میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۲
 
 
اجرای ابعاد جدید جنگ روانی آمریکا علیه بسیج مردمی عراق
تحریم نجبا

اقدام آمریکا در قرار دادن گروه مردمی نجبا در لیست تروریستی با محکومیت گسترده عراقی‌ها مواجه شد و همگان تاکید کردند جنگ روانی آمریکا علیه عراق محکوم به شکست است.
وزارت خزانه‌داری آمریکا سه‌شنبه جنبش مقاومت اسلامی النجباء عراق را به لیست تروریسم اضافه کرد.این نهاد آمریکایی در بیانیه خود در این خصوص اعلام کرده که هدفش از این اقدام، منع استفاده این جنبش و رهبر آن از منابع مالی جهت «برنامه‌ریزی حملات تروریستی و اجرای آن» اعلام شده است. وزارت خزانه داری آمریکا ادعا کرد که «اکرم الکعبی» دبیر کل نجباء این جنبش را با حمایت ایران در سال ۲۰۱۳ تشکیل داده و توسط دولت عراق تأمین مالی می‌شود.
بعد از اعلام این تصمیم، «نصر الشمری» معاون دبیر کل النجباء اعلام کرد که «ما در [جنبش] مقاومت اسلامی، افتخار می‌کنیم که همیشه در سنگر مقابله با تروریسم آمریکایی علیه ملتهای مستضعف قرار داریم». الشمری به پایگاه خبری «بغداد الیوم» گفت که «ما کسانی هستیم که با اشغالگری تروریستی و ویران کننده عراق و تروریسم القاعده و داعشی آنها (آمریکا) مقابله می‌کنیم». جنبش «عصائب اهل الحق» عراق نیز ضمن محکوم کردن این اقدام آمریکا، تأکید کرد که استانداردهای آمریکا درباره تروریسم، نادرست و در بسیاری موارد معکوس است.
این جنبش اعلام کرد که هر کس با تروریسم مقابله کند، با داعش بجنگد و جانفشانی کند، از نظر دولت آمریکا تروریسم است، ولی هر کس که مانند آل سعود و رژیم صهیونیستی افراد غیر نظامی را بکشد، دوست و همپیمان آن به شمار می‌رود. اهل الحق تأکید کرد که چنین تصمیم‌هایی فرزندان مقاومت را نخواهد ترساند و فقط بر پایمردی و عزم آنان برای مقابله با ظلم، طغیانگری و دفاع از عدالت و مستضعفان و مقابله با تمام کسانی خواهد افزاد که خواستار ضربه زدن به خاک، ملت و مقدسات عراق هستند. دبیر کل نجباء پیش از این و در ۲۶ شهریور ۱۳۸۷ در لیست تحریم‌ آمریکا قرار گرفته بود و در بیانیه جدید دیگر اسامی یا القاب او اضافه شده است.
جنبش النجباء عراق یکی از زیرمجموعه‌های الحشد الشعبی عراق است که در پی فتوای جهاد کفایی مرجعیت عراق، برای مبارزه با گروه‌های تروریستی در سال ۲۰۱۴ در عراق، تشکیل شد و در مبارزه با گروه تروریستی داعش در عراق نقش محوری ایفا کرد اما آمریکا آن را به بهانه «اقدامات تروریستی» تحریم کرده است.
همچنین «سید هاشم الموسوی» سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی النُجَباء به تصمیم دولت آمریکا مبنی بر تروریستی اعلام کردن این جنبش واکنش نشان داد. الموسوی تأکید کرد که این مسئله صرفا اقدامی در راستای جنگ روانی است و «ما هیچ منافع اقتصادی و مالی نداریم تا امریکا بخواهد آن را تحریم کند».
وبسایت اطلاع‌رسانی جنبش النجباء به نقل از الموسوی گزارش داد که «دارایی ما جان‌فشانی‌های گسترده‌ای است که هیچ قدرتی نمی‌تواند آن را مصادره کند». این مسئول النجباء استانداردهای دوگانه امریکایی را به باد انتقاد گرفت و گفت: «قانونی که از قاتلان مردم و کسانی حمایت می‌کند که با ارّه به قتل در کنسولگری‌ها می‌پردازند، هیچ ارزشی ندارد و زیر پای مجاهدان لگدمال می‌شود».
سخنگوی النجباء افزود: «آمریکا مشروعیت متهم کردن ما به تروریسم را ندارد و تصور اینکه بتواند اراده خود را بر ملت‌ها تحمیل کند، خیالی خام بیش نیست».لازم به ذکر است نماینده ائتلاف الفتح در پارلمان عراق تأکید کرد که نیروهای آمریکایی به صورت غیر قانونی در عراق حضور دارند و پارلمان نیز به صورت جدی در پی بیرون راندن این نیروهاست. آمریکا در حالی با ادعای تروریسم به تحریم نجبا پرداخته که خود بزرگترین تروریسم دولتی را رقم می زند چنانکه قرار بود شش کاروان از اتوبوس‌های سوریه وارد اردوگاه الرکبان شوند تا آوارگان را انتقال دهند که کارشکنی آمریکایی‌ها باز هم مانع انجام این عملیات شد.

کد مطلب: 108236
 
Share/Save/Bookmark