میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۶
 
 
در جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی چه گذشت؟
لاریجانی: سیاست‌مدار واقعی کسی است که در ادای حق مردم پیشگام باشد

وعده وزیر علوم برای اتصال دانشگاه‌های کوچک به دانشگاه‌های بزرگ، بررسی سوالات نمایندگان از وزیر امور خارجه، ادامه بررسی جزییات لایحه مالیات بر ارزش افزوده از مهمترین جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی بود.
در جلسه علنی مجلس ادامه بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده و سوالالت نمایندگان از وزیر امور خارجه در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.
علی لاریجانی در ابتدای جلسه با اشاره به سه ویژگی که در مکتب تفکری امام حسن مجتبی (ع) برای یک سیاست‌مدار واقعی تعریف شده است، گفت:‌ امیدواریم راه آن ولی حق، مخصوصا در سلوک واقعی سیاست مورد توجه سیاستمداران باشد. وی افزود: در مکتب او سیاست‌مدار واقعی کسی است که حق الله را رعایت کند. موضوعی که امروز در عالم سیاست کم پیدا می‌شود. دوم سیاست‌مدار واقعی کسی است که در ادای حق مردم پیشگام باشد و در رفع نیازهای مردم استوار باشد، سومین ویژگی این است که سیاست مدار واقعی نسبت به گذشتگان هم احساس مسئولیت می‌کند و حقوق آنها را یاد می‌کند.
محمدجواد ظریف با حضور در جلسه علنی مجلس در پاسخ به سوال نماینده کبودرآهنگ در رابطه با اقدامات انجام شده از سوی وزارت خارجه برای توسعه قراردادهای اقتصادی و ارتقاء جایگاه ایران در صحنه جهانی بیان کرد: تاکید کرد که وزارت خارجه وظیفه انعقاد قراردادهای تجاری را برعهده ندارد بلکه وظیفه آن تسهیل این امر بوده و در این راستا معاونت دیپلماسی اقتصادی در این وزارتخانه فعال است.
وی همچنین با بیان اینکه ما تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تضعیف حقوق این افراد انجام می‌دهیم، اظهار کرد: وزارت امور خارجه در این زمینه از تبلیغاتی کردن موضوع جلوگیری می‌کند تا از طریق روابط سیاسی کار جلو رفته و به نتیجه برسد.
نماینده مردم کبودرآهنگ از توضیحات وزیر امور خارجه در خصوص اقدامات انجام شده به منظور توسعه قراردادهای اقتصادی و ارتقاء جایگاه ایران در صحنه جهانی قانع شد.
در ادامه این جلسه وزیر خارجه به سوال علی کُرد نماینده خاش درباره‌ دلیل نداشتن دیپلماسی پایدار با کشورهای همسایه شرق، و جنوب شرقی ایران پاسخ داد و با تاکید بر اینکه روابط با همسایگان ابر اولویت سیاست خارجی در کنار تسهیل امور اقتصادی است، گفت: روابط ما با پاکستان دچار سردرگمی نیست. در حال حاضر مرز ایران با پاکستان امن‌ترین مرزها برای این کشور است درخواست ما این است که این مرز برای ما هم امن باشد.
نماینده خاش هم از پاسخ‌های وزیر خارجه درباره‌ دیپلماسی با کشورهای همسایه شرق و جنوب شرقی ایران قانع شد.
ظریف همچنین در پاسخ به سوالات جلال محمودزاده نماینده مهاباد درباره سدسازی غیر قانونی ترکیه و حمله ترکیه به عفرین گفت:در این باره ایران، عراق و سوریه با مشکلاتی مواجه هستند عراق و سوریه مستقیما از برخی از مشکلات رنج می‌برند و هر سه کشور گفت‌وگوهایی در این رابطه با ترکیه داشته‌ایم. وی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان این که ایران اقدامات ترکیه در زمینه مسائل مربوط به آب را با جدیت دنبال می‌کند، تاکید کرد: موضع گیری ایران درباره عفرین توسط سخنگوی وزارت خارجه صورت گرفته من هم در ترکیه مخالفتم را اعلام کردم و رئیس جمهور نیز با این موضوع مخالف بود ما معتقدیم حقوق مردم کرد سوریه باید حفظ شود معتقد به رعایت حقوق همه مردم منطقه و مرزهای بین المللی هستیم البته امنیت ترکیه هم باید حفظ شود ولی امنیت از طریق لشگرکشی حفظ نمی‌شود.
نماینده مهاباد نیز از توضیحات ظریف درباره‌ی دفاع از کردهای سوریه قانع شد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی خود و در جریان بررسی جزییات لایحه مالیات بر ارزش افزوده، در مصوبه‌ای مشمولان قانون مالیات را موظف به ثبت معاملات در سامانه مودیان کردند.
همچنین در جریان بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده با تصویب ماده ۱۴ این لایحه نمایندگان مجلس در مصوبه ای دیگر دستگاه های اجرایی را مکلف به ثبت معاملات در سامانه مودیان کردند.
علی اصغر یوسف نژاد عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی هم سوالات نمایندگان از ۳ وزیر دولت و همچنین طرح سازمان صنفی هنرمندان ایران را اعلام وصول کرد.
نمایندگان درجلسه نوبت عصر، گمرک جمهوری اسلامی ایران را مکلف کردند که مالیات کالاهای وارداتی را در زمان ترخیص قطعی و مالیات کالاهای متروکه را قبل از ترخیص نهایی وصول کرده و به صورت برخط به حساب سازمان واریز کند.
نمایندگان مجلس همچنین مواد ۱۷، ۱۸ و ۱۹ لایحه مالیات بر ارزش افزوده را تصویب کردند و براساس آن وزیر اقتصاد را مجاز کردند که مدت دوره مالیاتی برای هر گروه از مودیان را یک تا دو ماه تعیین کنند.
در جریان بررسی جزئیات لایحه مالیات بر ارزش افزوده نمایندگان در مصوبه‌ای دیگر مقرر کردند که در صورت انتقال یک واحد صنفی، خریدار مسئولیتی در قبال تکالیف واحد صنفی پیش از اتمام انتقال ندارد. وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: معتقدیم مدرسه‌ای که در آن کشف و استعدادهای فطری صورت گرفته و پاسخگویی به این استعدادها در آن انجام شود، مدرسه تراز ۱۴۰۴ است. 

کد مطلب: 111098
 
Share/Save/Bookmark