میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۳
 
 
جنگ تعرفه‌ای آمریکا و اروپا بالا گرفت
باج‌خواهی پلیس بد از پلیس خوب
باج‌خواهی پلیس بد از پلیس خوب
 

آمریکا و اروپا در حالی همواره به عنوان پلیس بد و خوب در صحنه جهانی ایفای نقش کرده‌اند که این روزها آمریکا برای رسیدن به منافع اقتصادی و سیاسی به این متحد دیرینه نیز رحم نکرده و با بالا بردن تعرفه‌های تجاری به دنبال باج‌خواهی اروپاست.
آمریکا که اروپا را مولفه‌ای برای رسیدن به اهداف منطقه‌ای و جهانی می‌بیند و از طرفی از نیازهای اروپا به اقتصادش آگاه است از این ضعف‌ها و البته ناتوانی دفاعی اروپا برای باج گیری از این کشورها بهره می‌گیرد. این روزها آمریکا به دنبال آن است که اروپا در صحنه اقتصادی امتیازاتی برای آمریکا قرار دهد و از سوی دیگر در صحنه جهانی نیز با آمریکا در قبال روسیه، چین، کره شمالی و البته توان موشکی و منطقه‌ای ایران همراهی کند چنانکه سران امریکا بارها اعلام کرده‌اند اروپا باید برای حفظ برجام مقابله با توان موشکی و قدرت منطقه‌ای ایران را اجرا سازد. آمریکایی که خود پلیس بد بوده و اروپا را در قالب پلیس خوب برای گرفتن امتیاز از جهانیان قرار داده اکنون باج‌خواهی از این متحد دیرینه را آغاز کرده که در قالب تعرفه‌های واردات صورت می‌کیرد.
وزیر خارجه آلمان در انتقاد از تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر افزایش تعرفه گمرکی در ارتباط با کشورهای اروپایی گفت که رقم موردنظر وی به هیچ‌وجه قابل پذیرش نیست. زیگمار گابریل در واکنش به موضع‌گیری اخیر دونالد ترامپ مبنی بر افزایش تعرفه گمرکی بر کالاهای خارجی، ضمن ابراز نگرانی از چنین اقدامی خواستار پاسخی قاطع اروپا در تجارت فولاد و آلومینیوم شد. گابریل در این مورد به روزنامه آلمانی«ولت» گفت: «واشنگتن نباید درباره (پاسخ قاطع) هیچ تردیدی نداشته باشد.» گابریل گفت: «چنین وضعیتی در روابط بازرگانی نه به نفع آمریکاست و نه اروپا. به همین دلیل امیدوارم که ترامپ در این مورد تجدید‌نظر کند. ما باید همه تلاش خود را به کار بگیریم که از تنش در روابط بازرگانی جهان جلوگیری کنیم.»
همچنین صدراعظم اتریش تصمیم ترامپ برای قراردادن تعرفه‌های گمرکی روی آهن و فولاد را یک پیام غلط دانسته و خواستار اقدامات متقابل سخت از طرف اتحادیه اروپا شد. "سباستین کورس"، صدر اعظم اتریش در واکنش به تصمیم آمریکا برای قراردادن تعرفه‌های گمرکی روی فولاد و آلومینیم خواستار اقدامات متقابل سختگیرانه در برابر آمریکا شده و گفت: من انتظار پاسخ قاطعی را از طرف اروپا دارم. اتحادیه اروپا به شدت از این تصمیم ترامپ عصبانی است. "یان کلود یونکر"، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در واکنش به این اظهارات ترامپ گفت: ما بیکار نخواهیم نشست تا ببینیم چگونه صنعت ما از طریق اقدامات غیر منصفانه آسیب دیده و هزاران جایگاه شغلی در اروپا در معرض خطر قرار گیرد. سسیلیا مالمستروم، کمیسر بازرگانی اتحادیه اروپا گفت که افزون بر این اقدامات، اتحادیه اروپا احتمالا به سازمان تجارت جهانی شکایت خواهد کرد.
در همین حال در ادامه تنش آفرینی‌های آمریکایی وزارت دفاع روسیه از استقرار ۴۰۰ سامانه دفاعی موشکی در مرزهای روسیه با کشورهای اروپایی عضو ناتو خبر داد. وی در گفت‎وگو با شبکه روسیا ۲۴ افزود: تحرکات نظامی ناتو به طور واضح مشخص است که با اهداف خصمانه علیه روسیه دنبال می‎شود. در این میان منابع خبری بامداد شنبه گزارش داده‌اند دولت آمریکا دکترین دفاع موشکی خود را به نحوی تغییر داده تا «تهدیدهای» چین و روسیه را در نظر بگیرد.
سیاست دفاع موشکی آمریکا پیش از این بر مقابله با ایران و کره شمالی تمرکز داشت. دولت ترامپ در دکترین جدید بر ضرورت مقابله با تهدیدهای موشکی روسیه و چین هم تأکید خواهد کرد. واشنگتن‌پست نوشته سیاست جدید آمریکا هنوز هم تقویت فناوری‌های این کشور برای مقابله با ایران و کره شمالی را در دستور کار خواهد داشت.

کد مطلب: 103493
 
Share/Save/Bookmark