گوید چه وضعیتی را در پرداخت پیگیری کنیم؛ این در حالی است که خوشبختانه مرجع قضایی در این رابطه فعال است و کار از سوی آن، در حال پیگیری است؛ ضمن اینکه هماهنگی لازم از سوی بانک مرکزی با مرجع قضایی در حال انجام است.
وی در مورد اجرای نرخ سود مصوب بانک مرکزی از سوی نظام بانکی، گفت: به نظر می‌رسد که در باره عدم رعایت نرخ‌های مصوب سود در نظام بانکی، خیلی بزرگنمایی می‌شود؛ اما تا روز ۵ شنبه هفته گذشته، بیش از هزار شعبه بانکی از سوی بانک مرکزی مورد بازرسی قرار گرفت و خوشبختانه عملکردها نشان می‌دهد که به جز موارد محدود، نرخ‌های سود بانکی به صورت دقیق در بانک‌ها رعایت می‌شود.
سیف گفت: مواردی هم داشتیم که منجر به عزل رئیس شعبه شده است و بانک مرکزی در این رابطه، بسیار مصمم است و خوشبختانه بانک‌ها نیز همراهی خوبی دارند و به نظر می‌رسد که اجرای این بخشنامه، نتایج مثبتی به همراه دارد.

تاثیر یکسان‌سازی نرخ ارز بر ارزش پول ملی
عضو سابق اتاق بازرگانی ایران معتقد است یکسان سازی نرخ ارز، تقویت ارزهای خارجی و کاهش ارزش پول ملی را به همراه خوهد داشت اما چاره‌ای نداریم جز اینکه در مسیر واقعی سازی نرخ ارز حرکت کنیم.
جهابنخش سنجابی شیرازی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره دستورالعمل جدید بانک مرکزی مبنی بر حذف ارز مسافرتی و تاثیر آن در بازار اظهار کرد: آنچه اعلام شده بیشتر مبین این نکته است که این اقدام بیشتر در راستای یکسان‌سازی نرخ ارز است. وی ادامه داد: اما به نظر می‌رسد این سیاست کارکرد دیگری هم داشته باشد. با توجه به اختلافی که بین ارز دولتی و ارز آزاد وجود دارد دولت به دنبال جلوگیری از خروج بیشتر ارز از کشور است.
این کارشناس اقتصادی افزود: این اقدام عملا با توجه به مسافرت‌هایی که به ویژه در سه ماهه تابستان وجود دارد دورخیزی برای یکسان‌سازی و تثبیت نرخ ارز است. از طرف دیگر این سیاست می‌تواند اقدامی پیشگیرانه برای خروج ارز با قیمت رسمی برای مصارف غیرضروری از کشور باشد.
سنجابی شیرازی درباره اینکه پس از حذف ارز مسافرتی برای یکسان‌سازی نرخ ارز باید چه اقداماتی صورت گیرد؟ گفت:‌ به نظر می‌رسد در گام بعدی دو اقدام دیگر باید انجام شود. یکی پر کردن فاصله نرخ ارز دولتی و ارز آزاد است، چون تا زمانی که این شکاف وجود داشته باشد مانعی جدی برای رسیدن به هدف یکسان‌سازی نرخ ارز است و اقدام دیگر با یک فاصله زمانی، واقعی کردن نرخ ارز است. وی ادامه داد: آنچه مسلم است قیمتی که به عنوان نرخ ارز دولتی اعلام می‌شود با واقعیت‌های بازار هم خوانی ندارد اما یقینا چاره‌ای نداریم جز اینکه به سمت واقعی‌سازی نرخ ارز برویم که البته تقویت ارزهای خارجی و کاهش ارزش پول ملی را به همراه خواهد داشت.

کد مطلب: 100991
 
Share/Save/Bookmark