میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۳
 
 
مدیرعامل بازار تهاتر ایرانیان خبر داد
ساخت مسكن ارزان
ساخت مسكن ارزان
 
بخشنامه وزارت راه و شهرسازى به ادارات كل راه و شهرسازى استانها براى خريد از بازارتهاترايرانيان ارسال و خرید های متمركز صنعت ساختمان توسط بازارتهاترايرانيان انجام شده است،که بر اساس آن مصالح ساختمانى با تهاتركارت در اختيار انبوه سازان و سازندگان قرارداده ميشود.
علاالدین ختایی مدیرعامل بازار تهاتر ایرانیان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه بازار تهاتر ایرانیان با ایجاد مزیت های مختلف در تمامی خريدهاى متمركز مصالح ساختمانى از توليدكنندگان و هم چنین انعقاد تفاهم‌نامه با كارخانجات مختلف بموازات نيز نمایندگی هایی را در استانهای مختلف در حوزه تهاتر ایجاد کرده، گفت: یکی از ظرفیت سازی هایی که در حوزه اقتصادی کشور ایجاد کرده مربوط به عرضه مصالح ساختمانی و تجهيزات ساخت و ساز بصورت اقساط و با قيمتهاى پايه توليد به مصرف است.
ختائی با اشاره به اینکه در سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای با وزارت راه و شهرسازی در حوزه تامین مصالح و تجهيزات ساختمانى از طريق تهاترکارت ثمين شهر براى ١٠٠/٠٠٠ واحد مسكن اقدام ملى منعقد کردیم که از طریق آن انبوه سازان و و تعاونى هاى مسكن و متقاضیان مسکن می توانند با تهیه تهاتر کارت مصالح ساختمانى مورد نیاز خود را با شرايط اقساط و نيز تهاتر با آپارتمان تامین کنند و چنانچه تمايل داشته باشند؛ بجاى بخشى از اقساط خود؛ در مقابل واحدهاى مسکونی احداثى خود در هرنقطه كشور؛ ویا خدمات پيمانكارى خود را واگذار کنند.
مدیر عامل بازار تهاتر ایرانیان با اشاره به اینکه با اجرای این طرح و تهاتر کالا به ویژه مصالح ساختمانی تحریم ها و نوسانات اقتصادی اثرات بسيار ناچيزى خواهند داشت؛ گفت: با استفاده از تولیدات داخل بخش عمده‌ای از مواد اولیه مورد نیاز در داخل کشور تامین ميشود و با اجرای این طرح وهمچنین خريد از طريق تهاتر کارت مواد اولیه در این بخش تامین می‌شود.
ختائی تاکید کرد: با اجرای این طرح ظرفیت های خالی که کارخانجات فعال می شوند . این اقدامات زمینه ساز کاهش قیمت تمام شده ساخت واحدهای مسکونی می شوند چراکه با استفاده از کارت اعتباری مصالح ساختمانی علاوه بر آنکه حتى تا ۷۰ درصد از ظرفیت های خالی كارخانجات فعال می شود شاهد کاهش قیمت تمام شده ساخت و همچنین ارزان تر شدن مصالح ساختمانی می شويم.
او یادآور شد: اجرای چنین اقداماتی به جهش تولید مسکن کمک و باعث فعال‌تر شدن بخش عمده‌ای از کارخانجات و در نتيجه جهش توليد در صنعت ساختمان و طيف گسترده اى از صنايع وابسته ساختمان در این حوزه خواهد شد.
مدیر عامل بازار تهاتر ایرانیان با اشاره به اینکه هدف اصلی ما "جهش توليد" ،"توسعه اشتغال"، "مسكن ارزان" در کشور است گفت: با فعال شدن کارخانجات در حوزه مصالح ساختمانی بخش عمده ای از واردات کالا در این زمينه کاهش می یابد و از سوی دیگر شاهد افزايش اشتغال در تمامی بخش های کشور می شویم.
ختائی اظهار کرد: بازار تهاتر ایرانیان میتواند از طریق انعقاد تفاهم نامه با کارخانجات و تامین كنندگان مصالح ساختمانی مورد نیاز اشتغال را در این بخش ها رونق بخشد.
مدیر عامل بازار تهاتر ایرانیان با اشاره به اینکه همچنین به انعقاد تفاهم نامه با وزارت راه و شهرسازی درباره تامین مصالح ساختمانی طرح اقدام ملی مسکن اشاره کرد و افزود: در این طرح مقرر شده که انبوه سازان و سازندگان این واحدها در قالب کارت اعتباری مصالح ساختمانی يعنى تهاتر کارت ثمين شهر مصالح مورد نياز واحدهای مسکونی را تهيه كنند؛ اما در این طرح نياز به همكارى بانك مسكن برای اعطاى تسهيلات و پرداخت پيش پرداخت مردم به انبوه سازان براى خريد مصالح ساختمانى است.
او البته به بخشنامه وزارت راه و شهرسازى به ادارات كل راه و شهرسازى استانها براى خريد از بازارتهاترايرانيان اشاره کرد و گفت: تلاش سازمان مركزى بازارتهاترايرانيان براى آماده سازى پلت فرم تهاتركارت و نرم افزارها و سخت افزارها و سامانه شبكه محور همه انجام شده و انجام خريدهاى متمركز از كارخانجات صنعت ساختمان به صورت کامل محقق شده و آماده بهره بردارى است.
ختائی اظهار کرد: ايجاد زمينه فروش اقساطى مصالح ساختمانى با قيمت پايه توليد به مصرف و همچنين تلاش هاى نمايندگى هاى بازارتهاترايرانيان براى خريد بومى مصالح و انعقاد قرارداد با انبوه سازان استان ها در حال پيگيرى است.
مدیر عامل بازار تهاتر تاکید کرد: هم اکنون بيرجند و اروميه و شيراز و سارى و خرم آباد و رشت جلودار هستند.
او با بیان اینکه تلاش هاى شبانه روزى ٢٠٠نفر از مديران و كارشناسان سازمان مركزى و شبكه نمايندگى هاى استانى بازارتهاترايرانيان جاى تقدير داردافزود: ۱۰ هزار عضو شبكه بازارتهاترايرانيان و وجود ۳ هزار عضو از كارخانجات و تامين كنندگان و توليدكنندگان و مهندسان مشاور در شبكه حاصل تلاش هاى انجام شده است. او افزود: در اجرای این طرح درمقابل دریافت شارژ تهاتركارت باید انبوه ساز و یا سازنده اقساط خود يا واحد مسکونی و یا خدمات خود را به ما بدهند و بانک مسکن هم از انبوه سازان پشتیبانى كند.
مدیر عامل بازار تهاتر ایرانیان اعلام داشت كه از تمامى كارخانجات صنعت ساختمان دعوت ميشود كه محصولات خود را بصورت انبوه با قرارداد ساليانه به بازارتهاترايرانيان عرضه كنند تا هم شاهد مشاركت در احداث مسكن ارزان شوند و هم شاهد افزايش فروش خود گردند.
ختائی تصریح کرد: تاکنون انبوه سازان استان‌های مختلف مراجعات بسیار زیادی به نمايندگى هاى بازارتهاترايرانيان داشته اند اما لازم است ادارات كل راه و شهرسازى و بانك مسكن همكارى كنند كه منابع مالی لازم از طريق پرداختهايى كه مردم در طرح اقدام ملى مسكن دارند؛ در اختیار آن ها قرار گيرد و مابقى را از طریق اقساط بتوانند با تضامین لازم بانك مسكن خريد كنند.
او توضیح داد : تلاش کرده ایم برای تعاونی هاى مسكن نيز تهاترکارت هایی را فعال کنیم که خوشبختانه از طریق این اقدام کارخانجات مختلفی در این حوزه فعال شده و ما شاهد کنترل قیمت‌ها در زمینه هايى كه خريد انجام شده؛ هستیم.
مدیرعامل بازار تهاتر ایرانیان با اشاره به اینکه اجرای چنین طرحی می تواند قیمت ها را مهار و یا کنترل کند به شرط آنکه یک منابع حمایتی در این بخش وجود داشته باشد گفت: بايد در این حوزه وزارت راه و شهرسازی حمایت های لازم را از انبوه سازان داشته باشد و تا زمانی که این حوزه فعال نباشد نمی‌توان این طرح را به مرحله اجرایی رساند.
ختائی با اشاره به اینکه باید وزارت راه و شهرسازی تقاضا را در این بخش فعال کند و خریدار را توسعه دهد ادامه داد:نوسانات ارزی در کارت اعتباری مصالح ساختمانی هیچ تاثیری ندارد چر اکه ما بسیاری از سیمان ها مورد نیاز را از طریق منابع و تولیدات داخل کشور تامین می کنیم.
مدیرعامل بازار تهاتر ایران با بیان اینکه ۴۰ درصد کاشی و سرامیک و سنگ بسیاری از اقلام در این بخش را می‌توانیم ارزانتر تامین کنیم و اين به نفع مردم است. به شرط آنکه تمامی بخش ها در این زمینه به ما کمک کنند گفت: در چند ماه گذشته قیمت بسیاری از مصالح ساختمانی حدود ٣٠٪؜ افزایش یافته است، به طوری که همین موضوع باعث شده در طی چند ماه گذشته بسیاری از ساخت و ساز های صورت گرفته در حوزه مسکن با افزایش قیمت روبرو شود.
او با بیان اینکه مصالح مورد نیاز انبوه‌سازان در حوزه ساخت و ساز را در قالب یک سبد کالا در اختیار انبوه سازان قرار مى دهیم ادامه داد : قاعده پرداخت را در این بخش به نحوی طراحی کرده ایم که مابقى مبلغ غير از پیش پرداخت بصورت اقساط پرداخت می شود و با توجه به آن که تمامی این مصالح ساختمانی را در قالب اقساط و تهاتر از کارخانجات و تولید کنندگان اصلی بصورت مستقيم تهيه مى کنیم بنابراین اجازه ورود دلالان و یا سوداگران را نمی‌دهیم.
نائب رييس انجمن توليدكنندگان وفناوران صنعتى ساختمان كشور با بیان اینکه خرید به صورت مستقیم بدون ورود دلالان به عنوان یک مزیت بزرگ در حوزه ساخت و ساز به شمار می رود ادامه داد: برخی از دستگاه ها از جمله بنیاد مسکن و یا ستاد اجرایی فرمان امام برای اجرای برخی از طرح های خود تاکنون همکاری های بسیار خوبی با بازار تهاتر ایرانیان داشته و اعلام داشته اند مصالح مورد نیاز خود را ارزان تر و با اقساط و تهاتر از بازارتهاترايرانيان تهیه خواهند كرد.
مدیرعامل بازار تهاتر ایرانیان یاد آور شد: بسیاری از قراردادها و تفاهم نامه ها منعقد شده در این زمینه باعث می شود که پای واسطه گران و دلالان در این زمینه حذف شود و از سوی دیگر شاهد کاهش قیمت تمام شده ساخت مسکن هم شویم به طورى که آمارها نشان می دهد که با توجه به افزایش مصالح ساختمانی استفاده از این روش باعث می شود که در مجموع دوره ساخت؛ ۶۵ درصد قيمت تمام شده در این بخش به نفع سازندگان و نهايتاً به نفع مردم و مصرف كنندگان نهايى باشد .
او توضیح داد: برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن هم باید بانک مسکن ضمانت های لازم را در اختیار انبوه سازان بگذارد
ختائی تصریح کرد: بازار تهاتر ایرانیان آماده است مصالح ساختمانی را در اختیار سازندگان قرار دهد. این درحالی است که متقاضیان بسیار زیادی برای دریافت تهاترکارت مراجعه داشته اند.
مدیرعامل بازار تهاتر ایرانیان با بیان اینکه باید وزارت راه وشهرسازی ومعاونت مسکن برای جذب بیشتر مردم و متقاضیان مسکن شرایط پذيرش برای طرح اقدام ملی مسکن را سهل تر کنند افزود: بسیاری از مردم و متقاضیانی که در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کرده اند به دلیل آنکه شرایط مقرر به ویژه شرايط بند ج را ندارند؛ از این طرح حذف شده اند در حالی که بسیاری از شرایط این طرح مربوط به ٤٠ سال قبل است که هم اکنون فایده ای برای اجرایی شدن ندارد.
نائب رييس انجمن توليدكنندگان وفناوران صنعتى ساختمان كشور اظهار کرد: به طور مثال بنیاد مسکن استان تهران در اجرای این طرح از ۱۹۰۰ نفر ثبت‌نام به عمل آورده اما از این تعداد تنها ۴۴ نفر مورد تایید قرار گرفته و بسیاری از آنها به دلیل نداشتن برخى شرايط مقرر، حذف شده اند .
ختائی گفت :با سهل تر شدن شرایط براى متقاضیان در طرح اقدام ملی مسکن تعداد متقاضیان بيشتر شده و در نتيجه و در نتیجه منابع بانك مسكن بهتر تجهيز می شود.
در خاتمه بارديگر مدیر عامل بازار تهاتر ایرانیان اعلام داشت كه از تمامى كارخانجات صنعت ساختمان دعوت ميشود كه محصولات خود را بصورت انبوه با قرارداد ساليانه به بازارتهاترايرانيان عرضه كنند تا هم شاهد مشاركت در احداث مسكن ارزان شوند و هم شاهد افزايش فروش خود گردند.
کد مطلب: 114536
 
Share/Save/Bookmark