میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۴
 
 
طبق ابلاغ گمرک؛
ترخیص خودروها با عمر بیش از یکسال ممنوع شد

مرکز واردات گمرک ایران در بخشنامه‌ای ضوابط جدید واردات خودرو و تغییرات حقوق ورودی واردات خودرو را جهت اجرا به گمرکات سراسر کشور ابلاغ کرد.
در این بخشنامه آمده است: پیرو بخشنامه‌های ردیف ۶ و ۴۴ سال ۹۱، ردیف ۵۷ سال ۹۳، ردیف ۴۱۶ سال ۹۵ و ردیف ۲۳۰ سال‌جاری، به پیوست تصویر نامه شماره ۹۶/۱۱۰۸۸۷۶ مورخ ۱۰/۱۰/۹۶ مدیر کل محترم دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت، منضم به تصویب نامه شماره ۱۲۵۵۷۳/ تا
۵۴۸۰۳ ه مورخ ۹/۱۰/۹۶ هیئت محترم وزیران درخصوص اضافه شدن مواد ۱۳ الی ۱۷ به آیین‌نامه اجرایی ضوابط فنی واردات خودرو و نیز تعیین درصد حقوق ورودی خودرو براساس حجم موتور و ارزشی خودرو طبق جداول الف و ب منضم به مصوبه فوق‌الاشاره جهت اطلاع و اقدام لازم با رعایت کامل مقررات ابلاغ می‌گردد.
۱- ثبت سفارش و واردات خودروهای سواری با ارزش بیش از ۴۰۰۰۰ دلار سی‌اند‌اف و همچنین با حجم موتور بالاتر از ۲۵۰۰ سی‌سی طبق تبصره‌های ۲ و ۳ ماده ۱۳ مصوبه مذکور ممنوع است.
۲- پیرو بخشنامه شماره ۴۱۶/۷۳/۲۴۰۲۵۰/۹۵/۲۴۴۹۴۷ مورخ ۲۳/۱۲/۹۶ و مفاد مصوبه شماره ۱۶۰۲۵۳/ت ۵۳۵۴۸ ه. مورخ ۱۶/۴/۹۵ با توجه به اینکه طبق ماده ۷ اصلاحی آیین‌نامه ضوابط فنی خودرو، ثبت سفارش و واردات خودروهایی که از سال ساخت آنها یک سال گذشته باشد ممنوع است، لذا خودروهای با سال ساخت ۲۰۱۶ در صورتی قابل ترخیص می‌باشد که ضمن رعایت ضوابط فنی خودرو و ضوابط اعلامی این آیین‌نامه، صدور ثبت سفارش و ورود خودرو به کشور (در مهلت اعتبار ثبت سفارش ) تا تاریخ ۱۰/۱۰/۹۶ صورت گرفته باشد.
۳- پیرو بخشنامه شماره ۲۳۰/۹۶/۹۶۵۱۷۵ مورخ ۸/۹/۹۶ امکان ترخیص خودروی سواری از محل ثبت سفارش‌های صادره و تمدید شده از تاریخ ۲۸/۴/۹۶ لغایت ۹/۹/۹۶ کماکان وجود نداشته و در صورت اظهار، ضمن خودداری از ترخیص، مراتب را به این مرکز اعلام نمایند.
۴- با عنایت به ماده ۱۷ مصوبه ابلاغی، واردات خودروهای فاقد ضوابط فنی، با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی و ارزش بالاتر از ۴۰۰۰۰ دلار جهت شماره‌گذاری در مناطق آزاد ممنوع می‌باشد.
۵- با توجه به اعلام ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی و بالاتر از ارزش ۴۰۰۰۰ دلار در مصوبه ابلاغی و همچنین خودروهای مورد نظر در بند ۲ نامه، در صورت متروکه شدن آن براساس مفاد ماده ۳۵ قانون امور گمرکی اقدام گردد.
۶- با عنایت به مفاد نامه‌های شماره ۶۰/۲۱۷۸۴۹ مورخ ۲/۱۰/۹۶ وزیر صنعت و شماره ۲۲۱۲۶۷ مورخ ۶/۱۰/۹۶ وزیر امور اقتصادی و دارایی ترخیص کلیه خودروهای ثبت سفارش شده، منوط به پرداخت حقوق ورودی براساس ماخذ‌های مصوبه ابلاغی مورد اشاره بوده و ترخیص خودروهای دارای قبض انبار تا تاریخ ۲۱/۶/۹۶ علاوه بر پرداخت براساس ماخذ‌های مصوبه ابلاغی منوط به ارائه تعهد رسمی (محضری) مبنی بر منظور نمودن مبلغ پرداختی (مبلغ اضافه شده براساس ماخذ‌های جدید مصوبه موصوف) به عنوان مابه‌التفاوت به میزان جدول مندرج در نامه‌های مورد اشاره پس از ابلاغ مصوبه مربوطه (مصوبه شورای اقتصاد) خواهد بود. ضمناً بر همین اساس هر گونه ترخیص خودروی سواری با استفاده از تسهیلات مقرر در ماده ۱۱ آیین‌نامه اجرای قانون مقررات صادرات و واردات و تبصره یک ماده شش قانون امور گمرکی در هر مورد منوط به بررسی و اعلام نظر این مرکز است.

کد مطلب: 102638
 
Share/Save/Bookmark