میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۱
 
 
نشستی برای جنایت

مقاماتی از چهار کشور آمریکا، انگلیس، امارات و عربستان سعودی در لندن درباره اوضاع یمن تشکیل جسله دادند. این نشست، ائتلاف متجاوزان به یمن است که ۵ سال است به کشتار مردم می‌پردازند. حاضران در نشست ادعای اقدام برای پایان دادن به جنگ را سر دادند حال آنکه شواهد نشان می‌دهد این نشست نه برای پایان جنگ که برای تشدید حملات است چنانکه همزمان با این نشست جنگنده‌های ائتلاف سعودی با حمله به دو خودروی حامل ۱۰ سرنشین غیرنظامی، آن‌ها را به خاک و خون کشیدند.
بر این اساس بانیان این نشست با ادعای بشر دوستی به دنبال پنهان‌سازی جنایات گسترده خود در یمن هستند. در این میان مباحث مطرح شده در این نشست نشانگر هراس ائتلاف مذکور از شکست در برابر مقاومت یمن است. نکته قابل توجه آنکه نشست مذکور در حالی برگزار شد که به گزارش سازمان ملل وبا در حال گسترش در یمن است در حالی که در این نشست هیچ صحبتی از آن نشد که واهی بودن ادعای کمک به یمن را آشکار می‌سازد انگلیس و آمریکا اگر به دنبال حل بحران یمن هستند ابتدا باید فروش تسلیحات به سعودی و امارات را متوقف سازند حال آنکه همچنان بر ادامه تامین تسلیحات آنها تاکید دارند.
آمریکا و انگلیس که محور تروریسم‌پروری هستند نمی‌توانند ادعای ناجی بودن برای یمن را سردهند و حتی حاضران در نشست مذکور باید به جرم جنایت علیه بشریت بازخواست و مجازات شوند و سکوت سازمان ملل در برابر آن جای تامل دارد راهکار سیاسی تنها راه‌حل پایان بحران یمن است حال آنکه حاضران در این نشست عامل اصلی شکست روند سیاسی از جمله مذاکرات سوئد هستند با توجه به شرایط موجود می‌توان گفت که نشست مذکور بهانه‌ای از سوی آمریکا و انگلیس برای توجیه فروش تسلیحات به کشورهای عربی است که در لوای نام بحران یمن صورت می‌گیرد حال آنکه افکار عمومی خواستار پایان تامین تسلیحات متجاوزان به یمن است نکته مهم آنکه امارات با زندان‌های مخفی و عربستان با اعدام دسته جمعی شیعیان که پرونده‌ای علیه بشریت برای این کشورها محسوب می‌شود نمی‌توانند ادعای ناجی یمن بودن را داشته باشند و انگلیس و آمریکا نیز که از این رفتارها حمایت می‌کنند قطعا نمی‌توانند ادعای بشردوستی داشته باشند.
این نشست در حالی با ادعای کمک به سعودی و امارات برگزار شد که سیاست آمریکا همواره سرکیسه کردن کشورهای عربی است چنانکه رئیس‌جمهور آمریکا در جمع هواداران خود در «ویسکانسین» این کشور با تحقیر شاه سعودی و کشورش گفت که عربستان سعودی به جز پول، هیچ چیز دیگری ندارد. رفتار ترامپ بیانگر این حقیقت است که آمریکا صرفا به دنبال یک گزینه است و آن ادامه بحران در منطقه و بهره‌گیری از آن برای فروش تسلیحات و سرکیسه کردن کشورهای عربی است که نمود آن را در نشست لندن می‌توان مشاهده کرد. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 108632
 
Share/Save/Bookmark