میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۹
 
 
منابع خبری از ادعای ترور بن‌سلمان و بازداشت افسران ارتش خبر دادند
تسویه حساب پیش از پادشاهی
تسویه حساب پیش از پادشاهی
 

بن‌سلمان ولیعهد سعودی که تلاش داشت با بازداشت حریری نخست‌وزیر لبنان بحران‌سازی منطقه‌ای و البته سرپوشی برای سرکوب‌گری‌های داخلی را اجرایی سازد در نهایت نتوانست به اهدافش برسد چنانکه از یک‌سو حریری را به فرانسه تحویل داد و از سوی دیگر برای پنهان‌سازی این ناکامی‌ها به حاشیه‌سازی روی آورد.
بن‌سلمان ولیعهد سعودی که سودای پادشاهی دارد با ربایش سعد حریری نخست‌وزیر لبنان سعی داشت تا با بحران‌سازی جدید در منطقه ضمن پنهان‌سازی سرکوب‌های داخلی به دنبال قدرت نمایی بیرونی بوده است اما انسجام درونی لبنانی‌ها و مواضع جهانی عملا این طرح را با ناکامی همراه ساخت چنانکه در نهایت بن‌سلمان مجبور شد تا سعد حریری را به فرانسه تحویل دهد تا فراری آبرومندانه از این بحران داشته باشد.
براساس گزارش روزنامه لبنانی، فقط همسر «سعد الحریری» هنگام عزیمت وی به پاریس همراه او بوده و دو فرزند کوچکش به بهانه مدرسه، در عربستان نگه داشته شده‌اند. الاخبار نوشت: باقی ماندن دو فرزند الحریری در عربستان، فرضیه مشروط بودن آزادی او را می‌رساند، یک میانجی فرانسوی به میشل عون رئیس‌جمهور لبنان این موضوع را اطلاع داده بود و منجر به عصبانیت او شده بود؛ به همین دلیل رئیس‌جمهور لبنان برای تضمین آزادی نخست‌وزیر کشورش پس از تمام اتفاقات دو هفته اخیر اعلام کرد باید خانواده سعد الحریری در سفر وی به پاریس همراه او باشند و به لبنان بیایند.
نخست‌وزیر مستعفی لبنان ضمن اعلام اینکه طی چند روز آینده در کشورش خواهد بود؛ تصریح کرد: موضع نهایی سیاسی خود درباره تحولات پس از استعفایم را در بیروت اعلام خواهم کرد. عربستان برای فرافکنی در حالی درخواست نشست اتحادیه عرب را داد که یک مقام ارشد لبنانی گفت احتمالا وزیر خارجه این کشور در نشست اضطراری اتحادیه عرب درباره ایران و حزب‌الله، شرکت نکند.
خبر دیگر آنکه نخست‌وزیر مستعفی لبنان در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهور این کشور اعلام کرد تا چهارشنبه و به منظور شرکت در مراسم عید استقلال، در لبنان خواهد بود. همچنین پس از آنکه «سعد الحریری» نخست‌وزیر مستعفی لبنان وارد فرانسه شد، رئیس دفتر وی به همراه وزیر کشور لبنان با او دیدار کردند. در چالشی دیگر برای سعودی سفیر روسیه در لبنان می‌گوید درخواست عربستان برای خارج کردن حزب‌الله از دولت لبنان، قابل قبول نیست. لازم به ذکر است در رسوایی دیگر برای سعودی افشاگر مسائل پشت پرده خاندان آل‌سعود اعلام کرد همسر نخست‌وزیر لبنان از سوی عربستانی‌ها مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است.

بن‌سلمان و ماجرای ترور
یکی دیگر از راهکارهای بن‌سلمان برای پنهان‌سازی بحران‌سازی منطقه و البته شرایط نامناسب داخلی خاندان سلمان را ادعای تهدیدات امنیتی تشکیل می‌دهد. منابع رسانه‌ای از تلاش ناکام شماری از افسران گارد ملی عربستان سعودی برای ترور ولیعهد این کشور خبر دادند. در ادامه بازداشتهای گسترده و بی سابقه در عربستان خبرهای درج شده در برخی نشریات معتبر انگلیس از بازداشت بیش از بیست نفر از افسران بلند پایه این کشورحکایت دارد. جالب توجه آنکه جک استراو، وزیر خارجه اسبق انگلیس با انتقاد بی‌سابقه از عربستان، این کشور را دارای مستبدترین حکومت جهان توصیف کرد. به دنبال دستگیری‌های اخیر شاهزادگان و تاجران در عربستان سعودی، «متعب بن‌عبدالله» پسر پادشاه سابق این کشور به همراه پنج شاهزاده‌ دیگر شکنجه و به بیمارستان منتقل شد. در این میان وزیر خزانه‌داری آمریکا از اقدامات اخیر «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان سعودی حمایت کرد.

سعودی و فاجعه انسانی
یکی از رسوایی‌های جهانی سعودی را کشتار مردم یمن تشکیل می‌دهد که بن‌سلمان با رفتارهای حاشیه‌ای به دنبال پنهان‌سازی آن است. کمیته بین‎المللی صلیب سرخ اعلام کرد که حدود یک میلیون یمنی به دلیل توقف واردات سوخت و تشدید حملات سعودی طی ۱۰ روز گذشته، در سه شهر یمن در معرض ابتلا به وبا قرار دارند. سازمان «پزشکان بدون مرز» اعلام کرده که ائتلاف عربستان سعودی مجوز پرواز به این سازمان امدادی بین‌المللی نداده و این نهاد قادر به ارسال کمک‌های حیاتی امدادی به یمنی‌ها نیست.
بحران یمن چنان بوده است که گاردین در سرمقاله خود با اشاره به ادامه فروش تسلیحات جنگی از انگلیس به عربستان و استفاده از این سلاح‌ها در بمباران مردم یمن، تاکید کرد: اوضاع این کشور به فاجعه ننگ آوری برای انگلیس تبدیل شده است. مردم یمن به دعوت مقامات محلی استان الحدیده، تظاهراتی علیه سعودی برگزار کردند. در این میان در چارچوب پنهان‌سازی این جنایت‌های ضد بشری نخستین نشست وزیران دفاع گروه موسوم به ائتلاف اسلامی نظامی مبارزه با تروریسم ۲۶ نوامبر(۵م آذر) در ریاض با شعار "هم‌پیمانان علیه تروریسم" با حضور وزیران دفاع کشورهای عضو ائتلاف، اعضای دیپلماتیک و سفیران خارجی برگزار می‌شود.
البته به ناکامی‌های منطقه‌ای سعودی تحولات سوریه را نیز باید افزود چنانکه روسیه قطعنامه پیشنهادی ژاپن ضد سوریه را وتو کرد. همچنین وزارت دفاع روسیه از نابودی مواضع داعش در حملات هوایی بمب‌افکن‌های راهبردی این کشور در مناطق جنوب شرقی سوریه خبر داد. ناکامی دیگر سعودی در عراق رقم خورده است چنانکه شخصیت‌های مختلف سیاسی، نظامی، مدنی، دینی و عشائری عراق، اقدام کنگره آمریکا علیه جنبش مقاومت اسلامی «نجباء» را محکوم و حمایت خود از این جنبش را اعلام کردند.
در همین حال در حالی که برخی منابع رسانه‌ای اعلام کردند که منطقه کردستان آماده لغو نتایج همه‌پرسی جدایی به دور از اعلام علنی در رسانه‌ها است و توافقاتی در این زمینه صورت گرفته، روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط»، چاپ لندن، به نقل از منابع کردی نوشت که دادگاه عالی فدرال عراق، طی حکمی این نتایج را لغو خواهد کرد.

کد مطلب: 101891
 
Share/Save/Bookmark