میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
۱
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۵
 
 
مسکو و پکن به تهدیدات غرب واکنش نظامی و سیاسی می‌دهند
زهر چشم وستوک - ۲۰۱۸
زهر چشم وستوک - ۲۰۱۸
 

این روزها روسیه و چین مجموعه‌ای از اقدامات سیاسی و اقتصادی را برای مقابله با تهدیدات غرب درپیش گرفته‌اند که برگزاری بزرگترین رزمایش این کشورها به صورت مشترک نمودی از این رفتار است.
نیروهای هوایی، زمینی و دریایی روسیه در حال برگزاری بزرگترین رزمایش نظامی این کشور در منطقه مرزی با چین و مغولستان هستند. این نخستین‌بار است که چین در رزمایش مشترک با روسیه شرکت می‌کند. رزمایش بزرگ «وستوک - ۲۰۱۸» از تاریخ ۱۱ سپتامبر در منطقه «تسوگل» در نزدیکی مرزهای روسیه با چین و مغولستان آغاز شده و تا روز ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریورماه) نیز ادامه خواهد داشت. در این رزمایش ۳۰۰ هزار نفر از نیروهای نظامی، بیش از یک هزار هواپیما، بالگرد و تجهیزات هوایی بدون سرنشین و حدود ۳۶ هزار تانک و نفربر و حدود ۸۰ ناو و زیردریایی روسیه شرکت کرده‌اند. در رزمایش «وستوک ۲۰۱۸»، ۸۷ ناظر از ۵۹ کشور جهان حضور دارند.
«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه گفته است، این رزمایش بزرگترین رویداد نظامی از زمان برگزاری مانورهای «زاپاد-۸۱» است» که طبق اسناد سیا حدود ۱۵۰ هزار نظامی در آن شرکت کرده بودند. این مانور در سال ۱۹۸۱ میلادی در دوره شوروی سابق برگزار شده بود. نکته حائز اهمیت درباره رزمایش «وستوک - ۲۰۱۸» این است که در مجموعه رزمایش‌های امسال، نیروهای کشور چین و در سطحی کوچکتر، مغولستان نیز شرکت کرده‌اند و این نخستین‌بار است که یک کشور خارجی نیز در این مجموعه رزمایش‌های بزرگ روسیه شرکت می‌کند. وزارت دفاع چین گفته بود، مشارکت چین در این مانورهای نظامی با ۳۲۰۰ نیرو، ۹۰۰ قبضه سلاح و ۴۰ هواپیما و بالگرد نظامی انجام خواهد گرفت. موشک‌های اسکندر در رزمایش مشترک نظامی روسیه و چین شلیک شدند. این رزمایش در منطقه تسوگول ترانس در ناحیه بایکال روسیه در حال برگزاری است.
در این میان در اقدامی برای به حاشیه راندن اهمیت رزمایش مشترک روسیه و چین، دولت آمریکا علیه یک کمپانی فناوری مستقر در چین، مدیر اهل کره شمالی آن و یک شرکت تابعه روسی به اتهام "کمک مالی غیرقانونی" به کره شمالی که نقض تحریم‌های آمریکاست، تحریم‌هایی را اعمال کرده است. استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا در این بیانیه آورده است: این اقدامات با هدف توقف ارسال کمک‌های مالی غیرقانونی به کره شمالی از طریق افرادی است که در پوشش این کمپانی‌ها و اشخاص ثالث کمک مالی می‌کنند. وی همچنین به تمامی کمپانی‌ها در سراسر جهان هشدار داده که جوانب احتیاط را رعایت کرده و مطمئن شوند که کارمندانی از کره شمالی را برای پروژه‌های فناوری خود به کار نمی‌گیرند.
در این میان در ادامه تنش‌ها میان روسیه و انگلیس که به نمایندگی از سوی آمریکا علیه مسکو اقدام می‌کند، اتباع روسی که لندن آنها را به عنوان مظنونین اصلی پرونده «اسکریپال» معرفی کرده بود، با حضور در تلویزیون روسیه اعلام کردند که صرفا به عنوان توریست به اروپا سفر کرده بودند. «الکساندر پتروف» و «روسلان بوشیرف» دو شهروند روس که اخیرا از جانب دولت انگلیس به عنوان مظنونین اصلی پرونده مسمومیت «سرگئی اسکریپال» افسر سابق روس در «سالزبری» انگلیس معرفی شده بودند، در گفت‌وگو با تلویزیون روسیه تأکید کرد که صرفا به عنوان توریست به اروپا سفر کرده بودند. در این میان شورای اروپا با انتشار بیانیه‌ای از تمدید تحریم‌های وضع شده علیه روسیه به مدت شش ماه دیگر به بهانه مداخله ادعایی در امور داخلی اوکراین خبر داد.
آناتولی آنتونوف تاکید کرد: مسکو اتهام دست داشتن در حادثه سالزبری را رد می‌کند و معتقد تحریم‌های جدید از جمله تحریم‌هایی که در این رابطه (اسکريپال) اعمال شده است، راه به جایی نخواهد برد.

کد مطلب: 106030
 
Share/Save/Bookmark
 


رشیدی
۱۳۹۷-۰۶-۳۰ ۱۵:۴۲:۱۰
سلام
ممنون میشم ایمیل یا تلگرام بخش جهان رو جهت ارسال یاداشت به بنده بدهید. باتشکر