میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۳
 
 
رونمایی از دو فیلم ضد داعشی «به وقت شام» و «امپراطور جهنم» در جشنواره فیلم فجر
«ایکس‌ری»‌های سینمای متعهد
«ایکس‌ری»‌های سینمای متعهد
 

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر میزبان دو فیلم سینمایی ضد داعشی با عنوان «به وقت شام» و «امپراطور جهنم» است.
«به وقت شام» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا و «امپراطور جهنم» ساخته پرویز شیخ‌طادی دو فیلم سینمایی هستند که به معرفی ماهیت داعش و پشتوانه فکری و لجستیکی این جریان تکفیری - تروریستی می‌پردازند.
ابراهیم حاتمی‌کیا به عنوان کارگردانی صاحب سبک، سال‌ها پیش با ساخت فیلم «خاکستر سبز»، در بستری درام، به نسل‌کشی مسلمانان در قلب اروپا و ماجرای جنگ بوسنی و هرزگوین پرداخت و اکنون در «به وقت شام»، به مصیبت‌های که داعش طی چند سال اخیر به منطقه خاورمیانه و به ویژه عراق و سوریه تحمیل کرد، و نیز نقش مدافعان حرم در مبارزه با داعش می‌پردازد.
ساخت «به وقت شام»، با مشاهده نصب دستگاه ایکس ری در مقابل ورودی کاخ جشنواره سی و چهارمین فیلم فجر در سال ۱۳۹۴، در ذهن حاتمی‌کیا شکل گرفت.
حاتمی‌کیا در نشست خبری فیلم سینمایی «بادیگارد» گفت: امروز مقابل در ورودی دستگاه ایکس‌ری می‌گذاریم، خدا کند فیلمسازهای ما متوجه شوند اکنون داریم از ایکس ری رد می‌شویم و این معنای بزرگی دارد چراکه در چنین شرایطی بچه‌ها امنیت ما را حفظ می‌کنند اما در فیلم‌های ‌ما این موضوعات مطرح نیست.
این کارگردان سینما افزود: حتی فیلم‌هایی که درباره داعش است در بخش مسابقه قرار نمی‌گیرد و من غصه می‌خورم از اینکه اکنون این ایکس‌ری معنی دارد اما متاسفم که ۹۰ درصد فیلم‌ها متوجه نیستند. این ایکس‌ری روی کشورمان سایه انداخته و بچه‌های زیادی شهید شدند تا این ایکس‌ری به تهران نرسد.
چند روز پس از این اظهارات، خبرهایی از پیش‌تولید فیلم جدید حاتمی‌کیا و عزیمت این کارگردان و گروه تولید به سوریه برای ساخت پروژه سینمایی «به وقت شام» به تهیه‌کنندگی محمد خزاعی در رسانه‌ها منتشر شد.
فیلمبرداری «به وقت شام» از نیمه خردادماه سال‌جاری با بازی بابک حمیدیان و هادی حجازی‌فر و چند بازیگر سوری و لبنانی آغاز شد، این در حالی بود که مریلا زارعی بازیگر دو فیلم «چ» و «بادیگارد»، به عنوان دستیار حاتمی‌کیا، وی را در این پروژه همراهی می‌کرد.
«به وقت شام» روایتگر هواپیمای کمکی ایران برای سوریه است که برای فرود در فرودگاه دمشق دچار مشکل ‌شده و خدمه آن توسط نیروهای داعشی به اسارت گرفته می‌شوند.
فیلمبرداری «به وقت شام» در یکی از فرودگاه‌های نظامی در تهران آغاز شد و ۲۹ شهریورماه پایان یافت.
شهرک سینمایی دفاع‌مقدس، پایگاه هوایی اصفهان، شیراز و شهریار و دمشق پایتخت سوریه، لوکیشن‌های فیلمبرداری «به وقت شام» بودند.
پرویز شیخ‌طادی نیز که با ساخت فیلم سینمایی «شکارچی شنبه» از توطئه صهیونیست‌ها برای اشغال فلسطین پرده برداشت، در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، فیلم سینمایی «امپراطور جهنم» را به روی پرده می‌برد.
شیخ‌طادی در «امپراطور جهنم» فلسفه ایجاد داعش و همچنین همکاری روابط سعودی‌ها با رژیم صهیونیستی را در ایجاد این گروه تکفیری و تروریستی روایت می‌کند.
«امپراتور جهنم» محصول سال ۱۳۹۵ است و قرار بود سال گذشته در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شود اما محمد خزاعی تهیه‌کننده این فیلم به دلیل عدم پذیرش آن در بخش رقابتی، طی نامه‌ای به رئیس سازمان سینمایی، انصراف این فیلم را از جشنواره فیلم اعلام کرد.
در این اثر سینمایی علی نصیریان، فرخ نعمتی، علیرام نورایی، صبا کمالی، سعید راد و کوروش زارعی ایفای نقش می‌کنند.
فیلم‌های سینمایی «به وقت شام» و «امپراطور جهنم» در فهرست ۲۳ فیلم بخش سودای سیمرغ سی و ششمین جشنواره فیلم فجر قرار دارند.
بنابر این گزارش، چند روز دیگر به آغاز سی و ششمین جشنواره فیلم فجر نمانده و باید دید «به وقت شام» و «امپراطور جهنم» که محصول تفکر ایجاد سینمایی استراتژیک است، تا چه حد توانسته به آرمان خود نزدیک شود. (ایرنا)

کد مطلب: 102836
 
Share/Save/Bookmark