میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۱
 
 
آشوب، کشتار و جنایت‌های مشکوک در عراق، سوریه، یمن و فلسطین شدت گرفته است
آتش‌زدن خاورمیانه برای بقای اشغالگران
آتش‌زدن خاورمیانه برای بقای اشغالگران
 

غرب آسیا این روزها از عراق گرفته تا سوریه و لبنان، از یمن تا فلسطین با بحران‌های امنیتی، تجاوز و جنایت و اشغالگری همراه بوده است که محور آن را انحراف منطقه از ریشه بحران یعنی حضور آمریکا در منطقه تشکیل می‌دهد.
اقدام آمریکا در به شهادت رساندن سرداران مقاومت در فرودگاه بغداد که شامل سردار شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس و همرزمان آنان بود، موجی جدید از حقیقت جویی اخراج آمریکا از منطقه را به همراه داشت. مسئله‌ای که هزینه بسیاری برای آمریکا و البته آینده اشغالگران قدس به همراه دارد. بحران سازی از مولفه‌های همیشگی آمریکا و صهیونیست‌ها برای بقای خود در منطقه است که این روزها نیز در حال تکرار شدن است. عبدالامیر تعیبان عضو فراکسیون صادقون در پارلمان عراق اعتراضات خشونت بار چند شب گذشته در شهر نجف اشرف را نقشه آمریکا و عربستان برای غافل کردن ملت عراق از موضوع اخراج نیروهای بیگانه از خاک کشورشان و برای جبران شکست نقشه‌های قبلی آنها توصیف کرد. استان نجف چهارشنبه شب شاهد درگیری میان عده‌ای از تظاهرات‌کنندگان با کلاه آبی‌ها در میدان الصدرین در مرکز شهر نجف بود که به گفته این وبسایت خبری، با جان باختن ۲۲ نفر و زخمی شدن ۱۷۹ نفر همراه بود. سفارت آمریکا در بغداد در بیانیه‌ای مداخله‌آمیز از دولت عراق خواست تا جلوی آنچه «سرکوب معترضان» در شهر نجف خوانده را بگیرد. در این میان حسن کریم الکعبی معاون اول رئیس پارلمان عراق در واکنش به مداخلات مکرر سفارت آمریکا در امور داخلی این کشور، گفت که واشنگتن باید هرچه سریعتر خروج نیروهای آمریکا از عراق را آغاز کند. نکته مهم دیگر آنکه یک وبگاه عراقی تصاویری از «استیون نبیل» از لیدرهای فضای مجازی اعتراضات عراق منتشر کرده که نشان می‌دهد وی از سال‌ها پیش با مقامات آمریکایی ارتباطی نزدیک دارد. خبر دیگر آنکه مرجعیت عالی دینی عراق دیروز تاکید کرد دولت جدید باید شایستگی جلب اعتماد مردم را داشته باشد.
بعد دیگر بحران‌سازی آمریکا در منطقه را در سوریه می‌توان مشاهده کرد که توسط ترکیه و صهیونیست‌ها صورت می‌گیرد. وزارت دفاع روسیه تاکید کرد، رژیم صهیونیستی در عملیات‌های نظامی خود در سوریه برای اینکه عملکرد سامانه پدافند هوایی سوریه را مختل کند، از هواپیماهای مسافربری به عنوان سپری برای خود استفاده می‌کند. نکته مهم آنکه ، سوریه مبارزه با تروریسم را محور مقابله با این تجاوزان قرار داده است چنانکه مرکز موسوم به دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد که ارتش سوریه برای نخستین بار از سال ۲۰۱۱، توانست شهر مهم سراقب را از اشغال تروریست‌ها خارج کند. سراقب قلب ریف شرقی استان ادلب و مناطق اشغالی تروریستها در شمال غرب سوریه است. این شهر بیشتر شهرکهای ریف ادلب را به هم وصل می‌کند. در همین حال وزارت خارجه سوریه تاکید کرد اقدام نظامیان ترکیه در نفوذ به مرزهای سوریه در هماهنگی آشکار با اسرائیل بود، چرا که همزمان با حمله موشکی اسرائیل به جنوب سوریه انجام شد تا پوششی برای تجاوز ترکیه باشد. یک مقام ارشد نظامی روسیه اعلام کرد که نیروهای ترکیه در اعتراض به تحولات ادلب، از حضور در دو عملیات اخیر مشترک گشت زنی در سوریه خودداری کرده‌اند. منابع میدانی خبر دادند که ترکیه قصد دارد برای حمایت از تروریست‌های حاضر در سوریه، در شمال شرق ادلب، پایگاه نظامی احداث کند. از یمن نیز خبر می‌رسد همزمان با استمرار تجاوزات و جنایات ائتلاف سعودی و آمریکا، فرمانده منطقه پنجم نظامی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اعلام کرد، از زمانی امضای توافق سوئد در دسامبر ۲۰۱۸ برای آتش‌بس در غرب یمن، تا کنون، ائتلاف سعودی بیش از ۵۱ هزار بار آن را نقض کرده است.
در فلسطین نیز نظامیان رژیم صهیونیستی دیروز با یورش به مسجد الاقصی، اقدام به سرکوب نمازگزاران فلسطینی کردند. در همین حال در پاسخ به رونمایی از «معامله قرن» و ادامه تجاوزهای صهیونیستی-آمریکایی، چندین عملیات در کرانه باختری و قدس اشغالی انجام شد که طی آنها چندین نظامی صهیونیست زخمی شدند.یک زیرگیری با خودرو در قدس اشغالی انجام شد که طی آن چهارده نظامی صهیونیستی زخمی شدند و عامل عملیات موفق به فرار شد. پس از آنکه نظامیان رژیم صهیونیستی برای تخریب منزل اسیر «احمد جمال القبع» به جنین کرانه باختری یورش بردند، درگیری‌های شدیدی میان آنها و جوانان فلسطینی آغاز شد که طی آن «یزن منذر ابوطبیخ» (۱۹ ساله) به شهادت رسید و هفت نفر دیگر زخمی شدند. یک جوان فلسطینی در منطقه «باب الاسباط» با استفاده از سلاح گرم عملیاتی علیه نظامیان صهیونیست در باب‌الاسباط مسجدالاقصی انجام داد که یک مأمور صهیونیست از چند نقطه بدن مجروح شد و خود جوان که از اراضی اشغالی ۱۹۴۸ بود به شهادت رسید. همچنین «محمد سلمان طعمه الحداد» نوجوان ۱۷ ساله فلسطینی بر اثر اصابت گلوله به قلبش در منطقه «باب الزاویه» شهر الخلیل به شهادت رسید.

کد مطلب: 112736
 
Share/Save/Bookmark